אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל נותן אור ירוק לישראכרט להיכנס לביטוח, משה ברקת עוד מתלבט צילום: עמית שעל

בנק ישראל נותן אור ירוק לישראכרט להיכנס לביטוח, משה ברקת עוד מתלבט

חברת כרטיסי האשראי דיווחה כי קיבלה מבנק ישראל רישיון סולק קבוע שיאפשר לה להיכנס לתחומי הביטוח והדאטה מיד לאחר שבנק הפועלים ישלים את מכירת יתרת אחזקותיו בבנק. אלא שהכניסה הזו כפופה לאישור רשות שוק ההון שלא ששה לתת את הרישיון לחברות האשראי בלחץ סוכני הביטוח

29.01.2020, 17:52 | רחלי בינדמן

בבנק ישראל היו שמחים לראות את חברת כרטיסי האשראי ישראכרט נכנסת לתחום הביטוח והדאטה. מדיווח של החברה לבורסה עולה כי החברה קיבלה רישיון סולק קבוע מבנק ישראל שייכנס לתוקפו באופן מלא עם מכירת יתרת אחזקות בנק הפועלים בחברה (כ-30%) שעל הבנק למכור עד סוף השנה.

לפי הרישיון, תוכל ישראכרט - ברגע שתיפרד לחלוטין מבנק הפועלים - להיכנס גם לתחום הביטוח והדאטה ותוכל גם לשווק פוליסות חיסכון וקופות גמל להשקעה. אלא שההיתר מתנה את הכניסה לתחומי הפעילות הללו בקבלת רישיון מרגולטור אחר - רשות שוק ההון.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף בכלכליסט, רשות שוק ההון בראשה עומד משה ברקת פנתה לפני כמה חודשים לרשות התחרות וביקשה לקבל עמדתה לגבי כניסת חברות האשראי מקס (לשעבר לאומי קארד) וישראכרט לתחום הביטוח, וזאת על רקע בקשת רישיון סוכן שהגישה מקס. אלא שכפי שנחשף בכלכליסט למרות שרשות התחרות המליצה לרשות שוק ההון לאשר לחברות האשראי להיכנס לתחום והבהירה כי כניסת השחקניות הללו לא תפגע בתחרות מול סוכני הביטוח שהם המשווקים המובילים היום של מוצרי ביטוח וחיסכון.  

הממונה על שוק ההון הביטוח והחיסכון משה ברקת, צילום: עמית שעל הממונה על שוק ההון הביטוח והחיסכון משה ברקת | צילום: עמית שעל הממונה על שוק ההון הביטוח והחיסכון משה ברקת, צילום: עמית שעל

לשכת סוכני הביטוח הכריזה כי תצא למלחמת חורמה במתן היתר כזה לחברות כרטיסי האשראי והביעו חשש כי חברות כרטיסי האשראי תחסלנה את הסוכנים בשל המידע העודף שהן מחזיקות על הרגלי השימוש של הלקוחות.

משה ברקת מצידו לא מיהר לאמץ את ההמלצה של רשות התחרות. ברקת הבהיר כי הוא מעוניין לבצע בדיקות נוספות משלו וכי הניתוח שרשות התחרות העבירה אליו לא בחן את כל ההיבטים הנדרשים. ברקת אף הבהיר כי הוא צפוי להתנות את כניסת חברות האשראי לביטוח בכך שישווקו את מוצרי כל חברות הביטוח ויגבו עמלה זהה מכולן, כללים שאינם חלים היום על סוכני הביטוח.

ברקת גם מתלבט אם בכלל לאשר לחברות האשראי להפצת מוצרי חיסכון פיננסים כמו קופות גמל להשקעה ופוליסות חיסכון ושוקל להגביל אותם בשלב ראשון לביטוחים פשוטים כמו ביטוחי נסיעות ורכב. כל אלו לא מתכתבים אם התמיכה הבלתי מסוייגת של בנק ישראל בכניסה של החברות לתחום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות