אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הזרמת הקונדסנט לבתי הזיקוק יוצאת לדרך: דלק ורציו יעבירו סחורה בסך 36 מיליון דולר בחינם צילום: ויקיפדיה

הזרמת הקונדסנט לבתי הזיקוק יוצאת לדרך: דלק ורציו יעבירו סחורה בסך 36 מיליון דולר בחינם

ההזרמה תחל ביום ראשון הקרוב, זאת לאחר שעד היום היא הועברה במשאיות לאתר "חגית" של חברת החשמל. בשותפות לווייתן יחפשו בשבועות הקרובים קונים חדשים שירכשו את חומרי הגלם

29.01.2020, 13:51 | ליאור גוטמן
החברות בשותפות הגז הטבעי "לווייתן", דלק קידוחים ורציו, הודיעו היום שהושלמו התנאים להזרמת קונדסנט לבתי הזיקוק בחיפה. קונדנסט הוא תוצר לוואי אוטומטי של הפקת גז שעשוי לשמש את בתי הזיקוק כחומר גלם לייצור דלקים, כאשר ברמה הטכנית חוסר יכולת להשתמש בו או לאחסן אותו עלולה למנוע את הפקת הגז, לרבות מכירת תוצריו לירדן ומצרים. לפי איגוד ערים חוף הכרמל, שפנה בנדון למשרד האנרגיה, ההזרמה בפועל תחל ביום ראשון הקרוב, זאת לאחר שעד היום היא הועברה במשאיות לאתר "חגית" של חברת החשמל.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף בכלכליסט, הזרמת קונדסנט לשם תעשה חינם אין כסף, זאת לאחר שהמו"מ בין הצדדים למכירת התוצרים נכשל. במקור בז"ן היו אמורים לרכוש את הקונדסנט, בדומה לרכישה שבית הזיקוק של פז עושה ממאגר "תמר", אולם משקעים ישנים בין ראשי דלק ובז"ן מנעו הסכמות. עד למצב שלשותפות לווייתן לא הייתה ברירה אלא להעביר את חומרי הגלם חינם אין כסף ורק כדי לאפשר את הפקת הגז.

בתי הזיקוק בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן בתי הזיקוק בחיפה | צילום: אלעד גרשגורן בתי הזיקוק בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן

לפי דיווחי בז"ן שווי הסחורה שיועבר אליה נאמד בכ-3 מיליון דולר לחודש, או כ-36 מיליון דולר בשנה. בשותפות לווייתן יחפשו בשבועות הקרובים קונים חדשים שירכשו את חומרי הגלם גם אם המכירה תהיה בהנחה משמעותית על מחיר השוק (כ-45-50 דולר לחבית), ורק כדי להימנע ממסירה חינם של סחורה ששווה עשרות מיליוני דולרים בשנה. מי שעוד יפסיד מהמהלך המוזר היא קופת המדינה, שעשויה להפסיד תמלוגים בהיקף של כ-5 מיליון דולר בשנה.

הסיבה האפשרית להפסד היא המסירה החינמית של חומרי הגלם - ברגע שהם מועברים חינם אין כסף, אין למדינה יכולת לגבות תמלוג ששיעורו כ-12.5% מהיקף המכירה.

מבחינת תושבי הצפון, כמו גם הרשויות המקומיות שם, הזרמת הקונסדנט לבז"ן עשויה לקבע את מעמדו שם לשנים רבות. המדינה לא הכינה עד היום תשתית אחסון מתאימה לכמות פוטנציאלית של כ-2,500 עד 3,000 חביות קונדסנט ביום, ומכלי החירום באזור אלייקים אמורים להשאר ריקים ולעבור לשימוש רק במקרה חירום קיצוני בו המשק נפגע (מאירוע חריג או ממצבי לחימה מתמשכים) כך שאספקת הדלקים השונים למשק, לרבות לכוחות הביטחון, תפגע משמעותית. לפיכך, עצם הזרמת קונדסנט לשם עשויה לעכב פינוי אפשרי של בתי הזיקוק, ולו בשל העובדה שפתרון למצב לא נראה באופק. בעבר נשמעה ביקורת נוקבת על המדינה, בעיקר מארגוני סביבה, על הזרמת חומרי הגלם לשם תחת הטענה שמדובר בתוצרי מסוכנים לסביבה. יצוין שהמשרד להגנת הסביבה אישר את הזרמת הקונדסנט לשם

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות