אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופ' דרור מבורך: "הטיפול שלנו עשוי לסייע לחולי קורונה" צילום: סיון פרג'

פרופ' דרור מבורך: "הטיפול שלנו עשוי לסייע לחולי קורונה"

לדברי מייסד אנלייבקס, הטיפול שפותח בחברה אינו מסוגל לטפל או לרפא את הנדבקים בנגיף, אלא לסייע בסיבוך שהוא גורם ומוביל לקריסת מערכות ומוות. הטיפול עדיין בשלבים מוקדמים של ניסוי קליני, ולכן יוכל להינתן רק כטיפול חמלה באישור ועדת הלסינקי

10.02.2020, 08:24 | סופי שולמן

מספר החולים שמתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף קורונה עקף אתמול את מספר מקרי המוות מהנגיף סארס ב־2003, והגביר את החששות מהגעת המגפה לישראל. עם זאת, ייתכן שלישראלים יש כרית ביטחון מפתיעה בדמות חברה שעד היום לא סיפקה יותר מדי סיבות לשמחה - לפחות לא למשקיעים בבורסת תל אביב. לדברי פרופ' דרור מבורך, מייסד אנלייבקס (Enlivex) המשמש גם כמדען הראשי של החברה, הטיפול שהיא פיתחה, ואשר נמצא בשלבים קליניים ראשוניים, עשוי להתאים לסובלים מסיבוכי הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

הטיפול: עירוי תאי דם שעברו הליך מיוחד

"המאמר הראשון על קורונה, שפורסם באחרונה בכתב העת הרפואי הנחשב "לנצט", הראה כי כל החולים שאושפזו בטיפול נמרץ כתוצאה מהנגיף סבלו מסערה ציטוקינית שהובילה לקריסת מערכות", מסביר מבורך, שמכהן גם כמנהל מחלקה פנימית בבית החולים הדסה עין כרם. "הטיפול של אנלייבקס מיועד בדיוק לטיפול בתופעה הזו, ובאחרונה סיימנו ניסוי קליני, אם כי במספר קטן מאוד של חולים", הוא מוסיף.

הניסוי נערך בהדסה עין כרם, ותוצאותיו המלאות אמורות להתפרסם בשבועות הקרובים. מבורך מסביר כי הטיפול יועד במקור למי שנקלעים לקריסת מערכות כתוצאה מאלח דם (Sepsis), אך הוא יוכל להתאים גם לחולים בקורונה. מאחר שהטיפול - עירוי תאי דם שעברו הליך מיוחד - עדיין רחוק מאישור מטעם רשות בריאות כלשהי, אפשר יהיה לתת אותו רק כטיפול חמלה. משמעות הדבר היא אישור מוועדת הלסינקי, שקמה לצורך מקרים מיוחדים, ויכולה לאשר בתוך שעות שימוש בתרופה או טיפול בחולה במצב קיצוני, וכמובן ללא תמורה לחברה המספקת.

הטיפול של אנלייבקס אינו מסוגל לטפל או לרפא מהנגיף עצמו, אך עשוי לסייע בסיבוך שהיא גורמת הגורם למוות. אף שלדעת מבורך הקורונה כבר עברה את השיא וניכרת ירידה בקצב ההידבקות ובתמותה, היא עדיין עלולה להגיע לישראל. "בעין כרם קיבלנו הנחיה להכין חדר מיוחד לתרחיש של אשפוז חולים בקורונה", הוא אומר, אך מדגיש כי מרבית הנדבקים מבריאים מן הנגיף, והנטייה לסיבוכים תלויה בגנום של כל חולה, בדומה למצב במחלות רבות.

פרופסור מבורך , צילום: סיון פרג פרופסור מבורך | צילום: סיון פרג' פרופסור מבורך , צילום: סיון פרג

באוקטובר המניה קרסה והמנכ"ל עזב

שמה של אנלייבקס, שהחלה להיסחר בתל אביב ביולי האחרון, עלה עד כה בקשר לאירועים חיוביים פחות. המרכזי שבהם היה קריסת המניה ב־70% בתוך ימים ספורים באוקטובר - נפילה שהגיעה לאחר שהמניה נסקה קודם לכן בעשרות אחוזים והגיעה לשווי של יותר ממיליארד שקל, דבר שהכניס אותה למדדים ובהם גם לת"א־125 ולתעודות הסל שעוקבות אחריהם. באותו זמן הודיע גם מנכ"ל החברה על עזיבתו.

אנלייבקס, שנסחרת היום בשווי צנוע הרבה יותר של 276 מיליון שקל, וכבר יצאה אל מחוץ למדדים המובילים, הוקמה בידי מבורך ב־2012 במסגרת חממת הדסית של הדסה עין כרם, שמחזיקה עדיין ב־17% מהמניות. ב־2014 הצטרף לחברה שי נוביק, מי שמכר את פרולור בחצי מיליארד דולר לאופקו, והוא משמש גם כיום כיו"ר החברה. נוביק מיזג את הפעילות בשלד הבורסאי של ביובלאסט, שנסחר בניו יורק, אך המניה לא זכתה להתעניינות וידעה רק ירידות. נוביק, שמחזיק ב־7% ממניות החברה, גייס לתפקיד המנכ"ל את אורן הרשקוביץ מאופקו, ומטרתו העיקרית היא להאיץ את התהליכים הקליניים באנלייבקס.

עד כה אין טיפול רשמי לחולים בקורונה, אבל בשבוע שעבר הודיעה חברת התרופות גיליאד (שקנתה את קייט פארמה הישראלית), כי התסמינים של מטופלת שלקתה בקורונה בארה"ב וקיבלה טיפול חמלה באמצעות תרופה שלה, השתפרו בתוך יום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות