אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני: "הפסקת פרויקט הביטחון התזונתי - כתם על המדינה" צילום: אלכס קולומויסקי

גפני: "הפסקת פרויקט הביטחון התזונתי - כתם על המדינה"

ועדת הכספים של הכנסת התכנסה לדיון פגרה חריג בנושא הפסקת התקציב לפרויקט לביטחון תזונתי, שפוגעת בכ-11 אלף משפחות; ח"כים תקפו בחריפות את עמדת האוצר, לפיה משרד העבודה והרווחה צריך למצוא את הכסף מתקציבו; ח"כ אורלי לוי אבקסיס: "המשמעות היא לקחת כסף מנערות בזנות"; מאיה חממי, אם חד הורית משדרות: "באתי לזעוק. מבחינתי לא רואים אותנו ממטר"

05.02.2020, 13:58 | שחר אילן

משרד האוצר ומשרד הרווחה ממשיכים להתקוטט בנושא הפסקת המימון לפרויקט הביטחון התזונתי למשפחות בסכנת רעב - הפוגעת בכ-11 אלף משפחות בישראל.

ועדת הכספים התכנסה היום (ד') לדיון פגרה חריג בנושא, בה חברי כנסת תקפו בחריפות את עמדת האוצר - לפיה משרד העבודה והרווחה צריך למצוא את הכסף מתקציבו. ח"כ אורלי לוי אבקסיס אמרה כי "המשמעות היא לקחת כסף מנערות בזנות".

קראו עוד בכלכליסט

כפי שפורסם לאחרונה ב"כלכליסט", המדינה הפסיקה להעביר בראשית השנה מימון של 20 מיליון שקל לפרויקט, במסגרתו קיבלה כל משפחה קיבלה סיוע בשווי 500 שקל לחודש. מדובר במיזם משתלם במיוחד מבחינת המדינה, מכיוון שרוב המימון לא הגיע ממנה.

מימין: אבי ניסנקורן ומשה גפני, צילום: טלי מאייר, עומר מסינגר, תומריקו, אלכס קולומויסקי מימין: אבי ניסנקורן ומשה גפני | צילום: טלי מאייר, עומר מסינגר, תומריקו, אלכס קולומויסקי מימין: אבי ניסנקורן ומשה גפני, צילום: טלי מאייר, עומר מסינגר, תומריקו, אלכס קולומויסקי

המיזם לביטחון תזונתי פעל מ-2016 והוגדר לאורך כל הדרך כניסוי. המועצה הלאומית לביטחון תזונתי מעריכה שכ-130 אלף משפחות זקוקות לסיוע, אבל הניסוי נערך רק בכ-40 ישובים והגיע לכ-10% מהם בלבד. כפי שפורסם בכלכליסט, בגלל מערכות הבחירות לא יצא מכרז חדש להפעלה וכתוצאה מכך הפרויקט לא תוקצב ב-2020 והפעלתו הופסקה.

בדיון, יו"ר סיעת כחול לבן אבי ניסנקורן אמר שהחשב הכללי רוני חזקיהו התחייב בפניו, שאם תוגש בקשה לוועדת החריגים יראו אותה בחיוב. אלא שאז הסביר מנהל אגף התקציבים של משרד העבודה והרווחה חנן פריצקי שעד היום לא ניתן היה להגיש בקשה כיוון שלמשרד אין תקציב מיועד לנושא זה.

"אין רזרבות. האוצר לא יכול לתקצב את זה"

רכזת תחום רווחה באגף התקציבים יעל אגמון אמרה ש"אין השנה רזרבות והאוצר לא יכול לתקצב את זה". יו"ר הועדה ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר ש"האוצר לא מוכן ולא רוצה".

ויכוח התפתח גם סביב הודעת פריצקי, לפיה המשרד מתכוון לאתר בימים הקרובים ארבעה מיליון שקל מתקציבו למימון הפרוייקט, סכום שמספיק לחודשיים וחצי. גם ח"כ קרן ברק מהליכוד התחייבה בשם שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס שימצא מימון לשלושת החודשים הקרובים.

מייסד המרכז לקידום מדיניות של רווחה כלכלית רן מלמד אמר שלפני מספר שבועות כבר כתבו לו שגוייסו 4 מיליון שקל. לדבריו: "אף אחד לא יודע מזה עד היום. משרד האוצר מתנגד לתוכנית ומנסה למסמס אותה". מנכ"ל לקט ישראל מהארגונים המפעילים את המיזם, גידי כרוך אמר שאם מתקצבים צריך לפחות לחצי שנה כלומר עשרה מיליון שקל.

אורלי לוי-אבקסיס, צילום: חורחה נובומינסקי אורלי לוי-אבקסיס | צילום: חורחה נובומינסקי אורלי לוי-אבקסיס, צילום: חורחה נובומינסקי

גפני אמר שהוא מבקש שיוקצו עשרה מיליון שקל לפרויקט והפנה לאגף התקציבים בקשה להוסיף כסף. הוא ציין שנחסכו בינואר לתקציב המדינה ארבעה מיליארד שקל. גפני אמר שהפסקת המיזם היא "כתם על המדינה. הפקידים מנהלים היום את הדברים. זה דבר עלוב מאוד. אנשים שמשלמים את מחיר הדמוקרטיה על פי רוב זה חלשים".

ח"כ ינון אזולאי מש"ס אמר ש"החשב הכללי באוצר עושה ככל העולה על רוחו. הוא לועג לעם ישראל ולחברי הכנסת. הגיע הזמן לנער את האוצר".

ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס אמר ש"יושבים באוצר אנשים אטומים שלא אכפת להם". ח"כ מיקי לוי מכחול לבן אמר לאנשי האוצר ש"יש לכם עכשיו כוח, אבל הבחירות יגמרו. אם לא תעבירו את הכסף, לא נעביר לכם שום דבר. אני לא רוצה להישמע מאיים למרות שאני מאיים".

ח"כ אורית פרקש מכחול לבן אמרה ש"אם שר האוצר לא עוסק בענייני המשרד שיפנה את מקומו".

ח"כ איציק שמולי. מה נגיד לילדים? שיחזיקו את הבטן חזק מאוד עד אחרי הבחירות"? , צילום: עמית שעל ח"כ איציק שמולי. מה נגיד לילדים? שיחזיקו את הבטן חזק מאוד עד אחרי הבחירות"? | צילום: עמית שעל ח"כ איציק שמולי. מה נגיד לילדים? שיחזיקו את הבטן חזק מאוד עד אחרי הבחירות"? , צילום: עמית שעל

מאיה חממי, אם חד הורית משדרות ונתמכת במיזם אמרה בישיבה ש"באתי לזעוק. מבחינתי לא רואים אותנו ממטר".

היא סיפרה שאיבדה את היכולת לעבודה בגלל תסמונת פוסט טראומה ובעיות בריאות שהתפתחו כתוצאה ממנה. מנהלת אגף תזונה במשרד הבריאות פרופ' רונית אנדוולט אמרה ש"ילדים בלי ביטחון תזונתי חולים פי שניים".

ח"כ איציק שמולי מהעבודה אמר ש"מדובר על משפחות וילדים ברובד העמוק ביותר של העוני. מדברים על פקאקט 500 שקל. מה נגיד לילדים? שיחזיקו את הבטן חזק מאוד עד אחרי הבחירות"? ח"כ אילן גילאון ממרצ אמר ש"אני בוש ונכלם שצריך לדון על פת הלחם של הכי מסכנים. הכסף חייב להימצא לפני הכסף למטוס ראש הממשלה".

ח"כ אורלי פרומן מכחול לבן אמרה ש"איבדנו צלם של אנושיות. על מה אנחנו מדברים – תקציב של 20 מיליון לשנה"? ח"כ אורית פרקש מכחול להן אמרה ש"תמיד האוכלוסיות החלשות לא בבסיס התקציב".

ח"כ מיקי חיימוביץ' מכחול לבן אמרה כי: "המיזם הזה מינימום של המינימום. על מה אנחנו מדברים? זהה סכום כל כך פעוט ומגוחך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות