אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל קבוצת דלק: "שכרנו שני בנקים כדי להנפיק את איתקה בלונדון ב-2020" צילום: קבוצת דלק

מנכ"ל קבוצת דלק: "שכרנו שני בנקים כדי להנפיק את איתקה בלונדון ב-2020"

בכנס שעורכת הקבוצה, אמר עוד עידן וולס, כי נבחנת האפשרות לפצל את פעילות איתקה לשתיים: פעילות המאגרים ופעילות התשתיות. תשובה: "לאיתקה ולקבוצת דלק יש הגנות על מחיר 30 מיליון חביות נפט לשניים וחצי הקרובות"

03.02.2020, 10:42 | ירדן רוז'נסקי

"שכרנו את בנק HSBC ואת בנק BNP פריבה כדי לבצע את ההנפקה של איתקה עוד השנה", כך אמר עידן וולס, מנכ"ל קבוצת דלקהטרי, בכנס שעורכת הקבוצה הבוקר במלון הילטון בתל אביב. לדברי וולס, "לפני כמה ימים חזרתי מלונדון מפגישת התנעה של ההנפקה עם כל הגורמים הרלבנטיים". וולס לא התחייב על מועד ההנפקה, אך ציין כי "אנחנו רוצים להיות מוכנים, ולהנפיק ברגע שחלון ההזדמנויות בשווקים ייפתח".

קראו עוד בכלכליסט

לדברי מנכ"ל קבוצת דלק, עוד לפני ההנפקה בכוונת החברה להכניס שותפים לאיתקה, "בדומה להסכם שחתמנו עם חברת האנרגיה הבינלאומית BP שרכשה מניות ב-50 מיליון דולר לפי שווי חברה של 2.5 מיליארד דולר. מה שחשוב מבחינתנו בעסקה הזו הוא לא הסכום ש-BP השקיעה אלא המסר - הם מאמינים שננפיק את איתקה לפי השווי הזה, ושהחברה תציף ערך למשקיעים. זו זו סנונית שמבשרת את בואן של חברות נוספות. אנחנו כבר מנהלים מגעים עם חברות ישראליות ובינלאומיות לכניסה לאיתקה טרום ההפקה".

עוד אמר וולס, כי קבוצת דלק בוחנת את האפשרות לפצל את פעילות איתקה לשתיים: פעילות המאגרים ופעילות התשתיות. פעילות המאגרים כוללת את הנכסים של איתקה ואת נכסי שברון בים הצפוני, שאותם רכשה קבוצת דלק באמצעות איתקה בשנה שעברה בתמורה ל-1.65 מיליארד דולר. לשברון ואיתקה יש גם פעילות של תשתיות. "זה דבר מאוד מקובל להפריד בין שתי הפעילויות", ציין וולס.

עידן וולס, מנכ"ל קבוצת תשובה, צילום: קבוצת דלק עידן וולס, מנכ"ל קבוצת תשובה | צילום: קבוצת דלק עידן וולס, מנכ"ל קבוצת תשובה, צילום: קבוצת דלק

כמו כן, מנכ"ל קבוצת דלק ציין כי בכוונת הקבוצה להישען על התזרים מפעילות האנרגיה כדי לבצע פירעון מוקדם של חובות במהלך 2020. וולס חשף בדבריו כי בוצעו מספר פעילות מימון מחדש, שהורידו את היקף החוב ב-2020 מ-2.9 מיליארד שקל, נכון לסוף הרבעון השלישי של 2019 - הדו"חות האחרונים שפורסמו - ל-1.5 מיליארד שקל בלבד. המימון מחדש האריך את משך חיי החוב, וכך היקף התשלומים במהלך השנה הקרובה ירד באופן דרמטי.

יצחק תשובה, צילום: קבוצת דלק יצחק תשובה | צילום: קבוצת דלק יצחק תשובה, צילום: קבוצת דלק

לפני וולס דיבר בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה, שבירך את וולס על כניסתו לתפקיד והודה לאסי ברטפלד, שכיהן כמנכ"ל הקבוצה מאז 2003 ועד שוולס החליף באותו בתחילת השנה הנוכחית. תשובה ניצל את הבמה כדי להדוף את השמועות על פיצוץ שאירע בלילה בצינור שמזרים גז מלווייתן למצרים: "אלו שמועות שקריות שנועדו לפגוע ביחסים בין ישראל למצרים. הגז זורם בצורה תקינה למצרים".

תשובה התייחס גם הוא להנפקת איתקה, שלדבריו "נחשבת לאחת החברות הפרטיות הגדולות שפועלות בים הצפוני". תשובה ציין כי לאיתקה ולקבוצת דלק "יש הגנות על מחיר 30 מיליון חביות נפט לשניים וחצי הקרובות. ההגנות מקבעות מחיר ממוצע של 64 דולר לחבית נפט, וכך אנו מנטרלים את הסיכון שבתנודות של מחיר הנפט. לאיתקה יש גם נכס מס של 2.4 מיליארד דולר שיבוא לידי ביטוי ברווחים בעתיד הקרוב".

כמו כן, תשובה ציין כי "ההפקה הממוצעת היומית שלנו היא 140 אלף חביות ביום, וזה רק מלווייתן, תמר והים הצפוני. זה בלי הנכסים בקפריסין ותמלוגי העל מכריש ותנין. ויש לנו הבטחת מחיר של 64 דולר לחבית. תעשו אתם את החשבון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות