אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הכלכלה ביטל תערוכה של מכון היצוא בשל קיצוצים צילום: עמית שעל

משרד הכלכלה ביטל תערוכה של מכון היצוא בשל קיצוצים

תערוכה בתחום ה־HomeLand Security שערך מכון היצוא בשמונה השנים האחרונות ומשכה אליה כ־1,500 משקיעים מחו"ל - בוטלה. לפי משרד הכלכלה, האירוע לא יעיל במבחן התוצאה ביחס להשקעה בו שעומדת על 2 מיליון שקל

11.02.2020, 08:57 | נווית זומר

מכון היצוא ומשרד הכלכלה ביטלו את כנס (HLS (HomeLand Security, שנערך בישראל פעם בשנתיים בשמונה השנים האחרונות, בהשתתפות כ־1,500 גורמים מהתחום מכל העולם.

קראו עוד בכלכליסט

הכנס כלל תערוכה בה הציגו, בסבסוד מכון היצוא, עשרות חברות ישראליות ובהן חברות קטנות ובינוניות, שזכו לחשיפה אדירה מול משתתפי הכנס ‑ ראשי רשויות ביטחון ממדינות שונות בעולם, גורמי ממשל ומשקיעים.

יו"ר מכון היצוא לשעבר רמזי גבאי ושר הכלכלה אלי כהן, צילום: עמית שעל יו"ר מכון היצוא לשעבר רמזי גבאי ושר הכלכלה אלי כהן | צילום: עמית שעל יו"ר מכון היצוא לשעבר רמזי גבאי ושר הכלכלה אלי כהן, צילום: עמית שעל

במשרד הכלכלה, האחראי על התקציב הממשלתי שמוזרם למכון היצוא ועומד השנה על 32 מיליון שקל, טוענים כי הכנס בוטל בשל חוסר האפקטיביות שלו ואילוצי תקציב. לשם השוואה, בשנה שעברה עמד התקציב שהעביר משרד הכלכלה למכון על כ־50 מיליון שקל. התקציב שהוקצה לכנס עמד על כ־2 מיליון שקל.

ההודעה על ביטול הכנס עוררה מחאה בקרב חלק מהתעשיינים. מריאן כהן, נשיא חברת ח.מר, העוסקת בתחום ביטחון המולדת והגנת סייבר, אמר ל"כלכליסט" כי "הכנס שימש חלון ראווה לתעשייה המקומית וליצוא הביטחוני. מדובר באירוע השיווקי הגדול ביותר בתחום, שכעת בוטל בגלל שיקולי תקציב. תפקידו של מכון היצוא הוא להיות מי שמסייע לתעשיות היצוא של ישראל. זהו גם תפקידו של משרד הכלכלה, ומתוקף כך עליהם לקיים אירועים מסוג זה".

תא"ל במיל' מנה בכרך, סגן יו"ר הנהלה הציבורית של חטיבת האבטחה במכון ויועץ לחברות בתחום, אמר ל"כלכליסט" כי "התערוכה היתה הצלחה גדולה. היא נכנסה לרשימת חמש התערוכות החשובות בתחום בעולם. אני מאוד סקפטי לגבי נתוני משרד הכלכלה על כך שלא היתה יעילה במבחן התוצאה. הבעיה שאין ממשלה, יש קיצוץ בתקציבים ומקצצים איפה שקל להם. מדובר בנזק למדינת ישראל וליצוא".

רמזי גבאי, יו"ר מכון היצוא לשעבר, אמר ל"כלכליסט" כי "הכנס היה אחד הכנסים החשובים בישראל. יש צדק במחאת התעשיינים על ביטולו".

ממשרד הכלכלה נמסר כי "מאחר שפעילות המכון ב־2020 היא על בסיס תקציב המשכי, אכן יש קיצוץ בתקציב המכון. תועלת הכנס אל מול עלותו נבחנה ונמצא כי הכנס לא יעיל במבחן התוצאה. כחלופה התקיים בשבוע שעבר כנס סייבר טק (ביוזמה פרטית ‑ נ"ז)".

ממכון היצוא נמסר כי "הכנס יתקיים במתכונת שונה. המכון ימשיך לפעול לקידום הנושא".

תחום ה־HomeLand Security נחשב במהלך העשור האחרון לאחד התחומים הצומחים בישראל ובעולם. זאת על רקע העלייה בביקוש למוצרים שעונים על צרכים של כוחות שיטור, יחידות ללוחמה בטרור, רשויות מקומיות ועוד, בעקבות אירועי טרור גדולים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות