אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטראוס תייבא לראשונה חמאה תחת מותג לורפק

שטראוס תייבא לראשונה חמאה תחת מותג לורפק

לכלכליסט נודע שחברת המזון מרחיבה את שיתוף הפעולה עם ארלה הדנית ותשיק בשבועות חמאה מיובאת. מחיר המוצר צפוי להיקבע בהתאם להחלטת האוצר אם לבטל את המכס המוטל על חמאה המיובאת מחו"ל

03.02.2020, 08:51 | נורית קדוש

שטראוס נכנסת לראשונה לתחום החמאה על רקע המחסור בשוק והביקוש הגובר. ל"כלכליסט" נודע שהחברה תרחיב את שיתוף הפעולה שלה עם מחלבת ארלה הדנית, ותשיק בשבועות הקרובים חמאה מיובאת מדנמרק תחת מותג לורפק. שטראוס קיבלה את הזכיון לייבוא ושיווק מוצרי ארלה לפני כשנה. בשטראוס טרם החליטו על מחיר המוצר, וזה צפוי להיות מושפע מהחלטת המדינה האם לבטל את המכס על יבוא חמאה לישראל.

קראו עוד בכלכליסט

חמאה תוצרת ישראל היא מוצר המצוי תחת צו הפיקוח על המחירים. יבוא המוצר כרוך במכס גבוה כחלק מההגנה על הרפתנים המקומיים, אך המדינה מחלקת מדי פעם מכסות ליבוא חמאה בפטור ממכס. ב־2019 הוגדלה מכסה זו בעקבות המחסור בחמאה והביקוש הגובר. שטראוס לא קיבלה מכסה ליבוא פטור ממכס ולכן החמאה שתייבא ותשווק באריזות בנות 200 גרם לא תוכפף לצו הפיקוח, ומחירה יהיה נתון לשיקול דעת החברה.

חמאה של לורפק. לא תוכפף לצו הפיקוח על המחירים חמאה של לורפק. לא תוכפף לצו הפיקוח על המחירים חמאה של לורפק. לא תוכפף לצו הפיקוח על המחירים

משרד האוצר ערך לפני כשבועיים שימוע בנושא יבוא חמאה ללא מכס. אם לאחר השימוע יוחלט שלא לבטל את המכס על יבוא החמאה תידרש שטראוס לשלם מכס גבוה והיא צפויה לתמחר את חמאת לורפק במחיר גבוה יותר מחמאה מקומית. אם המכס יבוטל, היא צפויה לתמחר את המוצר בהתאם בנסיון להתחרות ביצרנים המקומיים.

שטראוס לא פועלת כיום בשוק החמאה והיא נכנסה אליו לפני כשנה עם קבלת הזכיון לממרח החמאה לורפק של ארלה. המחסור בחמאה אפשר לשטראוס להנות מהביקוש הגבוה, וכמוה גם וילי פוד, שהחליפה את הזיכיון לארלה שאיבדה במותג יורו. וילי פוד נמנית עם האחראים למחסור המקומי בחמאה, לאחר שלא ייבאה את כל מכסת החמאה בפטור ממכס שבה זכתה במכרז של משרד הכלכלה. בדיקת משרד הכלכלה בנושא מצאה כי וילי פוד לא עמדה בהתחייבויותיה ובעקבות זאת חולטו 133 אלף שקל מתוך הערבות שהגישה למכרז.

מנכ"ל שטראוס ישראל אייל דרור. זינוק בקטגוריה, צילום: יריב כץ מנכ"ל שטראוס ישראל אייל דרור. זינוק בקטגוריה | צילום: יריב כץ מנכ"ל שטראוס ישראל אייל דרור. זינוק בקטגוריה, צילום: יריב כץ

כוונה האוצר לבטל לחלוטין את המכס על יבוא חמאה ולפתוח את השוק לתחרות מעוררת התנגדות עזה בקרב הפעילים במשק החלב. במסמך עמדה שהעבירה מועצת החלב לידי הוועדה שהקים משרד האוצר בנושא, היא הזהירה שיבוא חופשי יפגע בתכנון משק החלב ושהרפתנים יוותרו עם עודפי חלב. אם השוק ייפתח ליבוא הרפתנים נערכים לעתור לבג"ץ על רקע הפגיעה הצפויה בהכנסותיהם. עם זאת, בשוק מעריכים כי ביטולו המוחלט של משטר מכסות היבוא הקיים הוא רק עניין של זמן, וכי שוק החלב יידרש לפתח מנגנון חלופי לתכנון משק החלב.

לפי נתוני סטורנקסט, בשנה שעברה גלגל שוק החמאה וממרחי החמאה 264.2 מיליון שקל. יציאתה של טרה משוק החמאה אשתקד הפיל את מכירותיה קטגוריה ב־87%, בעוד מכירותיה של תנובה נפלו ב־30.8%. כניסתה של שטראוס לזירה עם לורפק הקפיצו את מכירותיה ב־711% לכדי 49.6 מיליןו שקל. הרחבת המגוון בתחום צפויה לסייע לשטראוס להמשיך בצמיחה גם בשנה הבאה.

הרחבת מגוון מוצרי שטראוס באמצעות יבוא חמאה מחו"ל ממשיכה את מדיניות החברה בשנים האחרונות, שאומצה בחודשים האחרונים גם בידי תנובה וטרה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", בחודש שעבר הקימה תנובה זרוע יבוא בניהול אירם גרייבר כדי לזהות מוצרים ומותגים זרים שעשויים להשתלב במגוון הקיים. מחלבת טרה של קוקה־קולה ישראל פנתה אף היא ליבוא, והשיקה סדרת משקאות סויה ותחליפי חלב תחת מיתוג משותף של המותג צוריאל ויצרנית המוצרים הטבעוניים האיטקלית Valsoia. מהלכים אלו נועדו כולם להרחיב את פעילות המחלבות ללא השקעה בהקמת קווי ייצור חדשים ופיתוח מותג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות