אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה לעשות אם העובד שלידכם מרוויח יותר מכם צילום: שאטרסטוק

מה לעשות אם העובד שלידכם מרוויח יותר מכם

עשו שיעורי בית, תבקשו עזרה מחברים ואל תתפטרו מיד גם אם אתם לא מקבלים העלאה - מומחי קריירה מסבירים כיצד לנהוג אם אתם מגלים שהשכר שלכם נמוך משל קולגות שעושים עבודה דומה

03.02.2020, 14:30 | שירות כלכליסט

היום, כאשר יותר עובדים מוכנים לחלוק את משכורתם באתרים שונים ואף במקום העבודה, ובעת שהמעסיקים מתמקדים יותר בצמצום פערי השכר המגדריים, נושא השכר ההוגן והשיוויוני עבור אנשים שונים שעושים את אותה העבודה - רלוונטי במיוחד. אמנם השכר בארגונים אינו טאבו, אבל בהרבה חוגים חברתיים ומקומות עבודה - זה די קרוב. שכר הוא משהו שלא מדברים עליו.

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, חשוב לדעת אם אתם מקבלים שכר הוגן על העבודה שלכם, וזה נכון בעיקר עבור נשים ובני מיעוטים. בממוצע, אישה אמריקאית העובדת במשרה מלאה מרוויחה 80.7 סנט עבור כל דולר שגבר העובד במשרה מלאה מרוויח. בישראל, אישה משתכרת פחות מ-70% משכרו של גבר.

החדשות הטובות הן שבכל הענפים, מעסיקים ועובדים נותנים תשומת לב רבה יותר - ומדברים יותר - על פערי השכר הללו.

אלכסנדרה דיקינסון, מייסדת חברת "Ask for It", חברת הכשרה למשא ומתן, הבחינה כי אנשים מעט יותר מרגישים בנוח יותר לדון במשכורתם עכשיו מאשר לפני מספר שנים. לטענת בעלי המקצועות החופשיים של היום הם דנים בשכר מכיוון ש"אפילו אם זה מרגיש קצת מוזר ולא נעים - חשוב לעשות זאת".

 

עובדים בחברות שביניהן WeWork הפיצו גיליונות אקסל עליהם אנשים יכולים לחלוק באופן אנונימי את משכורתם, בתוספת מגדרם ובגזעם, כדרך להדגיש את כל הפערים בשכר. גם ענקיות הטכנולוגיה בחנו האם קיימים אצלם פערי שכר מגדריים והשקיעו משאבים רבים בכדי לצמצמם. Salesforce למשל, ביצעה את הערכת השוויון הראשונה שלה בשנת 2016; בשלוש השנים הבאות הוציאה החברה כ -8.7 מיליון דולר כדי לסגור את פער השכר המגדרי שלה.

בביזנס אינסיידר פרסמו כמה צעדים שמומחי קריירה ממליצים לנקוט אם גיליתם שאתם מרוויחים פחות מעמיתכם לעבודה:

עשו שיעורי בית

אם אתם מתחילים לחשוד שהשכר שלכם נמוך משל עמיתיכם, התחילו בלעשות שיעורי בית. קצת מחקר (במחשב האישי שלכם - לא בזמן העבודה) זו התחנה הראשונה שלכם.

Glassdoor.com או The Worker הם מקורות נהדרים להתחלת החיפוש, אך אסור שיהיו היחידים מכיוון שהנתונים עליהם אנשים מדווחים לא תמיד מדוייקים. לפי דיקינסון כדאי לשאול שלוש נשים ושלושה גברים שיש להם ניסיון בסדר גודל דומה לשלכם מה לדעתם טווח השכר שלכם צריך להיות.

לפעמים הדרך הטובה ביותר לגלות מה שווה לכם בשוק היא להתראיין לעבודה אחרת. "אני ממליצה לכולם להתראיין באופן יזום כמה פעמים בשנה כי אני חושבת שזה ממש בריא", אמרה פטי מק'קורד, שהייתה אחראית הטאלנטים בנטפליקס וכעת מנהלת ייעוץ בתחום משאבי אנוש. (נטפליקס עדיין מעודדת עובדים להתראיין מדי פעם בחברות אחרות ולחלוק עם המנהלים שלהם את מה שהם לומדים.)

בקשו באופן מכובד את פרטי השכר של אנשים בענף שלכם

אל תיגשו לאנשים ובקשו מהם באופן ישיר לחלוק איתכם את השכר שלהם. במקום זאת, גשו אליהם כאילו אתם אוספים מידע, אומרת אריקה קסווין, אסטרטגית במקום העבודה, מחברת הספר "הביאו את האדם לעבודה". אם אין לכם קשרים רבים בתעשייה, דיקינסון מציעה למצוא אנשי קשר בלינקדאין בעלי תפקידים דומים כדי להעביר להם שאלה על טווחי השכר בדרגת הבכירות והניסיון שלהם.

בקש ממשאבי האנוש מידע נוסף על הקריטריונים לקביעת המשכורות

גם אם אתם מרגישים מתוסכלים, אומרת קסווין, פנו למנהל משאבי אנוש בצורה רגועה. הדגישו את הכרת התודה שלכם על תפקידכם והעלו את נושא המשכורת שלכם באופן מתעניין ולא מאשים, לדוגמא: האם תוכלו לעזור לי להבין כיצד נקבע השכר בחברה? על ידי מי ומתי?

אם מחלקת ה-HR אינה שקופה באשר לדרך קביעת המשכורות זה יכול להיות דגל אדום לכך שהחברה אינה פועלת לפי מדיניות שכר הוגנת.

תלוש משכורת, ארכיון, צילום: עטא עיווסאת תלוש משכורת, ארכיון | צילום: עטא עיווסאת תלוש משכורת, ארכיון, צילום: עטא עיווסאת

 

חישבו מדוע אתם מרוויחים פחות מאשר עמיתכם לעבודה

ייתכן שיש סיבה טובה לכך שאתם מרוויחים פחות מחבר הצוות שלכם. "כן, אולי אתם מרוויחים פחות משלושת האנשים שיושבים לצדכם במשרד", אומרת קסווין, "אבל אולי לאחד מהם יש הסמכה נוספת שלכם אין או שהם לקחו על עצמם כמה פרוייקטים נוספים". ואל תשכחו את הגורמים האחרים המרכיבים את חבילת השכר שלכם כמו הטבות וחופשות אומר גבי לנוקס, יועץ בכיר ומאמן קריירה בחברת קורן פרי. יתכן ובאופן כללי הפיצוי שאתם מקבלים טוב יותר ממשל חבריכם לעבודה.  

הכינו טיעונים משכנעים מדוע אתם מבקשים תוספת שכר

מומחי קריירה מסכימים שעליכם לבקש העלאה רק אם הביצועים שלכם היו טובים, ואתם צריכים ראיות שיוכיחו זאת.

דיקינסון מייעצת לאנשים לשאול את עצמם: מה התרומה הייחודית שלך לצוות או לארגון בסך הכל? גם תחליטו לא לבקש העלאה תצטרכו לעשות את זה. מה שאתם מחפשים הם נתונים כמותיים על האופן שבו השפעתם על הביזנס. למשל, אולי העבודה שלכם הגדילה את המכירות באחוזים מסויימים, או שעזרתם להשיג פרוייקט ששווה סכום כסף משמעותי וספציפי.

התאמנו בשיחה עם המנהל שלכם

לאחר שתעשה את המחקר שלכם ותהיה לכם תפיסה טובה של טווח השכר בו אתם צריכים להיות, חשבו על המספרים שלכם:

מספר המשאלה שלכם הוא תוצאת החלום. זה המספר שאתם מבקשים ראשון מהבוס שלכם, למשל, העלאה של 10%.  

 

המספר המבוקש שלכם הוא היעד שלכם. זה המספר הריאליסטי שאתם מבקשים לקבל או לחרוג ממנו. אולי מדובר בהעלאה של 8%.

מספר העזיבה שלכם הוא המספר הנמוך ביותר שאתם מוכנים לקבל, או הנקודה שמתחתיה "העסקה הזו כבר לא טובה עבורך", אומרת דיקינסון. זו יכולה להיות העלאה של 5% למשל.

דיקינסון אומרת לכל איש מקצוע לסיים את השיחה עם הבוס שלהם במילים "אני רוצה העלאה של X אחוז". הימנעו מלומר "אני צריך" או "מגיע לי", שלדעתה יכול להיתקבל כנזקק מדי או תובעני מדי, ו"קיוויתי", מה שמרמז שאתם לא בטוחים בזה. התרגול הוא קריטי, לכן לפני שאתם ניגשים לבוס התאמנו עם חברים או משפחה.  

גשו לבוס שלכם בזמן מתאים

אל תחכו לחודש לפני הענקת הבונוסים או להערכת העובדים כדי לבקש העלאה.

לנוקס אומרת שבדרך כלל כדאי להתחיל לדון בפיתוח מקצועי עם הבוס שלכם חודשים לפני שתיגשו לבקש העלאה. בדרך זו הישגיכם יהיו טריים בראשו של הבוס שלכם, והדיונים על שכר ותגמול - טבעיים יותר.

אחרי שדיברתם עם הבוס -  תעדו את השיחה בכתב

קבלת העלאה עשויה לארוך מספר חודשים, במיוחד בארגונים גדולים. זו הסיבה שדיקינסון טוענת שחשוב לתעד בכתב שביקשתם. שלחו לבוס שלכם אימייל מעקב המסכם את השיחה וכולל את המספר עליו הסכמתם. וודאו שהבוס שלכם אכן מגיב למייל המתעד את בקשת ההעלאה.

אם אינכם יכולים לקבל את המשכורת שאתם רוצים, אל תתפטרו מיד

אם אתם מגלים שאתם לא מתוגמלים כראוי וכן שאינכם יכולים להרוויח יותר בחברה בה אתם עובדים - זה לא בהכרח אומר שעליכם להתפטר עוד באותו היום, אומרת דיקינסון. במקום זאת, עליכם לחשב מחדש את הצעדים שלכם.

שקלו מה תצטרכו לעשות כדי לקבל את העלאה שאתם רוצים ותשאלו את עצמכם אם שווה לחכות לכך ואיזו עבודה נוספת דרושה מכם. בסופו של דבר, ההחלטה להישאר בחברה הנוכחית שלכם או לחפש מקום אחר היא מאוד אישית. זה תלוי בגורמים כמו מצבכם הכלכלי הנוכחי, הנסיבות משפחתיות שלכם והאם יש לכם רשת מקצועית חזקה שתוכל לעזור לכם למצוא עבודה חדשה במהירות.

אם אתם מחליטים להתפטר, דיקינסון אומרת, "לפחות אתם יודעים שלא הייתם אימפולסיביים בעניין". וברגע שתתחילו לחפש עבודה חדשה, לא תצטרכו להקדיש זמן רב לחישוב המשכורת הרצויה לכם. "כל העבודה הקשה בחקר טווח המשכורות לתפקיד הבא שלכם כבר נעשתה", אמרה דיקינסון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות