אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קק"ל בחרה במכרז את החברה שהעסיקה קודם צילום: חיים ורסנו

קק"ל בחרה במכרז את החברה שהעסיקה קודם

עלות שכרו של מנהל הפרויקט יצחק מירון מגיעה ל־650 אלף שקל בשנה. הצעה למנות את מירון בפטור ממכרז נתקלה בהתנגדות פנימית בקק"ל

28.01.2020, 07:02 | שחר אילן

נמשכות הוצאות הענק של קרן קיימת לישראל (קק"ל) על פרויקט "ישראל 2040" השנוי במחלוקת. לאחר שהעסיקה חודשים ארוכים בניהול הפרויקט את חברת רציונל ללא מכרז, בחרה הקרן את החברה במכרז ששוויו יכול להגיע ל־15 מיליון שקל בשבע השנים הקרובות תוך פסילת כל שאר המתחרים.

קראו עוד בכלכליסט

גם מנהל הפרויקט, ראש עיריית עפולה לשעבר יצחק מירון, מועסק ללא מכרז ועלות שכרו מגיעה ל־650 אלף שקל לשנה.

יו"ר קק"ל דני עטר. המציעים האחרים במכרז נפסלו בטענה שלא עמדו בתנאים , צילום: חיים ורסנו יו"ר קק"ל דני עטר. המציעים האחרים במכרז נפסלו בטענה שלא עמדו בתנאים | צילום: חיים ורסנו יו"ר קק"ל דני עטר. המציעים האחרים במכרז נפסלו בטענה שלא עמדו בתנאים , צילום: חיים ורסנו

למרות שקק"ל נמצאת במשבר תקציבי קשה ולמרות שזו השנה האחרונה לקדנציה שלו, יו"ר קק"ל דני עטר מקדם תוכנית ענק בהיקף של 200 מיליון שקל בשם "ישראל 2040".

על פי התוכנית, קק"ל תוביל תהליך של פיתוח אזורי הייטק בנגב ובגליל במטרה לעודד מעבר של מיליון וחצי תושבים לשם. בין היתר מדובר ביוזמה להקים שבעה חללי עבודה פתוחים לאנשי וחברות הייטק, נוסח WeWork בנגב ובגליל.

לפני כשנה החלה הקרן לעבוד עם חברת רציונל על הכנת התוכנית אך עשתה זאת ללא מכרז. באוגוסט פורסם מכרז בדיעבד להקמת מנהלת הפרויקט, שתכלול מנהל מקצועי, ראש מנהלת (מירון) ויועץ אסטרטגי וכלכלי. שני הגורמים האחרים שניגשו אליו - אוניברסיטת אריאל וחברת אמן - נפסלו בטענה של אי עמידה בתנאים.

כך נותרה רציונל מציעה יחידה והיא זכתה. מדובר בזכייה לשנה עם שלוש אפשרויות הארכה של שנתיים כלומר בעצם במכרז לשבע שנים. למרות שהיקף המכרז המקורי היה 1.6 מיליון לשנה בלבד כלומר 11 מיליון לשבע שנים, ההצעה של רציונל היתה בהיקף גבוה בהרבה של 2.1 מיליון כלומר 15 מיליון לשבע שנים.

במהלך השנה עלתה הצעה למנות את מירון למנהל מינהלת 2040 כספק שירותים לקק"ל, בפטור ממכרז, בעלות של 580 אלף שקל לשנה. מירון היה ראש עיריית עפולה בזמן שיו"ר קק"ל עטר שהיה ראש המועצה האזורית גלבוע. התנגדות פנימית בקק"ל למתן פטור ממכרז סיכלה זאת. זה לא מנע את ההעסקה שמבוצעת באמצעות הכסף שיועבר לרציונל כדי שתעסיק את מירון.

ירידה מתמדת בהכנסות

ההשקעה של קק"ל בתוכנית 2040 מעוררת שאלות קשות. הראשונה היא מאיפה יבוא הכסף. קק"ל נמצאת במשבר כספי. בתקציבי השנה הקודמת והנוכחית בוצע קיצוץ. הכנסות הקרן משיווק קרקע, שהן מקור ההכנסות העיקרי שלה, נמצאות בירידה מתמדת. העברת 2.2 מיליארד שקל לממשלה בשנים האחרונות הפחיתה מאוד את הרזרבות שלה.

ראש עיריית עפולה לשעבר יצחק מירון, צילום: ערן יופי כהן ראש עיריית עפולה לשעבר יצחק מירון | צילום: ערן יופי כהן ראש עיריית עפולה לשעבר יצחק מירון, צילום: ערן יופי כהן

השאלה השנייה היא איך מבצעים פרויקט רחב היקף שכזה שלא כחלק מיוזמה ממשלתית. אבל אולי הבעיה המרכזית היא העובדה שבאוקטובר הקרוב יתכנס הקונגרס הציוני וייבחרו בעלי תפקידים חדשים למוסדות הלאומיים, ביניהם יו"ר קק"ל. ירידת כוחה של מפלגת העבודה הופכת את הסיכויים שעטר ייבחר שנית לנמוכים עד אפסיים. העובדה שיש עתיד דרשה את הדחתו בשל עבירות הבנייה שביצע מחלישה עוד יותר את מעמדו.

המרכזית מבין העבירות בהן מדובר היא הקמת בריכה פרטית על ידי עטר תוך פלישה לשטח ציבורי סמוך לביתו.

בשבוע שעבר הודיעה הפרקליטות כי בעקבות השימוע שנערך לעטר לאחרונה, החליטה לא להגיש כתב אישום פלילי נגדו ונגד אשתו ובנו, ולהעביר את התיק למסלול אכיפה מנהלי. בעקבות זאת, יקבלו בני משפחת עטר התראה על עבירות הבנייה ויתאפשר להם לתקן את ההפרה בתוך 30 יום ולהשיב את המצב לקדמותו. אם לא יעשו זאת, הם צפויים לקנס כספי שגובהו לא ידוע.

"שכר מירון לא נוגע לקק"ל"

מקק"ל נמסר בתגובה: "העובדות בשאלות שהופנו אלינו מעוותות. ההתקשרות עם חברת רציונל, שזכתה במכרז פומבי עומדת על 1.8 מיליון שקל (כולל מע"מ) בשנה, וגם על סכום זה מתנהל משא ומתן. מירון מועסק על ידי חברת רציונל ושכרו אינו מעניינה של קק"ל.

"חברת רציונל זכתה בהליך מבחן הצעות שנערך על ידי חברת הימנותא לפני כשנתיים בעבור תכנון אזור תעשייה במרכז הגליל. לפני פחות משנה, עם ההחלטה על תוכנית ישראל 2040, הורחבה באופן זמני ההתקשרות עם רציונל על מנת שניתן יהיה להתחיל ולקדם את התוכנית החשובה.

"'ישראל 2040' היא תוכנית אסטרטגית בעלת חשיבות לאומית לביסוס ההייטק בגליל ובנגב. שקק"ל גאה בה קק"ל גאה בה תמשיך לקדם אותה בכל הכוח גם מול ניסיונות הכפשה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות