אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השחרורים החליטה: נוחי דנקנר יזכה לשחרור מוקדם צילום: אוהד צויגנברג

ועדת השחרורים החליטה: נוחי דנקנר יזכה לשחרור מוקדם

הוועדה של שב"ס החליטה היום כי איש העסקים, שהורשע בהרצת מניות אי.די.בי, נידון לשלוש שנות מאסר וריצה כ-16 חודשים בכלא, ייצא לחופשי; בין תנאי שחרורו: יתנדב פעם בשבוע בעמותה של הרב פירר ולא יוכל לצאת לחו"ל במשך שנה וחצי; שחרור צפוי בימים הקרובים, וייתכן שאפילו מחר; דנקנר לחברי הוועדה: "פעלתי בפזיזות"

30.01.2020, 11:32 | עמיר קורץ

אחרי כמעט 16 חודשים בכלא, איש העסקים נוחי דנקנר משתחרר. כך החליטה הוועדה של שירות בתי הסוהר בכלא מעשיהו. דנקנר נידון לשלוש שנות מאסר על הרצת מניות אי.די.בי. עוד החליטה הוועדה כי דנקנר יתנדב באגודת "עזרה למרפא" של הרב פירר אחת לשבוע, יצטרך להתייצב אחת לשבועיים בתחנת המשטרה וישהה במעצר בית בביתו בכל יום החל מהשעה 22:00 עד השעה 06:00 למחרת. כמו כן הוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ למשך שנה וחצי (עד מאי 2021).

להחלטת הוועדה המלאה לחצו כאן  

קראו עוד בכלכליסט

דנקנר, שמתחילת דצמבר שוהה באגף מפוקח בכלא ניצן, לא ישתחרר היום, היות שלפי נהלי שרות בתי הסוהר, הקשורים בתקני כליאה, היום אין שחרורים מנהליים. שחרור צפוי בימים הקרובים, וייתכן שאפילו מחר, אולם הדבר טרם נקבע.

הוועדה בראשות השופטת בדימוס זיוה הדסי הרמן, כתבה בהחלטתה כי "הגענו למסקנה כי אין בשחרורו של האסיר סכנה לשלום הציבור, התנהגותו החיובית במהלך המאסר, התכנית הטיפולית לה זכה בין כותלי הכלא היתה ממשית וברת משקל ותכנית הרשות לשיקום האסיר יש בה כדי להוות המשך טיפול ושיקום".

דנקנר יוצג בוועדה על ידי עורכי הדין שני אילוז, מיכל רוזן עוזר וחתנו טל אנגלנדר.  

דנקנר: "פעלתי בפזיזות" 

בפרוטוקול הדיון מוזכרים דבריו החריפים של שופט בית המשפט העליון שדן בערעור ניל הנדל, לפיהן "פגיעה במנגנון התמחור של מניות באמצעות עיוות המידע הקיים על ידי משקיעים הינן פגיעה בכל שוק ההון. חומרתן הרבה של העבירות הכלכליות, יסודה במידת התחכום הגלום בביצוען והמורכבות שבחשיפתן, ועיקר העיקרים – מדובר בנזק עצום ורב שהן גורמות למשק הכלכלי ולחברה".

עם זאת, כפי שנכתב בהחלטה, המדינה לא התנגדה לשחרור המוקדם של דנקנר, ובפרוטוקול הדיון מצויין כי זאת משום ש"האסיר משתף פעולה עם גורמי שב"ס, אין לו עבירות משמעת והתנהגותו במהלך המאסר היתה תקינה וחיובית. בקבוצות הטיפוליות הוא השתתף בכל המפגשים, הוא השמיע קול דומיננטי והשפיע בצורה חיובית על המשתתפים האחרים להם עזר בהתנהלותו הפתוחה והמשתפת".

עורכת דינו אמרה בדיון שדנקנר "עבר דרך ארוכה ומשמעותית בתהליך טיפולו בכלא". עוד ציינה כי "מצבו הרפואי הינו בכי רע, הוא עומד בפני ניתוח רפואי קשה".

הוועדה אף נעתרה ובאופן חריג אפשרה לדנקנר לשאת דברים בפניה. דנקנר סיפר על הליך השינוי שעבר במסגרת הטיפול לו הוא זכה במהלך שהותו בבית הסוהר והודה לרשויות הכליאה על העזרה שהושיטו לו ועל הרגישות וההוגנות שבהן התייחסו אליו. הוא אמר כי "היום הוא מבין כי העבירות שביצע היו עבירות חמורות" וכי הוא מתחרט על מעשיו ורואה במהלכיו טעות חמורה ביותר. "פעלתי בפזיזות", אמר דנקנר לחברי וועדת השחרורים, "בניגוד לדרך בה נהגתי עד אותו יום מר ונמהר. כל חיי הייתי איש שומר חוק, הגון וישר, מאמין בחוק ובבתי המשפט".

  

 

נוחי דנקנר בכניסתו לכלא, צילום: ynet נוחי דנקנר בכניסתו לכלא | צילום: ynet נוחי דנקנר בכניסתו לכלא, צילום: ynet

"הרים את הנטל הדרוש"

הדרך לשחרורו המוקדם של דנקנר נסללה לאחר שפרקליטות מחוז מרכז הודיעה לוועדת השחרורים כי היא אינה מתנגדת לשחרור המוקדם, זאת לאחר שלדבריה, הוא "הרים את הנטל הדרוש לשכנע שהוא ראוי לשחרור מוקדם על פי החוק". על פי הודעת הפרקליטות, "מסקנה זו נלמדת מחוות דעת חיוביות ביותר שניתנו בעניינו על ידי שב"ס וחוות דעת טיפוליות אשר מלמדות על הליך טיפולי משמעותי שעבר האסיר בין כותלי הכלא ושבמהלכו, בין היתר, הביע חרטה ולקח אחריות מלאה על המעשים שביצע ובגינם הורשע". עוד ציינה הפרקליטות כי היא "נתנה משקל לתוכנית השיקום של הרשות לשיקום האסיר, למצבו הרפואי, ולאינטרס הציבורי של שיקום ומתן הזדמנות למי שריצה את עונשו ועמד בכל הפרמטרים הקבועים בחוק". הפרקליטות אף בחנה באופן יסודי, היא כותבת, את תיק החקירה שנסגר נגד דנקנר וקבעה כי אין בו עילה למניעת שחרור המוקדם.

החלטת הוועדה מגיעה לאחר שנשיא המדינה רובי ריבלין קיבל לפני שבועיים את בקשת החנינה של דנקנר וקיצר את עונשו, זאת על ידי המרת ארבעה חודשי מאסר בפועל במאסר על תנאי. בכך הוא אפשר לדנקנר להתייצב מיידית בפני ועדת השחרורים במקום בחודש מאי.

ריבלין נימק את החלטתו במצבו הרפואי המתדרדר של דנקנר בימים אלה. לפי הודעת בית הנשיא מלפני כשבועיים, "מדובר בנסיבות רפואיות שלא עמדו בפני בית המשפט בעת מתן גר הדין ואשר על פי חוות דעת רפואיות, הוחמרו מאוד במהלך מאסרו ומחייבות התערבות רפואית דחופה". עם זאת, בקשתו של דנקנר למחיקת המרשם הפלילי שלו נדחתה.

דנקנר, לשעבר בעל השליטה באי.די.בי אחזקות ואחד האנשים החזקים במשק, הורשע ביחד עם בנקאי ההשקעות איתי שטרום על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב ביולי 2016 בהרצת מניוית החברה. על פי הכרעת הדין, בסמוך להנפקה שבה גייסה אי.די.בי 321 מיליון שקל מהציבור, סיכמו ביניהם דנקנר ושטרום שהאחרון יבצע רכישות בהיקפים גדולים של מניות אי.די.בי בבורסה במטרה למנוע את המשך ירידת שער מניית החברה ולהעלותו ולהציג מצג של התעניינות במניה מצד קונים משמעותיים.

בדצמבר 2016 גזר ביהמ"ש המחוזי על דנקנר עונש של שנתיים מאסר בפועל, שנת מאסר נוספת על תנאי וקנס של 800 אלף שקל. שטרום נידון לשנת מאסר.

באוגוסט 2018 דחה בית המשפט העליון את ערעורם של השניים. מאסרו של דנקנר הוארך משנתיים לשלוש ושל שטרום משנה לשנתיים. שטרום השתחרר ביולי 2019 לאחר תשעה חודשים בלבד, גם כן לאחר שהנשיא קיצר את עונשו כחלק ממתווה החנינות לרגל חגיגות 7 שנה למדינה.

דנקנר החל לרצות את עונשו באוקטובר 2018 ושוכן באגף 10 בכלא מעשיהו, הנחשב ל"אגף המיוחסים". האגף נבנה בשעתו לקראת כניסתו לכלא של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.

כעבור חודשים ספורים, בפברואר 2019, הגיש דנקנר בקשת חנינה לשרת המשפטים דאז אילת שקד ולנשיא המדינה רובי ריבלין, ונימק אותה בעיקר במצבו הרפואי. באמצעות עורכי דינו, ובהם עו"ד אלי זהר ז"ל ועו"ד שני אילוז, הוא תיאר עד כמה מצבו הבריאותי התדרדר מאז שנכנס לכלא ועל הנפילה האישית שחווה, כמו גם את מצבם הבריאותי הרעוע של הוריו – נושאים שלדבריו, לא הוצגו בפני בתי המשפט שגזרו את דינו ולא נשקלו על ידם. הוא סיכם זאת בפשטות כשכתב: "עולמי חרב עליי".

בנוסף תיאר דנקנר את תרומתו למדינה ולחברה במהלך השנים, בעיקר ליישובי הפריפריה, הביע חרטה על המעשים שבהם הורשע, וביקש מהנשיא ריבלין לפעול על פי מידת הרחמים. עורכי דינו ציינו בבקשה כי "מר דנקנר קיבל ומקבל את שורת הדין, מתחרט על האופן בו התנהל, מכיר בטעויותיו ומקבל אחריות למעשיו".

בתחילת דצמבר התברר כי המשטרה מנהלת חקירה נגד דנקנר, שאף הועבר מכלא מעשיהו לאגף מפוקח בבית המעצר ניצן. זאת בעקבות תלונה שהוגשה נגדו על ידי אסיר אחר. על פרטי החקירה והחשדות הוטל צו איסור פרסום שנמצא עדיין בתוקף.

לאחר שהמשטרה עדכנה את בית הנשיא אודות החקירה, הוקפא הטיפול בבקשת החנינה. דנקנר, שיוצג בידי עורכות הדין מיכל רוזן-עוזר ושני אילוז, הכחיש בתוקף את החשדות נגדו. בתחילת חודש ינואר הודיעה הפרקליטות כי החליטה לסגור את תיק החקירה נגד דנקנר. ההחלטה נעשתה בעילה של חוסר בראיות מספקות. משנסגר התיק חודש הטיפול בבקשת החנינה, מה שסלל את הדרך להודעת הנשיא ולשחרורו של דנקנר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות