אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות תוכנית המאה: אזהרת מסע אמריקאית לישראל צילום: רויטרס

בעקבות תוכנית המאה: אזהרת מסע אמריקאית לישראל

שגרירות ארה"ב בירושלים מוציאה אזהרת מסע לאזרחים אמריקאים לישראל, לגדה המערבית ולעזה, כולל איסור נסיעה לעובדי הממשל לאזורים מסוימים בירושלים

28.01.2020, 20:21 | שירות כלכליסט

בעקבות ההכרזה על "תוכנית המאה" בוושינגטון, וקריאות פלסטיניות להפגנות, שגרירות ארה"ב בירושלים מוציאה הערב (ג') אזהרת מסע לאזרחים אמריקאים לישראל, לגדה המערבית ולעזה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי השגרירות האמריקאית, על עובדי ממשל ובני משפחותיהם נאסר עד הודעה חדשה להתקרב לאזורים מסוימים בעיר העתיקה בירושלים ובגדה המערבית ולמקומות בהם יש ריכוזי צבא, משטרה וכן התקהלויות באופן כללי. האזרחים האמריקאים גם נדרשים להימנע מתנועה בכבישים באזורים אלה, למעט כביש 443. כן נאסרת התנועה בחלקים הגובלים בגדה המערבית של הכבישים 1 ו-90. ערים כמו יריחו ובית לחם הוחרגו מהאזהרה. נסיעות רשמיות של עובדי ממשלת ארה"ב לעזה נאסרו.

טראמפ ונתניהו, הערב, צילום: AP טראמפ ונתניהו, הערב | צילום: AP טראמפ ונתניהו, הערב, צילום: AP

האזרחים האמריקאים נדרשים לשמור על עירנות למקרים של תקריות אלימות בדגש על ירי רקטות ופצצות מרגמה, ולפיכך להיענות להוראות הבטיחות במקום הימצאם ולעקוב אחר הנחיות פיקוד העורף.

ההבטחות לישראל על פי התוכנית שהוכרזה הערב על ידי הנשיא דונלד טראמפ בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו: אף ישראלי לא ייעקר מביתו; ירושלים תישאר בירתה הלא-מחולקת של ישראל; חמאס יפורק מנשקו, רצועת עזה תפורז; הפלסטינים יחויבו להכיר במדינה יהודית; פתרון בעיית הפליטים - מחוץ לשטח מדינת ישראל; ארה"ב תכיר בריבונות ישראל בשטחים שיישארו בשליטתה; הפלסטינים יתחייבו לפעול נגד הטרור ולהפסיק את ההסתה; השליטה הביטחונית בבקעה תישאר בידי ישראל.

התמורה לפלסטינים, לפי התוכנית: בירת המדינה הפלסטינית העתידית - מזרח ירושלים; כבישים, גשרים ומנהרות יקשרו בין עזה ויו"ש במדינה הפלסטינית; בארבע שנות המו"מ תוקפא הבנייה בהתנחלויות; פליטים יוכלו לחזור בעתיד למדינה הפלסטינית, תוקם קרן פיצויים; יובטח חופש הפולחן.

ביום ראשון תכריע הממשלה על החלת הריבונות על כל ההתנחלויות. כך הודיע הליכוד. לאחר ההכרזה על "עסקת המאה", אמר הערב נתניהו כי: "החלת החוק הישראלי תיעשה בשתי פעימות - קודם אביא לאישור הממשלה בישיבה הקרובה החלטה להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן וכל ההתנחלויות. לאחר עבודת מטה בישראל ובתיאום עם ארה"ב תובא לממשלה החלת החוק הישראלי על שטחים נוספים. זה ייקח קצת זמן. נבטל את הממשל הצבאי מעל חצי מיליון ישראלים בהתנחלויות בעקבות החלטת הממשלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות