אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פתרון חלקי: 11 אלף המשפחות הרעבות יקבלו סיוע עוד 4 חודשים צילום: אביגיל עוזי

פתרון חלקי: 11 אלף המשפחות הרעבות יקבלו סיוע עוד 4 חודשים

בעקבות המאבק הציבורי הודיע שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס שיקצה 6 מיליון שקל למיזם היבטחון התזונתי, אלא שהכסף לא יספיק עד אישור התקציב הבא; ח"כ אילן גילאון: "המיזם הזה חייב להיכנס לבסיס התקציב"

06.02.2020, 16:00 | שחר אילן

פרויקט הביטחון התזונתי המעניק סיוע במזון ל-11 משפחות עניות במיוחד, יחדש את פעילותו. שר העבודה והרווחה החדש אופיר אקוניס הודיע היום כי הושג סיכום בינו לבין האוצר על הקצבת תקציב של 6 מיליון שיספיק לארבעה חודשים. זאת, יום לאחר כינוס החירום של ועדת הכספים, שבו ספגה הממשלה ביקורת חריפה על שהיא מרעיבה את המשפחות למרות שמדובר בסכום מגוחך.

קראו עוד בכלכליסט

השר אופיר אקוניס, צילום: טל שחר השר אופיר אקוניס | צילום: טל שחר השר אופיר אקוניס, צילום: טל שחר

אקוניס נענה לבקשת יו"ר ועדת הכספים משה גפני להגדיל את הסוכם המקורי שהתכוון להעביר בסך 4 מיליון שקל, אבל הוא לא סיפק פתרון עד להעברת תקציב המדינה החדש.

לדברי אקוניס, הגדלת התקציב כך שיכלול גם את אפריל תאפשר ל-11 אלף המשפחות לקבל סיוע גם לקראת פסח. "אלפי המשפחות שלוקחות חלק במיזם לא צריכות להיפגע מכך שאין תקציב מדינה ואסור שפרויקט חשוב כזה ייפסק", אמר.

כלכליסט פרסם את העובדה שהמדינה הפסיקה בראשית השנה את המימון בסך 20 מיליון שקל לפרויקט הביטחון התזונתי ל-11 אלף משפחות מ -46 יישובים הנמצאות בסכנת רעב. במסגרת הפרויקט הן מקבלות סיוע בשווי 500 שקל לחודש. חציו בכרטיסי חיוב וחציו במוצרים. מדובר במיזם משתלם במיוחד מבחינת המדינה משום שרוב המימון לא הגיע ממנה.

המיזם שפעל מ-2016 הוגדר לאורך כל הדרך כניסוי. המועצה הלאומית לביטחון תזונתי מעריכה שכ-130 אלף משפחות זקוקות לסיוע אבל הניסוי נערך בכ-10% מהן בלבד. בגלל מערכות הבחירות, לא יצא מכרז חדש להפעלה וכתוצאה מכך הפרויקט לא תוקצב ב-2020 והפעלתו הופסקה.

עוני בישראל, צילום: טל שחר עוני בישראל | צילום: טל שחר עוני בישראל, צילום: טל שחר

יו"ר גשר, ח"כ אורלי לוי אבקסיס: "לא ייתכן שילדים ילכו לישון רעבים בגלל פלונטר פוליטי שהמדינה נמצאת בו". ח"כ אילן גילאון (מרצ): "פתאום נמצא התקציב. חבל שלא יכלו לעשות זאת לפני חודש ולמנוע את הדיון המביש בוועדת הכספים, שספק אם היה נמצא התקציב בלעדיו. המיזם הזה חייב להיכנס לבסיס התקציב, כך שמקרים מסוג זה לא ישובו".

ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן): "השאלה המתבקשת היא מדוע בכלל היינו צריכים להילחם על התקציב הזעום הזה עבור משפחות נזקקות"?.

מנכ"ל "רבנים לזכויות אדם", אבי דבוש: "נמשיך להיאבק להבטחת ההמשך המיזם". מייסד המרכז לקידום מדיניות של רווחה כלכלית רן מלמד הוסיף: "הכסף לא יספיק עד להעברת התקציב החדש. אני מקווה שהשר אקוניס לא יסתפק בפלסטר וידאג לתקציב לכל השנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות