אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוקס מוציאה לפועל את תוכנית הזכיינות של מותג נייקי בחו"ל צילום: בלומברג

פוקס מוציאה לפועל את תוכנית הזכיינות של מותג נייקי בחו"ל

הקבוצה חתמה על הסכם לפתיחת חנויות נייקי במדיניות אירופה - בין היתר בגרמניה, הולנד, בלגיה ונורבגיה - בהמשך לזיכון שקיבלה בישראל ובקנדה; פוקס תממש את המהלך באמצעות רכישת חנויות מזכיינים קיימים לצד פתיחת חנויות חדשות

04.02.2020, 17:42 | אורנה יפת

קבוצת פוקסנכנסת להילוך גבוה בעולמות הספורט ומוציאה לפועל את תוכניות ההתרחבות שלה עם המותג נייקי בחו"ל. הקבוצה, בניהולו של הראל ויזל, חתמה על הסכם לפתיחת חנויות נייקי במדינות אירופה ובין היתר בגרמניה, פולין, הולנד, בלגיה, נורבגיה, שוודיה, דנמרק, ופינלנד. פוקס פרסמה את פרטי התוכנית בדיווח ששיגרה היום (ג') לבורסה בתל אביב. במהלך שלוש השנים הראושונת תשקיע פוקס כ-110 מיליון שקל בהתרחבות.  

קראו עוד בכלכליסט

בגרמניה ובמדינות סקנדינביה הפעילות תעשה באמצעות חברת ריטיילורס שבה מחזיקה פוקס 90%. כפי שנהגה בישראל (כאשר רכשה את חנויות נייקי שהופעלו על ידי גוטקס מותגים, סקאל חברת ונדום בבעלות משפחת פולק, וריטיילורס שהייתה בבעלות דובי שניידמן ורוני ורטהיימר ולימים נרכשה על ידי קבוצת פוקס), גם במקרה הנוכחי פוקס תחזיק בחנויות נייקי בהולנד באמצעות רכישת חנויות קיימות מזכיינים במדינה ובמקביל תקים חנויות חדשות למותג. בשלב ראשון תרכוש החברה חנות מזכיין קיים בהמבורג שבגרמניה כבר במרץ 2020.

הפעילות תעשה באמצעות הקמת חברת ריטיילורס הולנד שתוחזק בבעלותה המלאה של ריטיילורס ותהיה בעלת ההסכמים מול נייקי, בכל הקשור לפתיחת חנויות בגרמניה ובמדינות הנורדיות. על פי ההסכם, החנויות ייפתחו למשך חמש שנים עם הארכה אוטומטית לחמש שנים נוספות, או בהתאם לסיום החוזה של כל חנות.

בנוסף מקימה הקבוצה חברה נוספת בשותפות עם פוטלוקר העולמית לצורך הקמה והפעלת חנויות נייקי בפולין, בלגיה, הולנד, אוסטריה, הונגריה, קרואטיה, סלובניה וסלובקיה. ריטיילורס תחזיק ב- 51% ממניות החברה ופוטלוקר העולמית ב-49% הנוספים. פוטלוקר נכנסת כמשקיעה אסטרטגית אך הניהול בפועל יעשה על ידי קבוצת פוקס. גם במקרה זה החנויות אשר יופעלו על ידי החברה המשותפת יהיו חנויות שיירכשו מזכיינים קיימים לצד הקמת חנויות חדשות.

על פי הדיווח החברה המשותפת צפויה לרכוש מזכיינים קיימים חנויות בפולין, הולנד ובלגיה בתחילת מרץ 2020, ונמצאת בתהליכי משא ומתן בקשר עם חנויות נוספות במדינות אלו ובמדינות נוספות.

חנות נייקי במרכז עזריאלי בת"א , צילום: קוקו (יח"צ) חנות נייקי במרכז עזריאלי בת"א | צילום: קוקו (יח"צ) חנות נייקי במרכז עזריאלי בת"א , צילום: קוקו (יח"צ)

למעשה, במהלך הנוכחי מקבלת קבוצת פוקס מנייקי העולמית מנדט להשתלט על יבשת שלישית, לאחר שקיבלה את הזכיון לפתיחת חנויות מותג בישראל ובקנדה. אמנם נייקי לא מעניקה בלעדיות לפוקס, אך בפועל, מאז רכשה קבוצת האופנה את החנויות מהזכיינים שהיו בעלי הזכות בישראל, לא נכנסו זכיינים נוספים מטעם נייקי לפעילות בישראל. כיום מפעילה פוקס 22 חנויות נייקי בישראל. בדומה, גם בקנדה ובאירופה אין לפוקס בלעדיות אך לאור שיתוף הפעולה שלה עם נייקי העולמית, ככל הנראה נייקי לא תמהר לתת זכיונות לקבוצות אופנה נוספות.

קבוצת פוקס, היא קמעונאית האופנה הגדולה בישראל. הקבוצה נסחרת לפי שווי של 2.1 מיליארד שקל. בשנים האחרונות פונה הקבוצה לעולמות הספורט במטרה למזער סיכונים, שכן תחום האופנה המסורתית עובר טלטלה והתחרות החזקה גורמת לשחיקת הרווחים. בשנת 2014 קיבלה פוקס את הזכיון לשיווק והפצה של המותג נייקי בישראל. בנובמבר 2017 הרחיבה פוקס את פעילות נייקי וקיבלה מהחברה הבינלאומית את הזכיון הבלעדי להפעלת חנויות נייקי בקנדה.

נכון להיום מפעילה הקבוצה בטורונטו 9 חנויות של המותג הבינלאומי. על פי התוכנית האסטרטגית עליה דיווחה בעבר, בין שנת 2020 ל-2021 עתידה הקבוצה לפתוח 4 חנויות נייקי במונטריאול וחנות נוספת באוטווה שבקנדה. בשנים שלאחר מכן ועד 2022 עתידה פוקס להרחיב את פעילות המותג עם שש חנויות נוספות בקנדה - 3 באדמונטון ועוד 3 בקלגרי.

בנוסף, פוקס היא בעלת הזכיון למותג פוטלוקר בישראל שנפתחה לפני שנתיים וחצי ומונה כבר 53 סניפים. במרץ הקרוב תפתח הקבוצה את החנות הראשונה תחת רשת ספורט חדשה שהיא מקימה JUST SPORT שתתמחה בעולמות הספורט המקצועי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות