אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תמ"א 1 נכנסה היום לתוקף, 144 תוכניות מתאר ארציות בוטלו צילום: גיל נחושתן

תמ"א 1 נכנסה היום לתוקף, 144 תוכניות מתאר ארציות בוטלו

תוכנית המתאר הארצית המאוחדת מרכזת במסמך אחד בהיר ופשוט להבנה 16 תוכניות מתאר ארציות ו-128 תוכניות מתאר הכוללות תיקונים שונים לכל אחת מהתוכניות הארציות. אישורה הסופי של התוכנית יפשט ויקצר את הליכי התכנון

30.01.2020, 12:49 | אמיתי גזית

היום נכנסה באופן רשמי לתוקף תמ"א 1 - תוכנית המתאר הארצית המאוחדת. התוכנית מרכזת במסמך אחד בהיר 144 תוכניות מתאר ארציות בסך הכל: 16 תוכניות מתאר ארציות, ועוד 128 תוכניות מתאר הכוללות תיקונים שונים לכל אחת מהתוכניות הארציות. עם כניסתה לתוקף, כל תוכניות המתאר הללו מבוטלות.

אישורה הסופי של התוכנית יפשט את הליכי התכנון ויקצר אותם, משום שכעת ניתן יהיה להבין את המגבלות התכנוניות שחלות על מגרש מסוים על ידי קריאה של מסמך ברור אחד, בעוד שקודם לכן מתכנן היה נדרש לבחון עשרות תוכניות שונות.

קראו עוד בכלכליסט

קו החוף של חדרה. תוכנית המתאר הארצית לחופים בוטלה ואוחדה, צילום: שאטרסטוק קו החוף של חדרה. תוכנית המתאר הארצית לחופים בוטלה ואוחדה | צילום: שאטרסטוק קו החוף של חדרה. תוכנית המתאר הארצית לחופים בוטלה ואוחדה, צילום: שאטרסטוק

בין היתר מבוטלת החל מהיום תמ"א 13 - תוכנית המתאר הארצית לחופים, לאחר שהוטמעה בתמ"א 1 ועברה שינויים רבים בהליך שנמשך מעל לשנתיים בעקבות עתירה של עמותת אדם טבע ודין. תוכנית מוכרת נוספת שתעלם מהשיח התכנוני היא תמ"א 8, לשמורות טבע וגנים לאומיים. גם תוכנית זו הוטמעה בתמ"א 1 בתהליך בו התווספו 600 אלף דונם של גנים לאומיים, יערות ושמורות טבע.

ב-12 בינואר השנה אישר קבינט הדיור סופית את התוכנית, אך עד הרגע האחרון היה חשש במנהל התכנון כי תוגש התנגדות על ידי שר הדתות יצחק וקנין. התנגדותו הוצפה לראשונה באותה ישיבה של קבינט הדיור, בה טען כי ממשלת מעבר לא יכולה לאשר תוכנית כזו.

דלית זילבר, מנכ"לית מנהל התכנון דלית זילבר, מנכ"לית מנהל התכנון דלית זילבר, מנכ"לית מנהל התכנון

באופן יוצא דופן התוכנית אושרה פה אחד על ידי כל חברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, ולכן גם לא הוגשו לה התנגדויות. הכנתה נמשכה שבע שנים, במהלכן גובשו הסכמות עם כל הגופים להם זיקה לתכנון.

עורך התוכנית מוטי קפלן אמר היום לכלכליסט כי "המועצה הארצית לתכנון ובנייה נדרשה לאשר כל פרק בתוכנית באופן פרטני, על כל שינוי התקיים דיון שלעיתים הגיע עד לבג"צ". לדבריו, "תמ"א 1 מכניסה שינוי בתרבות החשיבה התכנונית, לפניה כל גוף היה שומר על תחום האחריות שלו, רואה בו את כל העולם ובכל בעלי האינטרס האחר אויבים. תמ"א 1 יצרה תרבות שבה כל אחד מוותר קצת ונוצר איזון בין דרישות ואינטרסים. בנוסף, צורת ניסוח ההוראות בתמ"א נוסח כך שכל ילד בכיתה ג' יוכל להבין אותן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות