אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הברקזיט יתקיים היום, אבל אל תצפו לשמוע קול צלצול פעמונים צילום: שאטרסטוק

הברקזיט יתקיים היום, אבל אל תצפו לשמוע קול צלצול פעמונים

הממלכה נמצאת בהכנות לקראת הכרזת היציאה מהאיחוד, שתתקיים היום בשעה 23:00 שעון בריטניה. לצד חגיגות תומכי הברקזיט צפויות גם מחאות של מתנגדיו וממשלה שמנסה לשמור על כל אזרחיה מאוחדים

31.01.2020, 16:50 | נועם אוסטפלד
היום (ו') בשעה 23:00 שעון בריטניה (01:00 שעון ישראל) תצא בריטניה באופן רשמי מהאיחוד האירופי. את המהלך צפויות ללוות חגיגות ומחאות בכל רחבי הממלכה. צעדה שתתקיים הלילה בלונדון בין השעות 21:00 ל-23:15 תחגוג את יציאת בריטניה מהאיחוד עם נאומים, מופעי אורות ומוזיקה. בנוסף, כדי לציין את הברקזיט הונפקו כ-3 מיליון מטבעות של 50 פני עליהן הכיתוב "שלום, שגשוג וידידות עם כל העמים". עוד כ-7 מיליון מטבעות מעין אלו יונפקו עד סוף השנה. על כך מדווח הגרדיאן הבריטי.

קראו עוד בכלכליסט

יחד עם החגיגות, נאום ראש הממשלה בוריס ג'ונסון שנקבע להתקיים בשעה 23:00 שעון לונדון צפוי להיות מפייס. הנאום צפוי להיות אופטימי, כזה שיקרא לכל האזרחים להתאחד לשחר של עידן חדש של התחדשות לאומית ושינוי. ג'ונסון צפוי להתייחס גם לצפון בריטניה ולאחדות כל חלקי הממלכה ללא אפליה בשל מקום מגורים או מוצא, וזאת על רקע הביקורות שעלו על הזנחת הצפון.

רה"מ ג רה"מ ג'ונסון | צילום: גטי אימג'ס רה"מ ג

למרות החגיגות וניסיון לאסוף כסף במימון המונים – הביג בן לא יצלצל בשעת יציאת בריטניה מהאיחוד. זאת בעקבות ביקורות כי צלצול פעמונים לסימון הברקזיט רק יגדיל את הקרע ברחבי המדינה בין תומכי הברקזיט למתנגדיו. בנוסף, עלות זירוז התיקונים לביג בן הוערכה בכ-500 אלף פאונד, מהם הצליחו התומכים לגיס רק כ-270 אלף פאונד. במקום זאת, שעון שיוקרן על בנייני הממשלה בדאונינג סטריט יספור את הדקות אחורה עד ליציאה מהאיחוד ודגלי בריטניה יונפו מסביב לכיכר הפרלמנט.

מן העבר השני, בגדה הדרומית של לונדון, יתקבצו מפגינים כדי למחות. במסגרת המחאה המשתתפים יאירו את שמי הלילה כהכרה באפקט המזיק של הברקזיט על שירותי הבריאות הממלכתיים וזכויות העובדים. מחאות דומות צפויות להתקיים גם בערים ברייטון ובורנמאות'.

ראש העיר לונדון, קאן, צילום: אי. פי. אי. ראש העיר לונדון, קאן | צילום: אי. פי. אי. ראש העיר לונדון, קאן, צילום: אי. פי. אי.

גם המשטרה נראית כמפגינה איפוק בניסיון לשמור על הקרע בין תומכי הברקזיט למתנגדיו מינימלי. כך, היא נמנעה מהסרת האיסור הקבוע בחוק על הדלקת זיקוקים בין 23:00 ועד 07:00.

אירוע נוסף שיתקיים ביוזמתו של ראש העיר לונדון סאדיק קאן הוא "לונדון פתוחה". במסגרתו עיריית לונדון תפתח את שעריה כדי להעניק בחינם שירותי ייעוץ משפטי ותמיכה רגשית לאזרחי האיחוד הגרים בלונדון בזמן של בלבול ואי ודאות לגבי עתידם בבריטניה.

מישל ברנייה, ראש צוות המשא ומתן מטעם האיחוד, אמר היום לרשת החדשות BBC כי מחשבותיו עם "מיליוני האזרחים הבריטים, שעצובים כמו שאנחנו עצובים". בהתייחסו ליחסי האיחוד עם בריטניה הוא הוסיף כי "נישאר חברים, בני ברית, שותפים". אנחנו (האיחוד) צריכים לבנות מחדש. אני מאמין שאנחנו חזקים יותר יחד". ברנייה אמר עוד כי הוא מנסה להבין את הברקזיט, ולדעתו המהלך הראה שהאיחוד צריך להיות קשוב יותר לתושבי אירופה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות