אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יבוא החמאה מחכה לכחלון צילום: שאטרסטוק

יבוא החמאה מחכה לכחלון

ההכרעה בנושא צו יבוא החמאה מתעכבת כי שר האוצר, שאמור לחתום על הצו המנהלי שמתיר לראשונה יבוא חמאה ללא מכסות וללא מכסים, טרוד כעת בהתמודדות עם משבר תקשורתי ולא צפוי לעסוק בענייני משרדו

06.02.2020, 08:21 | נווית זומר

כבר חודשים ארוכים שמורגש בארץ מחסור בחמאה, אלא שההכרעה בנוגע לצו יבוא חמאה חופשי ללא מכס לישראל מתעכבת - לא בגלל התנגדות הרפתנים או חשש מקשיים משפטים, אלא מסיבות פרוזאיות: שר האוצר משה כחלון, שהיה אמור לחתום על הצו המנהלי שמתיר לראשונה בישראל יבוא חמאה ללא מכסות וללא מכסים, ייעדר לפי מקורבים ממשרדו לפחות עד יום ראשון הקרוב.

כחלון טרוד כעת בהתמודדות עם משבר תקשורתי לאור הפרסומים על מסרים שהוחלפו בינו לבין השופטת אתי כרייף, לכאורה לפני הדיון בעניינה בוועדה למינוי שופטים בה הוא חבר, ולא צפוי לעסוק בימים הקרובים בענייני משרדו שאינם בדרגת דחיפות בהולה.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

השימוע בנוגע ליבוא החמאה הסתיים ב־21 בינואר ולכן הציפייה שהצו ייחתם בהקדם. עמדתם של פקידי האוצר ידועה ונחרצת בעד פתיחת יבוא חופשי. רשות המסים, שהסכמתה נדרשה למהלך בגלל ביטול המכסים על החמאה (שעומדים כיום מעל 130%), הביעה אף היא את תמיכתה, וגם שר הכלכלה אלי כהן תומך בהתלהבות.

הצו יתיר לתקופה מוגבלת של כשנה לייבא חמאה לישראל ללא מכס וללא מכסות המגבילות כמות. על פניו מדובר בפתרון מתבקש לנוכח המחסור - זאת למרות שהרפתנים טוענים כי היבוא הקיים תחת מכסות פותר את המחסור - אלא שההחלטה על היבוא החופשי עלולה לייקר את החמאה עבור הצרכן: כיום החמאה המיוצרת בישראל נמכרת תחת פיקוח מחירים במחיר זול מאוד של 3.94 שקל ל־100 גרם, כשהחמאה המיובאת תימכר במחירי שוק, כלומר יקר יותר מהמחיר בפיקוח. כיום חמאה מיובאת נמכרת במחירים של כ־6 שקל עד 7.50 שקל ל־100 גרם. גם אם כתוצאה מפתיחת היבוא תהיה יותר תחרות בשוק החמאה, גורמים מקצועיים מתקשים להאמין שמחירה ירד עד למחיר המפוקח.

מה שלא תהיה החלטתו של כחלון - השוק כולו מצפה למוצא פיו, וראוי היה שימלא תפקידו וחובתו לציבור, ויקבל הכרעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות