אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הפאונד יכול לרדת ביותר מ-10% אם שיחות הסחר עם האיחוד לא יתקדמו" צילום: Getty

"הפאונד יכול לרדת ביותר מ-10% אם שיחות הסחר עם האיחוד לא יתקדמו"

רגע לפני שבריטניה עוזבת באופן רשמי את האיחוד האירופי ונכנסת לתקופת מעבר היום ב-1:00 (שעון ישראל) מזהירים אנליסטים: "השוק לא מעריך ברצינות את הסיכוי ששיחות הסחר בין האיחוד האירופי ובריטניה לא יניבו דבר, הפאונד יכול לרדת לפחות מ-1.2 דולר"

31.01.2020, 18:00 | שירות כלכליסט

המשקיעים מעריכים בחסר את האפשרות  שהסכם הסחר שיושג בסופו של דבר בין בריטניה והאיחוד האירופי ייראה בסופו של דבר דומה לתרחיש העזיבה ללא הסכם, כך טוענים כמה אנליסטים. בריטניה תעזוב רשמית את האיחוד היום (ו') ב-11 בלילה שעון לונדון (1:00 שעון ישראל), ושני הצדדים יחלו לשאת ולתת במטרה לחתום על הסכם סחר חופשי חדש לפני סוף השנה.  

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הלילה לא צפויים שינויים משמעותיים בפאונד, אך עננת אי הוודאות צפויה להישאר מעל כלכלת המדינה בחודשים הקרובים. הפאונד רשם עליות בדצמבר לאחר שמפלגתו השמרנית של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון זכתה בבחירות ברוב גדול בפרלמנט, מה שאיפשר לה להעביר את הסכם הפרישה ולהפיג את החששות מפני ברקזיט ללא הסכם. 

הספירה לאחור החלה, צילום: EPA הספירה לאחור החלה | צילום: EPA הספירה לאחור החלה, צילום: EPA

הפאונד נסחר אתמול תמורת פחות מ-1.31 דולר, לאחר שהבנק של אנגליה החליט להשאיר את שיעור הריבית ללא שינוי. עם זאת, ראש אסטרטגיית המקרו בפירמת סטייט סטריט אמר ל-CNBC שהשוק "לא מעריך ברצינות מספקת את הסיכוי שהסכם הסחר בין האיחוד לבריטניה יהיה 'לא הרבה יותר מחוקי ארגון הסחר העולמי'" - מה שייצור תרחיש זהה כמעט לזה של היעדר הסכם. "אני עדיין לא חושב שהשוק מתמחר את הסיכון שלא תהיה עסקה, כי כרגע יש עסקה, אבל כשדיברנו על ברקזיט ללא הסכם, מה שאנשים באמת דיברו עליו היה "מהו הסכם הסחר, ואיך ייראו יחסי הסחר העתידיים",הוסיף פריג'.

עם ההבטחה של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון להקטנת הרגולציה וסירובו להאריך את תקופת המעבר מעבר לדצמבר 2020 - שהביאו להצלחה אלקטורלית שלו, פריג' אומר שג'ונסון מרגיש שיש לו רוח גבית במשא ומתן, בעוד האיחוד לא ירצה להעניק לבריטניה "עסקה טובה מדי" מחשש שהדבר יעודד מדינות אחרות באיחוד לעזוב.

הבנק של אנגליה חזה אתמול צמיחה אנמית של התמ"ג הבריטי – 0.8% ב-2020, ופריג' אמר שעל רקע חוסר הוודאות כל חשש לגבי פיצוץ המו"מ עשוי להוביל לצלילת הסטרלינג לרמה של פחות מ-1.2 דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות