אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יממה לאחר חשיפת פרצת הענק באפליקציית הליכוד: פשיטה על משרדי אחת החברות המעורבות צילום: אי פי איי

יממה לאחר חשיפת פרצת הענק באפליקציית הליכוד: פשיטה על משרדי אחת החברות המעורבות

24 שעות לאחר דליפת המידע על 6.5 מיליון ישראלים מאפליקציית הבחירות שבה השתמש הליכוד, "נזכרה" הרשות להגנת הפרטיות לערוך הליך פיקוח במשרדי אחת החברות שעל פי החשד מידע אישי דלף ממנה. הבעיה: ההליך נעשה באיחור רב, הרבה אחרי שהמידע כבר דלף

10.02.2020, 20:30 | עומר כביר
מחדל חמור פרצת האבטחה באפליקציה של הליכוד: הפרטים האישיים של כל הבוחרים נחשפו שבוע לאחר חשיפת כלכליסט על פעילות אפליקציית הבחירות אלקטור, המשרתת בין היתר את הליכוד, התגלה בה כשל אבטחה חמור שחשף את ספר הבוחרים לעיני כל. הליכוד: "האבטחה תוגברה" עומר כבירלכתבה המלאה

עכשיו באים? יממה אחרי חשיפת דליפת המידע האדירה של 6.5 מיליון ישראלים מאפליקציית הבחירות שבה השתמש הליכוד, "נזכרה" הרשות להגנת הפרטיות לערוך הליך פיקוח במשרדי "אחת החברות שעל פי החשד פנקס הבוחרים עם מידע אישי דלפו ממנה", לשון ההודעה.

בשבוע שעבר, כשחשף כלכליסט את פעילות האפליקציות שמשמשות את המפלגות לאיסוף מידע על בוחרים, מעקב אחרי הגעתם לקלפי ביום הבחירות ולהנעת בוחרים לקלפיות או להנעתם מהן, התרענו מפני העדר פיקוח מספק על פעילותן, ומחשש לדליפת מידע מהן. ואולם, ברשות להגנת הפרטיות התנערו מאזהרות אלו, ולפי תגובה שנמסרה הסתפקה רק בפרסום מסמך רענון בנושא שימוש במידע אישי מפנקס הבוחרים ומגבלות על שימוש במידע והזמנת נציגי המפלגות לכנסים בנושא. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי

רק עתה, אחרי שאתמול נחשף שכשל אבטחה באפליקציית אלקטור הוביל לדליפת מאגר המידע שהזין הליכוד למערכותיה, נוקטת הרשות בפעולה משמעותית יותר. לפי הודעה לעיתונות שנשלחה הערב, הרשות להגנת הפרטיות פתחה היום בהליך פיקוח "במשרדי אחת החברות שעל פי החשד פנקס הבוחרים עם מידע אישי דלפו ממנה", וזאת, בעקבות חשד להפרת הוראות חוק הגנת הפרטיות ותקנות הגנת הפרטיות.

לדברי הרשות, בשעות הערב הגיעו פקחים מטעמה למשרדי החברה, כאשר במקביל פועלת הרשות מול גורמים מוסמכים למניעת המשך הדליפה ומקיימת תיאום עם הרשויות הרלוונטיות. "פנקס הבוחרים שנמסר למפלגות מדי מערכת בחירות נועד לשימושן בכפוף להוראות חוק הבחירות וחוק הגנת הפרטיות", נמסר. "האחריות לקיום הוראות חוק הגנת הפרטיות וחוק הבחירות, לרבות אבטחת המידע שבפנקס הבוחרים, מוטלת בראש ובראשונה על המפלגות. גם ובמיוחד כאשר הן נעזרות בספקי מיקור חוץ, והן עלולות לשאת באחריות פלילית או אזרחית במקרה של הפרת הוראות חוק הגנת הפרטיות".

אין סיבה להתרשם מההליך שבו פתחה הרשות, שכן הוא שקול לנעילת דלתות האורווה אחרי שהסוסים כבר ברחו ממנה, האורווה עלתה בלהבות והסוסים ניצודו ונמכרו. המחדל במקרה זה אמנם מונח, ובצדק, בראש ובראשונה לפתחי הליכוד ואלקטור, אבל גם הרשות בתור הרגולטור הממונה על מאגרי המידע נושאת באחריות למה שאירע. זאת, במיוחד לאור אזהרות שפורסמו בנושא עוד קודם שנודעה דליפת המידע, וסירוב הרשות להתייחס אליהן ברצינות הראויה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות