אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל רכש בינואר 2.9 מיליארד דולר; השקל התחזק היום מול המטבעות המובילים צילום: שאטרסטוק

בנק ישראל רכש בינואר 2.9 מיליארד דולר; השקל התחזק היום מול המטבעות המובילים

יתרות מטבע החוץ גדלו ב-3.9 מיליארד דולר והגיעו ל-129.9 מיליארד דולר; בחודשים האחרונים קצב הרכישות של בנק ישראל גדל, ככל הנראה בעיקר במטרה למתן את התחזקות השקל מבלי להפחית ריבית; היום - המטבע המקומי טיפס מול הדולר והיורו ב-0.4% וב-0.6% בהתאמה ומול הפאונד ב-1%

06.02.2020, 16:17 | עומרי מילמן

בנק ישראל רכש בחודש ינואר האחרון 2.9 מיליארד דולר, כך עולה מדיווח חודשי של הבנק. סך הכל גדלו יתרות מטבע החוץ ב-3.9 מיליארד דולר והגיעו ל-129.9 מיליארד דולר (1.16 מיליארד דולר נוספו ליתרות בעקבות העברות הממשלה מחו"ל, כלומר דולרים מהנפקה של החשב הכללי שבעתיד יוחזרו למלווים).

קראו עוד בכלכליסט

בתוך כך, השקל התחזק מול הדולר והיורו ב-0.4% וב-0.6% בהתאמה, ומול הפאונד ב-1%. שערו היציג של הדולר נקבע על 3.439 שקלים ושערו היציג של היורו נקבע על 3.781 שקלים. שערו היציג של הפואנד נקבע על 4.458 שקלים.

דולרים, צילום: שאטרסטוק דולרים | צילום: שאטרסטוק דולרים, צילום: שאטרסטוק

היקף היתרות אמנם ממשיך לגדול כמעט בכל חודש בשנים האחרונות, אך בחודשים האחרונים קצב הרכישות של בנק ישראל גדל, ככל הנראה בעיקר במטרה למתן את התחזקות השקל מבלי להפחית ריבית.

בראיון שנתן נגיד בנק ישראל - פרופ' אמיר ירון ל"כלכליסט" בשבוע שעבר, אמר על התערבות בנק ישראל במט"ח כי "אנחנו מתכללים הכל - יצואנים, יבואנים, צרכנים וכמובן פעילות ריאלית לעומת זרמים פיננסים. הכל נכנס לניתוח שלנו. כל עוד שער החליפין לא סוטה מאותה מסגרת, אני מעדיף שהשוק יעשה את שלו, ללא התערבות. במידה ויש סטייה מהותית. אנחנו לא מתביישים גם להתערב". עוד הוסיף כי "כשאנחנו חושבים שיש סטייה אנחנו מתערבים. ופה יש גם אלמנט ההדרגתיות שבו אתה נותן לגורמים במשק, גם אם יש שינויים, לעכל את השינויים".

בהחלטת הריבית האחרונה לפני חודש אמר ירון כי "מאז החלטת הריבית בסוף נובמבר בנק ישראל פעל בשוק המט"ח בהיקפים משמעותיים יחסית. במהלך 2019 התחזקות השקל הייתה חריגה ביחס למטבעות אחרים ולהערכתנו השקל התחזק מעל ומעבר למה שניתן היה לצפות כתוצאה מהנתונים המקרו כלכליים הבסיסיים של המשק".

במסגרת הנתונים הנלווים להחלטה הדגיש הבנק כי בעוד שמתחילת 2019 השקל התחזק במידה רבה יותר ביחס לדולר מלבד הרובל הרוסי, אולם מהחלטת הריבית הקודמת בנובמבר 2019 השקל נותר קבוע מול הדולר, בעוד שיתר המטבעות התחזקו מולו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות