אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההחלטה הראשונה של אקוניס: אישר עבודות בשבת צילום: גיא אסיאג

בלעדי לכלכליסט

ההחלטה הראשונה של אקוניס: אישר עבודות בשבת

החשש מזליגת קולות חילוניים אל ליברמן משפיע: אופיר אקוניס, שמונה בשבוע שעבר לשר העבודה, אישר בסוף השבוע לעובדים יהודים של רכבת ישראל לעבוד בשבת. המפלגות הדתיות לא התערבו, בהיעדר קלפי מיקוח

02.02.2020, 07:07 | צבי זרחיה וליאור גוטמן

שר העבודה והרווחה החדש אופיר אקוניס אישר בסוף השבוע 16 עבודות תשתית שבוצעו בשבת האחרונה על ידי רכבת ישראל. כך נודע ל"כלכליסט". זהו המהלך הראשון של אקוניס בתחום בתפקידו כשר העבודה והרווחה.

קראו עוד בכלכליסט

העבודות אתמול בוצעו על ידי 313 עובדים, מתוכם 125 עובדים יהודים ו־188 עובדים לא יהודים.

העבודות מחולקות לשתי קטגוריות: עבודות בטיחות ועבודות אחרות, שרובן כוללות עבודות בתחום האיתות.

מדובר בעבודות חיוניות למטרות בטיחות והמשך פעילות סדירה של הרכבות. אילו הן היו מתבצעות במהלך השבוע, הן היו מביאות לעומסים כבדים וכנראה גם להפסקה של תנועת הרכבות, דבר שהיה פוגע במאות אלפי משתמשי רכבת ישראל, וכמובן פגיעה בכל הנוסעים על כבישי גוש דן, ובהם נתיבי איילון.

בליכוד חוששים מליברמן יותר מאשר מהחרדים

עד סוף 2016 היה זה שר התחבורה לשעבר ישראל כץ, שהיה אחראי על היתרי העבודות של חברות התשתית בתחומי התחבורה. בעקבות משבר קואליציוני שכמעט הוביל לפיטוריו של כץ, עבר היתר העבודות לידי שר העבודה והרווחה חיים כץ. מאז, לקול מחאות המפלגות הדתיות, חברות תשתית התחבורה עובדות בכל שבת כדי לתחזק ולהרחיב פעילות, ובכך הן מצטרפות לשאר חברות התשתית - חברת החשמל, מקורות, נתיבי גז, נתיבי תחבורה עירוניים - שעובדות בכל שבת כדי לאפשר מהלך חיים תקין גם בסופי השבוע.

יהדות התורה וש"ס, החברות בקואליציה, מתנגדות למתן היתרי עבודה, כמו גם לביצוע עבודות בשבת. כיום, בשל שלוש מערכות הבחירות, אין להן כל סנקציה מעשית שהן יכולות להפעיל כנגד מתן היתרים אלו, למעט הבעת ביקורת.

בחודשיים האחרונים, ובהוראתו של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מהאיחוד הלאומי, חברת רכבת ישראל עבדה מסביב לשעון - לרבות עבודות במהלך השבת - כדי להשלים את חשמול מסילת איילות ואת חשמול תחנות סבידור והשלום בתל אביב.

מתן האישורים צפוי להימשך עד להקמתה של ממשלה חדשה. זאת משום שבליכוד לא רוצים להרגיז את הציבור החילוני, שאל קולותיו פוזל יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן. ליברמן מתריע נגד הקמתה של "מדינת הלכה" בהשתתפות הליכוד והמפלגות החרדיות.

אופיר אקוניס, צילום: גיא אסיאג אופיר אקוניס | צילום: גיא אסיאג אופיר אקוניס, צילום: גיא אסיאג

בנוסף, ליברמן טוען שיש תיאום גם בין כחול לבן לחרדים. ביום שישי הוא צייץ: "ישראל ביתנו דרשה למנות יו"ר קבוע לוועדת הכספים במקומו של ח"כ משה גפני מיהדות התורה. מי שבלמו את היוזמה ועמדו על הרגלים האחוריות היו חברי הכנסת של כחול לבן".

ש"ס דרשה את תיק הרווחה

 

באחרונה דרש יו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי להעביר למפלגתו את תיק הרווחה, לנוכח מינויו של שר חדש למשרד. אולם בליכוד לא רצו לעשות כן, מחשש ששר חרדי לא ייתן אישורי עבודה בשבת לרכבת ישראל, חברת החשמל וחברות תשתית נוספות.

בסופו של דבר אישרה הממשלה בשבוע שעבר את הצעתו של רה"מ בנימין נתניהו למנות את אקוניס כשר העבודה נוסף על תפקידו כשר המדע, ואילו ח"כ משולם נהרי מש"ס מונה לתפקיד סגן שר הרווחה. עם זאת, נהרי לא יעסוק בסוגיית היתרי עבודה בכלל. בשנה האחרונה, שבה נמצאת המדינה במערכת בחירות, ניתנו אישורי עבודה בשבת לרכבת ישראל ולגופים נוספים חרף מחאותיהן של המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות