אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ייצוא ראשון של קנאביס רפואי מישראל - לבריטניה צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

ייצוא ראשון של קנאביס רפואי מישראל - לבריטניה

משלוח ראשון של שמני קאנביס רפואי שיוצרו ע"י BOL פארמה הגיע לבריטניה ומיועד לבתי חולים בלונדון. החברה הישראלית היא היחידה כרגע שקיבלה ממשרד הבריאות תקן (EUGMP) המאפשר לה לייצא מוצרי קנאביס לאירופה; מנכ"ל החברה תמיר גדו: "צופים כי הייצוא יכניס לחברה עד 60 מיליון דולר ב-2020"

28.01.2020, 16:43 | צלי גרינברג

ייצוא ישראלי ראשון אי פעם של קנאביס רפואי למטרות מסחריות יצא לדרך ונחת הבוקר (ג') בבריטניה.

מדובר בכאלף בקבוקי שמן קנאביס רפואי המיועדים לבתי חולים בלונדון, שיוצאו על ידי חברת הקנאביס הרפואי BOL פארמה. זאת לאחר שמשרד הבריאות אישר לחברה את הייצוא.  

קראו עוד בכלכליסט

ד"ר תמיר גדו, מנכ"ל BOL פארמה, אמר לכלכליסט כי "שלחנו משלוח קטן יחסית כדי לבחון שהוא עובר היטב במכסים של ישראל החוצה ושל אנגליה פנימה. העמדנו בפני משרד הבריאות התחייבות לענות על צרכי השוק המקומי ולכן קיבלנו היתר להמשיך בייצוא המסחרי ואנו מתכננים משלוח נוסף גדול יותר לאנגליה כבר בחודש הקרוב. הייצוא לאנגליה לבדו, למרות המגבלות החלות עלינו ממשרד הבריאות הישראלי המחייבות אותנו לספק ראשית לשוק המקומי, יכניסו עד 60 מיליון דולר לשנת 2020".
קנאביס רפואי , צילום: שאטרסטוק קנאביס רפואי | צילום: שאטרסטוק קנאביס רפואי , צילום: שאטרסטוק

איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הצהיר בעבר לכלכליסט, כי הוא צופה שייצוא מסחרי מלא מישראל יחל רק החל מהרבעון השלישי של 2020, אך הוסיף אז כי המשרד יאשר ייצוא למוצרים שאינם חווים כיום מחסור בשוק המקומי.

מחיר בקבוק שמן קנאביס רפואי באנגליה עומד בממוצע על 150 ליש"ט לבקבוק של 10 מ"ל, ושוק הקנאביס הרפואי הבריטי נאמד כיום בכמיליארד ליש"ט לשלוש השנים הקרובות. אנגליה אישרה צריכת קנאביס רפואי בחודש דצמבר 2018 ויש בה כיום כ-20 אלף מטופלי קנאביס רפואי בשמנים, עם צפי שעומד על כ-60 אלף מטופלים עד סוף 2020.

BOL פארמה היא החברה הראשונה והיחידה לעת זו בישראל שקיבלה תקן (EUGMP) המאפשר לה לייצא מוצרי קנאביס רפואי לאירופה, כפי שנחשף בכלכליסט, והמוצרים שנשלחו על ידה הם שמן קנאביס לטיפול בתסמינים אותם חווים ילדים הלוקים באוטיזם.

חגי הילמן, מייסד BOL PHARMA, הוסיף, כי "סיוע ושיפור איכות חייהם של מטופלים הוא החזון שלנו, וייצוא הקנאביס הרפואי כחול לבן מחוץ לגבולות המדינה הוא רגע היסטורי, לא פחות מזה, שכל מי שליווה את הענף וחוסר הלגיטימיות שהוא חווה עם השנים, מבין זאת".

ייצוא קנאביס רפואי אושר בכנסת ישראל ב-25 לדצמבר 2018, ובממשלת ישראל ב-27 לינואר 2019, ומאז נדחה בשל סיבות שונות ובהן: סירוב משרד הבריאות להחיל את הייצוא ללא פיקוח מחירים על מוצרי הקנאביס הרפואי לשוק המקומי ולאור המחסור שהמטופלים חווים במוצרי הקנאביס הרפואי בבתי המרקחת.

גורמים בתחום הקנאביס אמרו לכלכליסט: "נקווה שזו התחלה של משהו משמעותי לשוק הישראלי כולו. אין ספק שזה יזרים קצת דם ללחיי המשקיעים, אבל הדרך לשורת ההכנסות מהייצוא עבור חברות הקנאביס הרפואיות עדיין ארוכה".

חברת BOL Pharma פעילה כ-12 שנה בקנאביס רפואי ושמה דגש על מחקר ופיתוח תרופות מהצמח. היא נחשבת כיום לחברה הגדולה בישראל בשל כמות המטופלים אותם היא משרתת והיא היחידה כיום בישראל המחזיקה בכל שרשרת הערך בתחום הקנאביס הרפואי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות