אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עידן עופר יוכל להתמודד במכרז על תחנת הכוח רמת חובב צילומים: עומר מסינגר, בלומברג

עידן עופר יוכל להתמודד במכרז על תחנת הכוח רמת חובב

רשות החשמל המליצה לשר האנרגיה להגביל ל־20% את כושר ייצור החשמל שבו יורשו להחזיק גוף או קבוצה עסקית בודדים. מגבלה זו מאפשרת עידן עופר להתמודד במכרז, אך אם יזכה לא יוכל להתרחב עוד במשק החשמל

29.01.2020, 08:32 | ליאור גוטמן

המדינה משרטטת מחדש את מגבלות משק האנרגיה: בהמלצות שהועברו לשר האנרגיה, רשות החשמל קובעת כי גוף פרטי או חברה יוכלו להחזיק בעד 20% מנתח ייצור החשמל בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

המגבלות החדשות מפורסמות במעין שימוע שהועבר לשר האנרגיה, עם אפשרות להתייחסות של גורמי הציבור עד ל־20 בפברואר.

מימין: יו"ר רשות החשמל אסף אילת ועידן עופר, צילומים: עומר מסינגר, בלומברג מימין: יו"ר רשות החשמל אסף אילת ועידן עופר | צילומים: עומר מסינגר, בלומברג מימין: יו"ר רשות החשמל אסף אילת ועידן עופר, צילומים: עומר מסינגר, בלומברג

עד כה, המדינה הגבילה אחזקות לפי מספר תחנות הכוח וללא קשר להספק הייצור שלהן. לפי רשות החשמל, המגבלה החדשה "נועדה לצמצם את יכולתו של יצרן בודד לנצל את אחזקותיו כדי להשפיע ולהעלות את המחיר המשולם עבור החשמל המיוצר".

המגבלות החדשות נולדו לאחר שהרפורמה בחברת החשמל יצאה לדרך, עם מכירת תחנת כוח ראשונה מתוך חמש. מדובר בתחנת אלון תבור, שנמכרה למבטח שמיר, רפק אנרגיה ו־PMEC הסינית בכ־1.9 מיליארד שקל. מכרז למכירת תחנת כוח שנייה, רמת חובב, מצא בעיצומו.

רשות החשמל אימצה את הרף

כפי שנחשף ב"כלכליסט", המדינה המליצה בעבר להיצמד לרף מירבי של 20% מהיקף כושר הייצור שיועבר לגוף או קבוצה עסקית. אתמול, רשות החשמל אימצה את הרף.

בחינת היקף הייצור במשק מעלה שבסוף 2023 צפוי להירשם ייצור ברף של כ־14 אלף מגה־ואט, שמקורם בתחנות כוח גדולות, לרבות אלו שתמכור חברת החשמל או אלה שיקומו עד אז. מתוכם, כ־9,000 מגה־ואט יהיו בידי השוק הפרטי. לפיכך, רף האחזקות החדש הוא עד 2,800 מגה־ואט בלבד.

השחקן העיקרי שיוגבל מהמהלך הוא עידן עופר, דרך החברות השונות בשליטתו – OPC שפועלת תחת קאנון ומחזיקה בייצור קיים במישור רותם בהיקף 440 מגה־ואט; נייר חדרה עם כ־150 מגה־ואט; ובתוכניות הקמה של עוד תחנות כוח בנגב בכ־400 מגה־ואט.

זאת לצד אחזקותיו בחברה לישראל, שתחתיה פועלים בתי הזיקוק (תחנה קיימת של 43 מגה־ואט, בהרחבה קרובה ל־135 מגה־ואט) ותחנת הכוח בכיל (250 מגה־ואט).

נכון לרגע זה, האחזקות של עופר לא מונעות ממנו התרחבות או התמודדות על מכרזי תחנת הכוח של חברת החשמל, אולם אם הוא יזכה במכרז של רמת חובב (כ־1,100 מגה־ואט), יכולת ההתרחבות שלו בתחום ייצור החשמל תעצר.

גופים אחרים שנחשבו בעבר לריכוזיים בתחום וכעת הופכים לכאלה שיכולים להתפתח, הם דוראד, דליה אנרגיות ואדלטק. כל השלושה מחזיקים תחנות כוח ומתכננים הרחבות נוספות, אולם הרף החדש במשק רחוק יחסית עבורם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות