אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האימפריה ההודית מנהלת את ההייטק האמריקאי צילום: IBM

דעה

האימפריה ההודית מנהלת את ההייטק האמריקאי

בחירת ענקיות הטכנולוגיה בארה"ב במנכ"לים ששורשיהם נטועים בהודו אינה מקרית: נראה שהאמריקאים פינו את השטח בעמק הסיליקון לזרים שמפגינים חריצות ורעב גדול לתפקידים מובילים. ניתן לראות בכך סימן לניוון, אך אפשר לראות זאת גם כסימן לפתיחות האמריקאים לגיוון אתני - בעוד שבארץ נדמה שגיוון היא עדיין מילה גסה

11.02.2020, 11:48 | אריאל גרייזס

בשבוע שעבר הודיעה ענקית המחשבים IBM על מינויו של ארבינד קרישנה לתפקיד המנכ"ל. במקביל הודיעה גם WeWork על מינויו של סנדיפ מטרני למנכ"ל. השניים מצטרפים לרשימה ארוכה של מנהלים העומדים כיום בחוד החנית של ההייטק האמריקאי, ושורשיהם נטועים הרחק בהודו. גם גוגל ומיקרוסופט בחרו במנכ"לים שהם או הוריהם גדלו איפשהו בין צ'נאי למומבאי.

הבחירה הזו אינה מקרית. מי שהסתובב לאחרונה בקמפוסי ההשכלה הגבוהה בארה"ב או בעמק הסיליקון, ודאי שאל את עצמו לאן נעלמו כל האמריקאים. נראה שהמקומיים פינו את השטח לזרים שמפגינים חריצות ויצירתיות - ובעיקר רעב גדול לתפקידים מובילים. יש כאלה שיראו בכך סימן לניוון שפשט באמריקה, אך אפשר לראות זאת גם כסימן לפתיחות האמריקאים לגיוון אתני, בניגוד לחבריהם האירופים, המסייע להם להוביל את התחום בפער ניכר.

בארץ נדמה שגיוון היא עדיין מילה גסה. סיבוב בין מגדלי רמת החייל מוכיח כי ההייטק הישראלי מורכב כמעט בלעדית מבניה של "ישראל הראשונה". נוכח גל המינויים החדש בארה"ב, נותר רק לתהות האם האחידות הזו לא תוקעת הלכה למעשה מקל בגלגלי הקטר החשוב במשק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות