אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם אחרי וושינגטון: מפת הגושים סטטית צילומים: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי

גם אחרי וושינגטון: מפת הגושים סטטית

נתניהו יתקשה לנייד כ־200 אלף מצביעים לגוש הימין, והמערכת הפוליטית תישאר במבוי סתום

30.01.2020, 08:14 | צבי זרחיה

תוכנית המאה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לסיום הסכסוך הישראלי פלסטיני לא צפויה לשנות את מפת הגושים באופן שייצר הכרעה ברורה בבחירות הקרובות. נתניהו ישוב היום לישראל בסופו של שבוע שבו בילה בחו"ל כשהוא נושא באמתחתו הישגים שאינם רק מרשימים מאוד – אלא גם מצטלמים היטב.

קראו עוד בכלכליסט

תחילה החיוכים ולחיצות הידיים החוזרות ונשנות ממסיבת העיתונאים בבית הלבן שבה הוצגה תוכנית המאה שמגלמת את עמדותיו של נתניהו בסכסוך הישראלי פלסטיני, ובשביל המכנה המשותף הרחב יותר: תמונותיה סוחטות הדמעות של נעמה יששכר המתאחדת עם משפחתה לאחר שנדונה לשבע שנות מאסר בכלא הרוסי על אחזקת כמות קטנה של סמים קלים כשעברה בשדה התעופה של מוסקבה, וזכתה לחנינה מהנשיא פוטין לאחר שנתניהו התערב. יש מי שיביטו ויאמרו כי נתניהו סיפק קבלות לקשרים המצוינים שלו עם המנהיגים הבולטים בעולם, יש מי שיראו ויסננו – אמור לי מי הם חבריך, ואומר לך מי אתה.

גם בלי אחדות

אבל גם כל אלה לא יביאו לסחף לליכוד או למחנה הימין שיובילו אותו ל־61 המנדטים הנכספים להרכבת ממשלה צרה, ללא אביגדור ליברמן. כפי שהדברים נראים כעת, גם תוכנית המאה לא תהווה תמריץ חזק דיו לגרום לליברמן לזגזג כל הדרך חזרה לממשלת ימין צרה. גם אם הוא תושב נוקדים. כדי להשיג 61 מנדטים בלי ישראל ביתנו צריך נתניהו להעביר לגוש הימין 4–6 מנדטים – שהם כ־160–240 אלף קולות לפי חישוב של כ־40 אלף קולות למנדט. המשימה הזו נדמית לפי שעה בלתי אפשרית. את הקולות הללו יצטרך הליכוד או מפלגת ימין אחרת להסיט מכחול לבן או מישראל ביתנו, וגורמים הבקיאים בפילוח המצביעים למפלגות הללו מטילים ספק רב ביכולת לעשות כן, בין היתר בשל העובדה שההצבעות של בוחרים רבים בשתי מערכות הבחירות האחרונות, התאפיינו כהצבעת "בעד ביבי" או "נגד ביבי".

מימין: בני גנץ, אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו, צילומים: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי מימין: בני גנץ, אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו | צילומים: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי מימין: בני גנץ, אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו, צילומים: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי

תוכניתו של טראמפ גם לא בהכרח מקדמת ממשלת אחדות. נכון הוא שעל פניו הליכוד וכחול לבן הסכימו על עקרונותיה של תוכנית מדינית. אבל גם התוכנית הזו לא משנה את העובדה שראש הממשלה הוא כבר נאשם שמשפטו עתיד להפתח בקרוב מאוד, וכחול לבן עדיין תתקשה לכהן תחתיו בממשלת אחדות. מכאן נגזרות שתי מסקנות – הראשונה היא שמערכת בחירות רביעית נראית אפשרות לא בלתי סבירה לחלוטין, גם אחרי השבוע המדיני הנוצץ. השנייה – שגם תוכנית המאה עשויה להתנפץ, לפחות זמנית, על חומת ההמתנה של סבבי הבחירות הבלתי נגמרות.

גם תוכניתו של ראש הממשלה להביא לאישור הממשלה כבר ביום ראשון הקרוב הצעת החלטה להחלת החוק הישראלי בעזה וביהודה ושומרון, נכנסה להמתנה – לא ידוע לכמה זמן. מעבר לעובדה שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט עדיין לא חיווה דעתו על מהלך כזה בתקופת ממשלת מעבר, בסביבת ראש הממשלה עמלים על הכנת מפה שתשרטט את היישובים המדויקים שבהם תחול ההחלטה, כשברקע אמירות של שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן שלפיהן הממשל האמריקני יקים ועדה משותפת עם ישראל לדון בסיפוח ההתנחלויות וכי אין ביכולתו להעריך כמה זמן יידרש לוועדה לגבש מסקנות על היקף הסיפוח ומועדו.

הדרך לחסינות של כץ

בוועדת הכנסת יחל היום הדיון על הענקת חסינות לח"כ חיים כץ מהליכוד שמבקש לדחות את העמדתו לדין בעבירות של מרמה והפרת אמונים, לאחר שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום בעקבות מערכת יחסי "תן וקח" שנמשכה כחמש שנים עם פעיל שוק ההון מוטי בן ארי. היועמ"ש מסר אמש ליו"ר ועדת הכנסת כי הוא סבור שיש לדחות את בקשת החסינות מכיוון שלא מתקיימת לגביה אף אחת מארבע העילות המפורטות בחוק חסינות חברי הכנסת. זה לא ימנע כנראה מחברי ועדת הכנסת להעניק לכץ חסינות בכל זאת – הודות לקולות חברי מפלגות גוש הימין (14 חברים) ולצידם קולותיהם של ח"כים מישראל ביתנו ומהרשימה המשותפת. אם הועדה תאשר את פנייתו, תידרש גם מליאת הכנסת לאשרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות