אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרכז השלטון המקומי מעודד את הרשויות לעקוף את החוק צילום: ששון תירם

בלעדי לכלכליסט

מרכז השלטון המקומי מעודד את הרשויות לעקוף את החוק

לכלכליסט נודע כי מרכז השלטון המקומי, המתנגד לחקיקת הממשלה לצמצום מספר תאגידי המים, פנה שנית לרשויות המקומיות בדרישה שיעבירו החלטה מנוגדת לחוק. עוד הוא קורא שלא ישתפו פעולה עם השימוע שעורכת רשות המים בנוגע לצמצום התאגידים

03.02.2020, 08:41 | ליאור גוטמן

מרכז השלטון המקומי פנה בימים האחרונים לעיריות ולמועצות המקומיות השונות והורה להן להתנגד לכוונה לצמצם את תאגידי המים, כך נודע ל"כלכליסט".

במכתב שנשלח לרשויות, עליו חתום מנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג, הוא מודיע לגופים "לא לשתף פעולה עם השימוע שמבצעת רשות המים", ודורש "להעביר במועצת הרשות המקומית החלטה המתנגדת להצטרפות הרשות לתאגיד האזורי". דולברג צירף למכתבו נוסח גנרי להחלטת דירקטוריון, אותה יוכלו הרשויות למלא לאחר שיעבירו החלטת דחייה כזו.

קראו עוד בכלכליסט

החוק לצמצום מספר תאגידי המים עבר בכנסת ב־2018, בתמיכה משותפת של העבודה והליכוד, תוך שלרשויות ניתנה שנה על מנת להיערך ליישומו, ולצמצם את מספר תאגידי המים מ־56 גופים ל־30. כבר לפני שנה דולברג קרא לרשויות להתנגד, ולעקוף את החוק בכך שיעבירו חקיקה מקומית לפיה אין צורך לצמצם את מספר התאגידים באזורן.

מנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג, צילום: ששון תירם מנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג | צילום: ששון תירם מנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג, צילום: ששון תירם

בסוף 2019 רשות המים גילתה שהחוק לא כובד, ובסיוע משרד המשפטים, שנתן לה ארכה עד אפריל 2020 לסיים את המהלך, יצאה לפני כשבועיים בשימוע חדש לצמצום מספר התאגידים: "התמשכות ממשלת המעבר בשנה האחרונה הביאה לקושי בקיום דיון ענייני בנושא עם הרשויות המקומיות. בנסיבות אלה, ולאחר היוועצות עם משרד האוצר ומשרד המשפטים, הוחלט ע"י מועצת המים להתלות את מפת השיוך האזורי עד ליום 30 באפריל 2020".

ביטול משרות כפולות

השימוע יאפשר לרשויות המקומיות להביע את עמדתן בנושא צמצום מספר תאגידי המים בתקופה זו, לפני שרשות המים תכפה עליהן את ההתייעלות, ותוביל לביטול עשרות ואולי מאות משרות כפולות, שבמשרדי הממשלה מכנים את חלקם "מפעל ג'ובים" לכאורה. ההתייעלות שרשות המים חפצה בה, אמורה להוביל לירידת תעריפי המים.

בתגובה להודעת השימוש, במרכז השלטון המקומי פנו לרשויות המקומיות וציינו כי לפי רשות המים, הליכי מיזוג תאגידי המים אמורים להסתיים באוגוסט 2020. "החל מספטמבר, יקבלו כלל תושבי הרשויות המקומיות העירוניות את שירותי הביוב מתאגיד אזורי - תאגיד אחד עבור 9 רשויות מקומיות בממוצע".

הפחתה של 1% בלבד בתעריף

במרכז השלטון המקומי גם מציינים כי בכוונת רשות המים לצמצם בעתיד את מספר התאגידים עוד יותר, כך שימנו לא יותר מ־15, ומעירים: "וכל זאת מתוך מחשבה שגויה, שהדבר יביא להפחתת תעריף המים בכ־2% בסך הכל". במרכז אומרים כי הם שכרו את שירותיו של פרופ' ירון זליכה, שמצא כי "צמצום מספר תאגידי המים יפגע ביעילות משק המים והביוב העירוניים".

ממרכז השלטון המקומי נמסר: "החוק לצמצום תאגידי המים נעשה במחטף וחוטא למטרתו. צמצום מספר התאגידים רק ירע את השירות ויוביל להפחתה של כ־1% בתעריף המים בלבד. מרכז השלטון המקומי תומך בייעול משק המים והפחתת תעריף המים ב־20% לפחות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות