אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אם אין לחם, שיאכלו הבטחות צילום: טל שחר

דעה

אם אין לחם, שיאכלו הבטחות

האם באמת אי אפשר לאשר תקציבים בימי בחירות? רק לפני חודש הגדילו המפלגות את מימון הבחירות שלהן ב־62 מיליון שקל, אבל אספקת המזון ותלושי המזון בשווי 500 שקל ל־11 אלף משפחות מהעניות במדינה הופסקה בראשית החודש, בגלל שתקציב 2020 לא אושר

26.01.2020, 07:57 | שחר אילן

אספקת המזון ותלושי המזון בשווי 500 שקל ל־11 אלף משפחות מהעניות במדינה הופסקה בראשית החודש בגלל שתקציב 2020 לא אושר. הרבה מאוד ענייני רווחה חשובים לא מטופלים בגלל מערכות הבחירות האינסופיות שמנעו אישור תקציב, אבל במקרה הזה, שנחשף ב"כלכליסט" ביום חמישי האחרון, האטימות גדולה במיוחד. מדובר במשפחות שנבחרו משום שהן סובלות מחוסר ביטחון תזונתי קשה, כלומר הפסקת המיזם מרעיבה אותן. זה אומר שילדים ילכו לבית ספר בלי כריך, הורים לא יאכלו כדי שלילדים יהיה מזון וקשישים יבחרו בין תרופות לארוחה.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: אי פי איי צילום: אי פי איי  , צילום: אי פי איי

על פי הערכת המועצה הלאומית לביטחון תזונתי, כ־130 אלף משפחות סובלות מחוסר ביטחון תזונתי חמור וצריכות סיוע. הממשלה מממנת רק ניסוי שנמשך כבר ארבע שנים ל־11 אלף משפחות. זה ניסוי משתלם במיוחד. הממשלה משלמת רק 160 שקל בחודש למשפחה. הרשויות המקומיות והעמותות המפעילות משלימות ל־425 שקל ורוכשות בכסף הזה סיוע בשווי 500 שקל. מחקר הערכה שביצע הביטוח הלאומי מגלה שמדובר בהצלחה גדולה.

אלא שבגלל שהמיזם מוגדר כניסוי אינסופי, הוא לא שולב בתקציב הקבוע. התוצאה היא שבראשית השנה נפסק הסיוע שעלותו המגוחכת למדינה היא 1.7 מיליון שקל לחודש. למי שפעלו כדי לחדשו נאמר שהושג תקציב של 4 מיליון שקל, אבל בפועל הכסף לא הגיע. גם אם יגיע, הוא יספיק רק לחודשיים וחצי ולא לשישה החודשים הדרושים עד לאישור תקציב.

האם באמת אי אפשר לאשר תקציבים בימי בחירות? רק לפני חודש הגדילו המפלגות את מימון הבחירות שלהן ב־62 מיליון שקל ולא היה שום חשש שהמפלגות ירעבו או יסבלו מתת תזונה. ולכן המסר לפוליטיקאים ולפקידי משרד האוצר והרווחה במקרה הזה פשוט וברור: התירוצים שלכם לא מעניינים אף אחד. ההעברה הזו צריכה להגיע עוד השבוע לוועדת הכספים. כל יום של עיכוב הוא חרפה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות