אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שמולי על פשרת המימון לרעבים: "בשורה שכולה עליבות והונאה" צילומים: גיא אסיאג , עמית שעל

שמולי על פשרת המימון לרעבים: "בשורה שכולה עליבות והונאה"

השר אקוניס הודיע היום שסיכם עם האוצר על הקצאת שישה מיליון שקלים להמשך מיזם הביטחון התזונתי עד אפריל, אלא ששמולי טוען שאין סיכוי שהסכום יספיק. גורם במשרד מצטרף לביקורת וטוען שההודעה מוכיחה את חולשת אקוניס מול האוצר. "העניים יצטרכו לחכות עד שאקוניס יגדל עצמאות"

06.02.2020, 20:30 | שחר אילן

ח"כ איציק שמולי מהעבודה מגדיר את הקצאת התקציב למיזם הביטחון התזונתי כ״בשורה שכולה עליבות והונאה". לדבריו, "אין סיכוי שהכסף יספיק" וקיים חשש שהכסף יילקח מילדים בסיכון או נפגעות אלימות". שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס הודיע היום כי סיכם על תוספת של  6 מיליון שקל למימון הסיוע במזון ל-11 אלף איש הנתמכים על ידי מיזם הביטחון התזונתי. אלא שהמימון לפי השר יספיק רק עד אפריל ולטענת שמולי גם זה לא.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי שמולי, "אין שום סיכוי שהתוספת תספיק להשלמת התמיכה מינואר ועד פסח כולל. אני מאוד מקווה שאין כוונה נסתרת לקחת את היתרה מתוך תקציב הרווחה. עם עודף של 4 מיליארד שקל בינואר הממשלה לא צריכה לגלגל את הנטל על ילדים בסיכון או נפגעות אלימות, אלא לממן את עלות ההזנה בעצמה".

ביקורת חריפה נמתחת גם במשרד העבודה והרווחה על הפתרון החלקי למשבר. לדברי גורם במשרד, "ההודעה של אקוניס היא הוכחה כי אין לו כוח מול פקידי האוצר שמנהלים לו את המשרד. העניים יצטרכו לחכות שאקוניס יגדל עצמאות וידע לעמוד מול האוצר ולהביא את התקציב הדרוש לפרויקט זה".

מימין: השר אקוניס וח"כ שמולי, צילומים: גיא אסיאג , עמית שעל מימין: השר אקוניס וח"כ שמולי | צילומים: גיא אסיאג , עמית שעל מימין: השר אקוניס וח"כ שמולי, צילומים: גיא אסיאג , עמית שעל

כזכור פרסם כלכליסט את העובדה שהמדינה הפסיקה בראשית השנה את המימון בסך 20 מיליון שקל לפרויקט הביטחון התזונתי ל-11 אלף משפחות מ-46 ישובים הנמצאות בסכנת רעב. במסגרת הפרויקט הן מקבלות סיוע בשווי 500 שקל לחודש, חציו בכרטיסי חיוב וחציו במוצרים. מדובר במיזם משתלם במיוחד מבחינת המדינה משום שרוב המימון לא הגיע ממנה.

המיזם שפעל מ-2016 הוגדר לאורך כל הדרך כניסוי. המועצה הלאומית לביטחון תזונתי מעריכה שכ-130 אלף משפחות זקוקות לסיוע אבל הניסוי נערך בכ-10% מהן בלבד. בגלל מערכות הבחירות, לא יצא מכרז חדש להפעלה וכתוצאה מכך הפרויקט לא תוקצב ב-2020 והפעלתו הופסקה.

אתמול נערך כינוס החירום של ועדת הכספים, שבו ספגה הממשלה ביקורת חריפה ביותר על שהיא מרעיבה את המשפחות למרות שמדובר בסכום מגוחך. היום הודיע אקוניס על מציאת פתרון חלקי.

גורמים אחרים ברכו את השר. יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה שהגדיר אתמול את הפסקת המיזם "כתם על המדינה", אמר ש"הכתם על המדינה הוסר". לדבריו, "ועדת הכספים תמשיך לעקוב כדי לוודא את המשך פעילותו ותקצובו של המיזם למען המשפחות".

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים. "הכתם הוסר", צילום: אלכס קולומויסקי   ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים. "הכתם הוסר" | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים. "הכתם הוסר", צילום: אלכס קולומויסקי

ח"כ אורלי פרומן מכחול לבן אמרה ש"אמשיך להילחם על מנת שמיזם חשוב זה ושכמותו יתוקצבו גם בהמשך, במטרה לאפשר לשכבות המוחלשות לחיות בכבוד, וליהנות מהזדמנות שווה". ח"כ עמר ינקלביץ' מכחול לבן ברכה על האחדות שהפגינה המערכת הפוליטית במאבק לחידוש המיזם.

גידי כרוך, מנכ"ל לקט ישראל, אחד הארגונים המפעילים את המיזם, אמר ש"מדובר בלא פחות מאוויר לנשימה עבור 11,000 משפחות בישראל. חשוב מאוד לוודא כי הפעלת המיזם תמשך גם לאחר חודש אפריל ואף תורחב למשפחות נוספות בכל הארץ".

 

השר אקוניס לא היה מעוניין להגיב על הדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות