אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תלונות שווא בהוליווד? פרשת ג'וני דפ צילום: יח"צ

תלונות שווא בהוליווד? פרשת ג'וני דפ

לפני כשנה, לאחר שתיקה ארוכה, הגיש דפ תביעת פיצויים כנגד גרושתו בגין תלונת שווא ולשון הרע. במסגרת הליך הראיות, לאחרונה, נחשפו הקלטות מצמררות, שמלמדות באופן שאינו משתמע לשתי פנים, כי אמבר היתה התוקפנית בין השניים ואילו דפ היה הקורבן. גם לאחר חשיפת הראיות, ארגוני הנשים תומכים באמבר

10.02.2020, 10:08 | מאיה הרצברג אלון

מוגש מטעם DUN'S 100

בשבועות האחרונים התקשורת והרשתות החברתיות געשו, כאשר ג'וני דפ חשף הקלטות של גרושתו, השחקנית אמבר הרד, בהן, לאחר שפרסמה שהוא התעלל בה ותקף אותה במהלך קמפיין #METOO, היא מודה שהיא האלימה ביניהם, היא מכה אותו, ויש לה בעיה של התפרצויות, כשהוא, לעומת זאת, עושה תמיד את המעשה האצילי ובוחר לא להחזיר לה.

קצת על הפרקים הקודמים בעלילה: בשנת 2017, כאשר התפוצצה פרשת המפיק ההוליוודי, הארווי וינסטיין שהואשם באונס, תקיפה והטרדה מינית של למעלה מ-100 שחקניות, קמה תנועה פמיניסטית בינלאומית שיצרה גל של מחאה ושיתוף של נשים וגברים ברחבי העולם לחשיפת פגיעות מיניות שחוו ושתקו. לאחר שהשחקנית אליסה מילאנו, קראה לנשים לפרסם ברשתות החברתיות הטרדות מיניות שחוו על מנת שמימדי התופעה ייחשפו. המדיות החברתיות הוצפו בהשטאג #METOO.

אחת מהשחקניות ההוליוודיות שהשתתפה בקמפיין #METOO אמבר הרד, שהיתה בהליך גירושין מבעלה ג'וני דפ, האשימה אותו בהתנהגות קשה ואלימה כלפיה. ברוח התקופה, אנשים רבים תמכו בה והיא היתה לדוברת ראשית במצעדי נשים.

בשנת 2018 הנזקים של הפרסומים נגד ג'וני דפ הפכו לעובדות בשטח, כאשר שודדי הקאריביים הודיעו לו על סיום החוזה עימו ובוטלה השתתפותו בסרט נוסף, הפסד של 15 מיליון דולר!

לפני כשנה, לאחר שתיקה ארוכה, הגיש דפ תביעת פיצויים כנגד גרושתו בגין תלונת שווא ולשון הרע. במסגרת הליך הראיות, לאחרונה, נחשפו הקלטות מצמררות, שמלמדות באופן שאינו משתמע לשתי פנים, כי אמבר היתה התוקפנית בין השניים ואילו דפ היה הקורבן. גם לאחר חשיפת הראיות, ארגוני הנשים תומכים באמבר.

עו"ד מאיה הרצברג  אלון, צילום: יח"צ עו"ד מאיה הרצברג אלון | צילום: יח"צ עו"ד מאיה הרצברג  אלון, צילום: יח"צ

ומה קורה אצלנו?

צריך לומר קודם ולפני הכל שנשים רבות מותקפות ונפגעות כתוצאה מאלימות פיזית, מינית או נפשית קשה מצד גברים. חלק לא מבוטל מהן לא מתלוננות מכל מיני סיבות וקמפיין מסוג #METOO נועד בדיוק כדי לאפשר, לסייע ולתמוך בנפגעות ולהוקיע את הפוגעים. נחוץ וחשוב מאין כמותו.

יחד עם זאת, נשים רבות מנצלות לרעה את הקמפיין הזה. את הקלות הבלתי נסבלת שאפשר להרחיק בעל מביתו, אב מילדיו, בגלל תלונה שטרם נבדקה. לגרום לאדם להפסיד משרה או מינוי נחשק, את היכולת להכריע מאבקי גירושין באמצעות תלונות שווא ואת ברירת המחדל של המשטרה ולא אחת גם של בתי המשפט, בכל מקרה של אלימות, גם אם התלונה מוגשת על ידי הגבר נגד האשה, גם אם התלונה הוגשה על ידי האשה ולבעל ראיות שלא הוא התוקף, הבעל הוא שיורחק מהבית, כדי להרגיע. לטובת הילדים.

כעורכת דין לענייני משפחה, אני נדהמת לגלות עד כמה נוכחים בינינו, גברים מושפלים, מוכים ופגועים עקב התעללות מצד בנות זוגם, שלא זוכים לאמון, הבנה וטיפול ומה קורה לאותם קורבנות תלונות שווא? לעיתים עולמם חרב. הקשר שלהם עם ילדיהם נפגע, מקום העבודה שלהם נלקח מהם באחת, שמם הטוב נפגע, ולא אחת מאנשים נורמטיביים הם הופכים בהבל פה לעבריינים.

לכן, גם בישראל, בתי המשפט הכירו בתלונות שווא שגרמו לאדם נזק, כעילה לפיצוי כספי. לא לכל מי שנפגע מתלונת שווא, יש אפשרות לממן הליך משפטי כזה, שהינו יקר וארוך. לא קל להוכיח שמדובר אכן בתלונת שווא בכוונת זדון. הפער בין תלונה שלא הוכחה לבין תלונת שקר בזדון הינו גדול. גם את הנזק והפגיעה בשם הטוב לא תמיד ניתן לאמוד ולעיתים מדובר בנזק מתמשך ומתגבר וגם אם נפסק פיצוי, לא תמיד יש בכך כדי לעצור את מחול השדים הזה.

מהפכת השוויון המגדרי בבתי המשפט בישראל בכל הקשור למזונות, זמני שהות ומשמורת, בעיצומה. ראוי ליישם את מגמת השוויון, גם בעניין אלימות במשפחה. ביכולת להרחיק אשה מהבית בדיוק כמו גבר, כשיש לכך סיבה. בהגשת תלונה בגין הגשת תלונת שקר במשטרה וטיפול רציני ענייני במשטרה ובפרקליטות באותה תלונה. במקרים שבהם ישנן ראיות לכך שמדובר בתלונת שווא, או לשון הרע על רקע של אלימות בין בני זוג, ראוי לנקוט באמצעי הרתעה חריפים כולל פסיקת הוצאות ופיצויים, על מנת שהתופעה תצומצם באופן ניכר. השימוש לרעה בתלונות והכפשות שווא הינו רעה חולה שבסופו של דבר פוגעת במשפחה ובחברה. זו נורמה פסולה שאין מקומה בחברה מתוקנת ויש לטפל בה בשוויון מלא, ללא חלוקה מגדרית ובאמצעי הרתעה משמעותיים למען יראו וייראו.

מאת: עו"ד מאיה הרצברג אלון, משרד מאיה הרצברג אלון - משרד עורכי דין

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות