אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנכים ימקדו את המאבק בנתניהו בקמפיין שנקרא "תיק 3700"  צילום: יריב כץ

הנכים ימקדו את המאבק בנתניהו בקמפיין שנקרא "תיק 3700"

לטענתם, "נתניהו הוא האיש המרכזי שבגללו נשחקו קצבאות הנכות במשך שנים"; "תיק 3700" על שם הסכום שאליו אמורה להגיע הקצבה.

27.01.2020, 14:55 | שחר אילן

ארגוני נכים בראשות "הנכים הופכים לפנתרים מאיימים להפגין מול כנסי הבחירות של בנימין נתניהו. הם ממקדים את המאבק בנתניהו והחליטו לקרוא לו "תיק 3700" על שם הסכום שאליו צריכה קצבת הנכים להגיע בתום התהליך. לטענתם, "נתניהו הוא האיש המרכזי שבגללו נשחקו קצבאות הנכות במשך שנים. הוא מי שהצמיד את הקצבה למדד במקום לשכר".

קראו עוד בכלכליסט

חוק קצבאות הנכים, שאושר בפברואר 2018, קבע שקצבאות הנכים יגדלו בסכום כולל של 4.34 מיליארד שקל בארבע פעימות. מתוכם הוקצו 2.1 מיליארד שקל בשתי הפעימות הראשונות שאוחדו לאחת ב־2018. הן העלו את גובה הקצבה ל-3,300 שקל לחודש.

עוד קבע החוק שעד סוף 2019 יביאו שרי האוצר והעבודה והרווחה לממשלה המלצות לאופן החלוקה של 2.24 מיליארד שקל נוספים בשתי פעימות ב־2020 וב־2021 והקצבה תגיע ל-3,700 שקל לפחות. הדיונים בנושא זה התעכבו מאוד. האוצר ניצל את המצב הפוליטי כדי לא להעלות את הקצבה בראשית השנה.

ביום חמישי הקרוב מתוכננת עצרת של הנכים מול קריית הממשלה בתל אביב. הנכים אומרים שאינם מתכננים לחסימות הכבישים במקום. אבל קשה לראות איך עצרת שלהם ליד קניון עזריאלי לא תגיע לחסימות.

הפגנת נכים (ארכיון), צילום: צילום: אמיר אלון הפגנת נכים (ארכיון) | צילום: צילום: אמיר אלון הפגנת נכים (ארכיון), צילום: צילום: אמיר אלון

האירוע יפתח סדרת פעולות ומחאות המתוכננים על ידי הנכים שהם מכנים "תיק 3700" - סכום קצבת הנכות עליו התחייבו נתניהו והממשלה. לטענת מוביל קבוצת "הנכים הופכים לפנתרים" איל כהן, "נתניהו חייב לחזור ולטפל בחיים עצמם: הממשלה בראשותו התחייבה להעלות את הקצבה ל- 3700 ואפילו לא לשכר מינימום כמו שהיה ראוי שתעשה, וגם בדבר הזה נתניהו לא עומד. הפעימה הנוספת חייבת להיכנס. המצב הזה בו אנחנו בוחרים בין אוכל לבין תרופות זה מצב מביש ומביך".

אנשי "הנכים הופכים לפנתרים" מספרים כי חלק מהפעילים ממחאת 2017 כבר אינם בחיים: "אין לנו זמן. הבטחתם? תקיימו", הם אומרים. "אם גנץ ונתניהו יכולים לנסוע עכשיו לארצות הברית ולהחליט על סיפוח לפני בחירות אפשר בקלות להעביר את הפעימה שהתחייבו עליה". לדבריהם, " נותנים לאנשים עם מוגבלות, עם קשיי נשימה ובעיות בריאותיות קשות לצאת ולהיאבק שוב על מה שכבר סוכם- אין מעליב מזה. אבל אין לנו ברירה אנחנו נאבקים על החיים שלנו".

תומר שמוקלר מתנועת דרור ישראל, שתומכת במאבק, אומר ש"יש מאבקים שאתה תופס את הראש ושואל את עצמך איך בכלל הגענו למצב שצריך להיאבק על הזכויות הכי בסיסיות שיש. באנו להיות עם הנכים ולהגיד להם- המאבק שלכם הוא המאבק של כולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות