אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העולם עסוק בקורונה - בזמן ששפעת הרגה החורף כבר יותר מ-10,000 אמריקאים צילום: גטי אימג'ס

העולם עסוק בקורונה - בזמן ששפעת הרגה החורף כבר יותר מ-10,000 אמריקאים

לפי המרכז האמריקאי לבקרה ומניעת מחלות, 19 מיליון בני אדם בארה"ב חלו בשפעת בעונת החורף הנוכחית וקרוב ל-180 אלף אושפזו. הקורונה גבה עד כה את חייהם של יותר מ-700 בני אדם. רופא אמריקאי: "עם שפעת זה די צפוי. עם קורונה - אנחנו לא יודעים כיצד זה יסתיים"

08.02.2020, 14:35 | שירות כלכליסט

בזמן שארה"ב מודאגת מנגיף הקורונה, כולל הכרזה על מצב חירום בריאותי, איסור מסע, והשעיה של טיסות נכנסות מסין, מתפרסם דו"ח של המרכז למניעת ובקרת מחלות (CDC), שלפיו השפעת המוכרת מהווה איום גדול יותר על בריאותם.

קראו עוד בכלכליסט

נגיף הקורנה החדש והקטלני, שזוהה לראשונה בעיר ווהאן, סין, גרם עד היום למותם של לפחות 700 בני אדם. בארצות הברית, נמצאו בינתיים 11 חולים ולא נרשמו מקרי מוות. הבוקר דווח על אזרח אמריקאי ראשון שמת מהמחלה, בעיר ווהאן. ה-CDC קרא לנגיף הקורונה "סכנה בריאותית משמעותית" אך הוסיף כי הסכנה המיידית לציבור האמריקאי נמוכה מאוד. גורמים רפואיים עדיין לא יודעים באיזה צורה הנגיף מתפשט.

לעומת זאת, מעריך ה-CDC כי קרוב ל-19 מיליון בני אדם בארצות הברית חלו בשפעת במהלך עונת החורף הזאת. קרוב ל-180 אלף בני אדם אושפזו עד עתה, וקרוב ל-10,000 בני אדם מתו, מתוכם 68 ילדים.

"האמריקאים פשוט התרגלו לשפעת למרות המספר העצום של אנשים המושפעים ממנה", אומר סקוט וויינסברג, פרופסור לרפואה. "עם שפעת, זה די צפוי: אנחנו רואים מספר די עקבי של אנשים, לעיתים גבוה יותר, לעיתים נמוך". נגיף הקורונה, לעומת זאת, "הפך מאפס מקרים למספר גדול של מקרים בסין ובמספר מקומות בעולם. אנחנו לא יודעים כיצד זה יסתיים". הוא אומר.

חיסון. יעיל במניעת שפעת, צילום: shutterstock חיסון. יעיל במניעת שפעת | צילום: shutterstock חיסון. יעיל במניעת שפעת, צילום: shutterstock

שפעת (Influenza) "נשארת ווירוס מסוכן כל שנה", הוסיף וויינסברג. בין קבוצות הנמצאות בסיכון גבוה לפתח סיבוכים הקשורים בשפעת נמנים מבוגרים בני 65 ומעלה, נשים בהריון, ילדים קטנים, ילדים עם בעיות במערכת העצבים, אנשים סוכרתיים, אסתמטיים, חולי סרטן, נשאי HIV, חולי איידס, אנשים שעברו שבץ ואנשים עם מחלות לב.

שיעורי האשפוז בקרב ילדים ונערים גבוהים כרגע מאי פעם, למרות ששיעורי האשפוז הכלליים בעקבות השפעת נשארו באותן רמות. יותר ממחצית מחולי השפעת השנה היו מתחת לגיל 25. שפעת B הפוגעת בצעירים באופן חמור יותר דווחה במהלך העונה האחרונה בכל ארצות הברית.

החיסון נגד שפעת הוא "הדרך הכי טובה" לעבור את עונת השפעת, לפי ה-CDC. אנשים צריכים לשמור מרחק מחולים, וכאשר מופיעים תסמיני המחלה להימנע מללכת לבית ספר או לעבודה .בנוסף ממליץ ה-CDC לכסות את הפה והאף כשמתעטשים, ולנקות את הידיים עם סבון ומים או חומר חיטוי על בסיס אלכוהול.

השפעת יותר מדאיגה

"אני אדאג יותר משפעת השבוע", אומר וויינסברג. "ואנשים צריכים להתחסן נגד השפעת. החיסון עדיין פעיל". בארצות הברית רק 45% התחסנו בשנה שעברה. 63% מהם היו ילדים, חרף המחקרים שמראים כי לחיסון נגד שפעת יש בין 40 ל-60 אחוז סיכוי למנוע את המחלה.

בעוד שה-CDC מפרסם מידע אודות מחלת השפעת, אשפוז ומקרי מוות הניתנים לניתוח והשוואות שנתיות, מומחי בריאות יודעים מעט מאוד על נגיף הקורונה, הוא הוסיף - כולל מספר האנשים עם סימפטומים קלים יותר שיתכן ועדיין מדבקים.

בדיקה של ילד חולה, צילום: גטי אימג בדיקה של ילד חולה | צילום: גטי אימג'ס בדיקה של ילד חולה, צילום: גטי אימג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
אם זה עובר עד סוף אפריל זה שפעת.
אם זה עובר עד סוף אפריל זה הוכחה לשפעת. עונת השפעת מתחילה בנובמבר והנה יש עדויות שהנגיף גרם לשפעת ואנשים החלו למות ממנו כבר בדצמבר. כלומר החיים בארץ התנהלו כרגיל כמה חודשים טובים לפני ההסגר.יש לציין שהאנשים שנפטרו בדצמבר תויקו חולים בשפעת וזה לפני ששמעו על קורונה ע"פ שרופאים בכירים ציינו שלא נתקלו מעולם בשפעת כזו. אני מפנה אתכם לכתבות של ה25 בדצמבר על החולים ודעות הרופאים דאז.
אילן  |  18.04.20
לכל התגובות