אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי המכס בנתב"ג: "ללא מיגון מתאים לא נבדוק טיסות מסין" צילום: יריב כץ

בלעדי לכלכליסט

עובדי המכס בנתב"ג: "ללא מיגון מתאים לא נבדוק טיסות מסין"

לטענתם, במצב הנוכחי אנו "מסכנים את עצמנו ואת יקירנו"; לדברי הוועד, נוסעים שהגיעו בטיסה מסין נתפסו לא אחת כשהביאו עמם בעלי חיים ומזון שעלולים לגרום למחלות; רשות המסים: "ניישם כל הנחיה רלוונטית בכל הקשור לביטחונם ולבריאותם של העובדים בנתב"ג"

26.01.2020, 16:02 | עמיר קורץ

על רקע בהלת נגיף הקורונה בסין, עובדי אולם הנוסעים במכס בנתב"ג הודיעו שלא יבדקו את הכבודה והאנשים מהטיסות המגיעות מסין בשל היעדר ציוד מיגון בטוח. לטענתם, הם מתריעים על הנושא זה זמן רב.

קראו עוד בכלכליסט

אמש שלח יזהר אסא, יו"ר ועד אולם הנוסעים ויחידת הכלבנים במכס בנתב"ג מכתב לאבי ארדיטי, ראש מינהל המכס, לערן יעקב, מנהל רשות המסים ולגורמים נוספים ובו הוא דורש מההנהלה לספק לעובדים ציוד מתאים עם הגנה תקינה, "שאם לא כן אנו מסכנים את עצמנו ואת יקירנו". בנוסף הוא דורש שייערכו הדרכות מקצועיות לעובדים.

המכס בנתב"ג, צילום: יריב כץ המכס בנתב"ג | צילום: יריב כץ המכס בנתב"ג, צילום: יריב כץ

במכתבו כותב אסא: "אנו עובדי אולם הנוסעים ויחידת הכלבנים מודעים לסכנות הכרוכות במילוי תפקידנו, אך מצפים מהגורמים המתאימים לספק עבורנו כל אמצעי מיגון אפשרי. עד הסדרת הנושא, לצערנו העובדים לא יבדקו טיסות המגיעות מסין או ממדינות אשר בהן יתגלה הנגיף ויוכרז מצב חירום, עם כל המשמעויות לצעד זה ובאחריותכם".

הוועד בראשות אסא מאגד 56 עובדי מכס באולם הנוסעים בשדה התעופה ועוד 12 עובדים של יחידת הכלבנים. במכתבו הוא מציין כי נושא המיגון דובר כבר בעבר במקרי התפרצויות של מחלות אחרות. בין היתר פנה בעבר הועד למשרד הבריאות בתיאום עם הנהלת המכס בנתב"ג להבאת ועדה מקצועית של משרד הבריאות שתבחן את מכלול הסיכונים שניצבים בפני עובדי אולם הנוסעים מתוקף עבודתם ותציע דרכים למיגון מקסימלי, ונקבע אף תאריך לביקור וועדה שכזו. אולם, לדבריו, "לצערנו, באופן חד-צדדי הנהלת המכס החליטה לבטל את בואה של הוועדה המקצועית" – ומאז פניות חוזרות של הועד בנושא לא זכו להתייחסות ולא התקיימו ישיבות הערכות על מנת "לדאוג לעובדי אולם הנוסעים וליחידת הכלבנים אשר נמצאים בחזית החשיפה".

מתגוננים בסין נגד נגיף הקורונה, צילום: איי אף פי מתגוננים בסין נגד נגיף הקורונה | צילום: איי אף פי מתגוננים בסין נגד נגיף הקורונה, צילום: איי אף פי

מדי יום נוחתות בשדה התעופה בבן גוריון כמה טיסות מסין – בין אם טיסה ישירה או דרך עצירות ביניים, ומאמש, לדברי הוועד, הטיסות לא נבדקות כלל על ידי אנשי המכס, כך שהנוסעים המגיעים מסין יכולים לעבור "חופשי" במכס.

לדברי הוועד, נוסעים שהגיעו בטיסה מסין נתפסו לא אחת כשהביאו עמם בעלי חיים ומזון (בשר, פירות, ירקות וכו' שאסורים ביבוא) שעלולים לגרום למחלות, ובנוסף זהו יעד שממנו מוברחים סמים וסיגריות בכמויות גדולות. בשגרה, הנוסעים מסין נבדקים באופן אקראי או לפי סימנים מחשידים, אולם כעת, מאיים הוועד, כל עוד לא יינתן פתרון לדרישות המיגון של העובדים לא תעשה אכיפה בשטח והנוסעים יוכלו להיכנס באופן חופשי לארץ ללא כל בדיקה.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "אנו רואים חשיבות עליונה בשמירה על שלומם וביטחונם של עובדינו. כידוע, פועלים בנתב"ג עובדי ציבור רבים וככל שתתפרסם על ידי משרד הבריאות, שהוא הגורם האחראי על בריאות הציבור, הנחיה רלוונטית בכל הקשור לביטחונם ולבריאותם של העובדים בנתב"ג נדאג כמובן ליישמה. יצויין, כי העובדים מצויידים דרך קבע בציוד הגנה הכולל כפפות ומסכות, וככל שעובד חש מאוים הוא יכול לעשות בהם שימוש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות