אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כנס שוק ההון

יעלון: "גם טראמפ מבין שזו הקדנציה האחרונה של נתניהו"

שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר אמר בכנס שוק ההון של כלכליסט בשיתוף עם קסם קרנות ו-etf, כי "המדינה מתנהלת ולא מנוהלת ואנחנו רוצים להחזיר אותה למסילה. זה לא רק לא ביבי, יש כאן משבר מנהיגות חמור שחייבים להתגבר עליו"

03.02.2020, 10:30 | נעמי צורף

"באופן אישי שלומי ברוך השם, באופן כללי-לאומי, ירחם השם", כך פתח את דבריו שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון בכנס שוק ההון של כלכליסט בשיתוף עם קסם קרנות ו-etf. את יעלון ראיין על במת הכנס כתב כלכליסט צבי זרחיה.

האם אנחנו בדרך לבחירות רביעיות?

"אני מקווה מאוד שלא. מאז שנתניהו החליט לפרק את הממשלה, הציבור מבין שיש בעיה, שהמדינה תקועה. הציבור מבין את הקשר בין ההסתבכויות הפליליות של נתניהו לבין  המצב שבו המדינה תקועה. לפני שנה נתניהו הלך לבחירות בגלל הגשת כתב החשדות, וכך גם אחרי הבחירות של ספטמבר, למרות שאיבד 7 מנדטים החליט ללכת שוב לבחירות מתוך אינטרס אישי, כל מה שיאפשר לו למשוך זמן. המטרה שלו היא להגיעה לקואליציה של 61 מנדטים ולהעביר את החוקים שחשובים לו כמו החוק הצרפתי ופסקת ההתבגרות ואז הוא יוכל לבצר את שלטונו, ליצור לעצמו מעמד שבו הוא מעל החוק ואז זו כבר לא דמוקרטיה".

במידה ונתניהו ידרוש שוב להיות הראשון ברוטציה, האם תסכימו לשבת איתו?

"בשם פנים ואופן לא. עם ישראל התרגל שראש הממשלה שחשוד, ועכשיו כבר מואשם בפלילים, זה דבר נורמלי, שיש מקום לתקוף את מערכת המשפט. פעם הימין והשמאל היה כלכלי, אחר כך אוסלו חילק אותנו. היום ימין ושמאל במדינה מתחלקים לפי מי שתומך בביבי וכל היתר הם שמלאנים".

מה תעשו? ליברמן מאשים שאתם פוזלים לכיוון החרדים. האם תצטרפו את יהדות התורה וש"ס לקואליציה?

"אנחנו לא פוזלים לכיוון אף אחד, זה הכל ססמאות. להדיח את גפני זה לא משהו שרלוונטי כרגע כיוון שאין לכך רוב. המסר של כחול לבן הוא שהמדינה תקועה ולכן חייבים שינוי. מערכת הבריאות פתאום קורסת? ממש לא, עוד כשהייתי שר בבמשלה דיברתי על הדברים האלה. למערכת בריאות אין תוכנית של עשור קדימה כמו שיש למערכת הצבאית, אז מה אנחנו מתפלאים שאין מיטות ושרופאים בסורוקה מתאבדים. המדינה מתנהלת ולא מנוהלת ואנחנו רוצים להחזיר אותה למסילה. זה לא רק לא ביבי, יש כאן משבר מנהיגות חמור שחייבים להתגבר עליו".

משה (בוגי) יעלון בכנס. "היום ימין ושמאל במדינה מתחלקים לפי מי שתומך בביבי וכל היתר הם שמלאנים"., צילוום: יריב כץ משה (בוגי) יעלון בכנס. "היום ימין ושמאל במדינה מתחלקים לפי מי שתומך בביבי וכל היתר הם שמלאנים". | צילוום: יריב כץ משה (בוגי) יעלון בכנס. "היום ימין ושמאל במדינה מתחלקים לפי מי שתומך בביבי וכל היתר הם שמלאנים"., צילוום: יריב כץ

איך תוציאו את המדינה ממצב שבו המדינה תקועה?

"מלכתחילה אמרנו שהקואליציה הטבעית הנכונה למדינה זה כחול לבן יחד עם הליכוד. מדובר בלמעלה מ-2 מיליון מצביעים שיוכלים לעשות שינוי מבלי לאפשר למפגלות המגזריות לסחוט. איזה זכות יש לנתניהו לדרוש להיות ראשון ברוטציה? הנשיא רצה לפלס לו דרך לאפשר לו לרדת באופן מכובד מהבמה אך הוא סירב למתווה. אנחנו נתעקש שגנץ יהיה ראשון והליכוד יבחר את מי שיבחר לשנתיים שאחרינו".

אתה מכיר את נתניהו הרבה שנים, איך אתה מרגיש לראות אותו בדרך ל-3 דיונים בשבוע בביהמ"ש?

"ברמה האישית אני לא הייתי רוצה לראות ראש ממשלה הולך לכלא, אבל נתניהו סיבך את עצמו. לנתניהו של 2013-2009 הייתי חזור היום, גם לליכוד של אותן השנים. המפלגה תפקדה היטב בשנים האלה עד שמשהו קרה והמפלגה החליטה לפלוט מתוכה את בני בגין ואחרים. מאז 2015 משהו השתבש, סדר העיפיות של נתניהו השתנה והוא מתעסק בעיקר בעצמו".

מה דעתך על תוכנית המאה?

"למדתי להסתכל על מה טוב למדינת ישראל לפני השיקול הפולטי הצר. תוכנית המאה היא אירוע היסטורי. הגעתי לפוליטיקה בגלל הנושא הישראלי פלסטיני. יש מיסקונספציה בתחום גם בפנים וגם בחוץ. החור הגדול באוסלו הוא שאנחנו חשבנו שנגיע לפשרה טריטוריאלית, אבל מבחינת הפלסטנים תל אביב היא ההתנחלות הבלתי חוקית הכי גדולה והם לא מוכנים להכיר במדינה לאומית לעם היהודי. המתווה הוא מתווה היסטורי מבחינה הצהרתית. כשהוצג לנו הסתייגנו מחילופי שטחים בכל מקום, אבל ההכרה של הנשיא האמריקני מהווה שינוי מבורך. המצע של כחול לבן תואם במידה רבה את עקרונות המתווה. גם הנשיא האמריקני מבין שזו הקדנציה האחרונה של נתניהו ולכן התייחס לגנץ כפי שהתייחס. גם הם קוראים את המפה ומבינים שאחרי הבחירות סיכוי גבוה שגנץ יהיה ראש הממשלה".

איך ישראל צריכה לנהוג מול המצב בעזה כיום?

"הישות הפלסטינאית זה שתי ישויות - חמסטאן ברצועת עזה והרשות הפלסטית ביהודה ושומרון. הן נפרדות ולא הולכות להתפייס - שיבושם להן. מול חסמטאן בעזה צריך בעיקר מקלות אבל גם גזרים. בין צוק איתן למרץ 2018 החמאס לא ירה כדור אחד ולא בגלל שהוא נהיה ציוני, אלא בגלל המחיר הכבד שהוא שילם. שמעתי שרים שונים אומרים - טוב זה רק עפיפונים, זה רק שדות קוצים, זה רק בלונים - ואני מיד צעקתי אוי ואבוי מדינה שלא מכבדת את הריבונות שלה".

 

מה ישראל צריכה לעשות?

"לכל אירוע כזה צריך להגיב בחומרה, לגבות מחיר. השפה הזאת מאוד מובנת. למה ברמת הגולן האזרחים נהנו משקט? כי המדיניות שלי מול סוריה הייתה שאני לא בודק אם תותח הירי התכוון או לא התכוון. חלק מהעניין של נתניהו לא להגיב בחריפות נובע משיקול פוליטי מבחינתו הוא מכיר את התוצאה של ענבי זעם - הוא הפיל את פרס אחרי כן ואת אולמרט אחרי לבנון השניה. לכן הוא החליט שלא הולכים להסלמה. החמאס ראה את זה, דרש כסף, פרוטקשן וכו'. יש הרבה אינטרסים מתחת לפני השטח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות