אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין תקצץ ב-50% את המכס על כ-1,700 סחורות המיובאות מארה"ב צילום: AFP

סין תקצץ ב-50% את המכס על כ-1,700 סחורות המיובאות מארה"ב

מדובר בסחורות בהיקף של 75 מיליארד דולר. גם ארה"ב צפויה להפחית מכסים על סחורות מסין. שר האוצר האמריקאי: "איננו חושבים שהתפרצות הקורונה תעכב את סין מלעמוד בהתחייבויותיה לקנות סחורות אמריקאיות ב-200 מיליארד דולר עד 2021"

06.02.2020, 18:16 | שירות כלכליסט
סין מתכננת להוריד 50% ממכסי מגן על כ-1,700 סחורות המיובאות מארה"ב, בשעה שהיא מתמודדת עם האתגרים החדשים שצצים עם התפשטות ווירוס הקורונה. בכירים סינים אמרו כי מכסי מגן על סחורות יקוצצו ל-5% מ-10% ואחרים מ-5% ל-2.5%. שתי המדינות תקועות במלחמת סחר ארוכה כאשר שתיהן מטילות מכסי מגן על סחורות מיובאות.

קראו עוד בכלכליסט

גם ארה"ב תוריד מכסי מגן על סחורה סינית כחלק מההסכם.

בחודש שעבר הושג פתרון חלקי כאשר סין הבטיחה להגדיל את כמות הסחורה שהיא מייבאת מארצות הברית ב-200 מיליארד דולר. ההודעה החדשה לגבי הקיצוץ במכסים היא תגובתה הראשונה של סין להסכם "השלב הראשון".

הכלכלה הסינית נמצאת תחת לחץ נוסף השנה כשהתפרצות ווירוס הקורונה מאיימת להוריד אותה מהפסים. מפעלים ברחבי המדינה נשארו סגורים ומגזר הייצור שלה עומד מול ירידה חמורה בפעילות.

הקיצוץ במכסי המגן, המכסה 75 מיליארד דולר של סחורה המגיעה לסין מארה"ב, ייכנס לתוקף ב-14 בפברואר. מכסי מגן אחרים על סחרות בסך 35 מיליארד דולר על סחורה אמריקאית, נשארים עדיין בתוקפם.

זהו צעד משמעותי לעבר סיום מלחמת הסחר בין שתי המדינות. בהצהרה שפרסם משרד הכלכלה הסיני נמסר כי הכוונה היא "לקדם את הפיתוח הבריא והיציב של יחסי הכלכלה והסחר של ארה"ב וסין".

החתימה על השלב הראשון של הסכם הסחר בחודש שעבר, צילום: AFP החתימה על השלב הראשון של הסכם הסחר בחודש שעבר | צילום: AFP החתימה על השלב הראשון של הסכם הסחר בחודש שעבר, צילום: AFP

בהתייחסו לתזמון בקיצוץ במכסי המגן, אמר כלכלן בכיר לענייני סין, ג'וליאן אוונס-פריטצ'רד: "יכול להיות שהסינים רוצים להראות רצון טוב ופרסמו את ההודעה כי הם עדיין מעוניינים להוריד את המתח בנושאי הסחר, למרות שהקורונה מעכב את האצת היבוא מארה"ב".

בעקבת ההודעה הסינית, מדד האנג סנג (Hang Seng) של הונג קונג, וגם הניקי 225 (Nikki 225) עלו ב-2.6%.

מנוצ'ין: "לא מודאגים מהקורונה"

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצי'ן, אמר כי ממשל טראמפ לא חושב שהתפרצות הקורונה תעכב את סין מלעמוד בהתחייבויותיה לקנות סחורות אמריקאיות ב-200 מיליארד דולר עד 2021 כחלק מהשלב הראשון של ההסכם. הסכום כולל כאמור כ-75 מיליארד דולר בסחורות נוספות ושירותים ב-2020.

"בהסתמך על תחזיותינו הנוכחיות לגבי הווירוס, איננו מודאגים ממנו", אמר מנוצ'ין בראיון לרשת פוקס. "אך אנו חוזרים ואומרים - אנחנו מפקחים על הווירוס בזהירות. יהיה לנו מושג הרבה יותר טוב במהלך השבועיים הקרובים. בהתחשב במידע הנוכחי אני לא צופה שתהיה לסינים בעיה לקיים את התחייבותיהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות