אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בהלת הקורונה: תוארך אשרת השהייה של 1,700 עובדי בנייה מסין צילום: יעל אורבך

בהלת הקורונה: תוארך אשרת השהייה של 1,700 עובדי בנייה מסין

העובדים, המועסקים בבניין, היו אמורים לסיים את שהותם בישראל בסוף השבוע - אך בצל עוצר הטיסות על סין, מקדמת שרת הבינוי והשיכון מהלך שיאפשר להאריך את שהייתם והעסקתם עד חודש יוני הקרוב

01.02.2020, 18:31 | בילי פרנקל
בהלת וירוס הקורונה העולמית הביאה לדחייה בהגעתם לישראל של כ-1,700 עובדי בנייה מסין, למועד שאינו ידוע. עובדים אלה היו אמורים להגיע לארץ במטרה להחליף 1,667 עובדי בניין מסין, שאמורים היו לסיים את שהייתם בסוף ינואר. אשרת העבודה של עובדים אלה צפויה להתארך עד להתבהרות המצב, בזכות יוזמה של שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא-ביטון, שצפויה לקבל השבוע את אישור הממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

העובדים הגיעו מסין על מנת לעבוד בענף הבניין והיו מיועדים לעזוב כבר בקיץ שעבר, עם סיום אשרת העבודה שלהם (שניתנת לחמש שנים). בשל הליכי הגיוס האיטיים של מחליפיהם, הם קיבלו ארכה מיוחדת עד לחודש דצמבר, ובנוסף ניתן להם חודש התארגנות, כך שבסוף השבוע הם היו אמורים לעזוב באופן סופי.

עם זאת, בצל עוצר הטיסות על סין, שעליו הכריז שר הבריאות יעקב ליצמן בשבוע שעבר, ובעקבות פניות של קבלני כוח אדם בענף - הסכימה רשות האוכלוסין להאריך את שהותם בחודש נוסף.

סינים בווהאן, העיר שבה התפרץ הנגיף, צילום: MEITUAN סינים בווהאן, העיר שבה התפרץ הנגיף | צילום: MEITUAN סינים בווהאן, העיר שבה התפרץ הנגיף, צילום: MEITUAN

העובדים שהיו אמורים להגיע לישראל השתתפו בהליכי מיון שערכה משלחת של הממשלה והתאחדות בוני הארץ, שיצאה לסין בחודש דצמבר האחרון. ואולם, התפרצות וירוס הקורונה עצרה את התהליך, והמדינה החליטה שלא לאשר בשבוע שעבר את בואם של העובדים שעברו את שלב המיון. בחודש מרץ הקרוב תוכננה משלחת נוספת לסין במטרה למיין כ-1,000 עובדים נוספים, אך היא בוטלה בשלב זה.

הצעה: להאריך את שהיית העובדים הוותיקים

 

בסביבתה של שאשא-ביטון מציינים כי ההצעה הגיעה לאחר דיונים עם שר הפנים, אריה דרעי, ומנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, שלמה מור יוסף. ההצעה הייתה אמורה לעלות לדיון בישיבת הממשלה מחר, אך זו בוטלה בסוף השבוע.

במכתב ששלחה שאשא-ביטון ביום חמישי האחרון לנשיא התאחדות בוני הארץ, ראול סרוגו, וליו''ר התאחדות תאגידי כוח אדם זר לבניין, אלדד ניצן, היא עידכנה כי לאחר שהתייעצה עם הגורמים הרלוונטיים במשרדי הממשלה השונים, בכוונתה להביא לאישור הממשלה הצעת החלטה להאריך את היתר שהייתם של העובדים הוותיקים מסין שנמצאים בארץ עד לחודש יוני, ולשקול הארכה נוספת ככל שהדבר יידרש.

ביום שישי הנחה השר דרעי, בעקבות המלצת משרד הבריאות, למנוע כניסה לישראל של אנשים ששהו בסין בשבועיים האחרונים ושאינם אזרחי או תושבי ישראל. כפי שנמסר, הכניסה תימנע למעט אלה שיש בידם כרטיס טיסה תקף לטיסה שאמורה לעזוב את ישראל עד שש שעות ממועד הכניסה לישראל, זאת עד להחלטה אחרת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות