אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשויות הספורט ממשיכות לפעול בצורה שלא הוכיחה את עצמה צילום: רויטרס

רשויות הספורט ממשיכות לפעול בצורה שלא הוכיחה את עצמה

ספורטאי או ספורטאית שייזכו במדליית זהב באולימפיאדת טוקיו 2020 יקבלו מהוועד חצי מיליון שקל. מדובר בסכום גבוה יותר מזה הנהוג ברוב המדינות המערביות, אבל האם זה משהו להתגאות בו?

11.02.2020, 12:27 | אוריאל דסקל

כחלק מאסטרטגיית התגמול לספורטאי המשלחת האולימפית למשחקי טוקיו 2020 קבע הוועד האולימפי בישראל את גובה התמריצים שיוענקו לזוכים במדליות במשחקים האולימפיים בטוקיו 2020.

עבור מדליית זהב יחלק הוועד האולימפי בישראל סך מענקים כולל של 850 אלף שקל, כאשר הספורטאי הזוכה יקבל 500 אלף שקל; עבור מדליית כסף יחלק הוועד האולימפי סך מענקים כולל של 680 אלף שקל, כאשר הספורטאי הזוכה יקבל 400 אלף שקל; ועבור מדליית ארד יחלק הוועד האולימפי בישראל סך מענקים כולל של 425 אלף שקל, כאשר הספורטאי הזוכה יקבל 250 אלף שקל.

קראו עוד בכלכליסט

עבודות לקראת טוקיו 2020, צילום: רויטרס עבודות לקראת טוקיו 2020 | צילום: רויטרס עבודות לקראת טוקיו 2020, צילום: רויטרס

הסכומים המיועדים למענקים עבור זכייה במדליות אולימפיות בטוקיו 2020 זהים לאלה שהובטחו לספורטאים במשחקים האולימפיים בריו 2016. מהוועד האולימפי נמסר בנושא: "ישראל הינה מהמדינות המתגמלות ביותר".

וזו, כפי שנכתב כאן בכלכליסט, כנראה, בעיה. תגמולים אישיים למדליות לא הוכיחו את עצמם בלהפוך את ישראל למדינה שמצליחה מעבר ליכולות שלה. המוצלחים מתוגמלים, והעתודה והפירמידה מתפוררים. תראו את המדינות המתגמלות ביותר עבור מדליית זהב, לפי פרסומים: סינגפור (753 אלף דולר), אינדונזיה (383 אלף דולר), אזרביג'אן (255 אלף דולר) וקזחסטן (230 אלף דולר).

המדינה המערבית הדמוקרטית היחידה שמעניקה תגמול גדול יותר מישראל עבור מדליית זהב היא איטליה (כ-180 אלף דולר). כאשר רוב מדינות ה-OECD, שמשקיעות הרבה יותר כסף מישראל בתשתיות הספורט, מעניקות לספורטאים שזכו במדליית זהב פחות מ-60 אלף דולר.

פרס כספי עבור מדליית זהב הוא הכרחי וחשוב, אבל פרסים גדולים מדי לא מוכיחים את עצמם לטווח הארוך - כמו השקעה בתשתיות ספורט פיזיות ואנושיות (מאמנים). כמו כן, וכאמור, רק מדינות כושלות ספורטיבית (עם נגיעות של דיקטטורה), כאלו שלמרות אוכלוסייה גדולה די כושלות באולימפיאדה, הן אלו שמתגמלות את הספורטאים בצורה מוגזמת. אלו מדינות שרואות בספורט כדרך לשפר את תדמית המדינה - ולא כדרך לגיטימית לשפר את המדינה ולסייע לאוכלוסייה.

טוב, אולי במובנים הללו, התגמולים הגדולים מתאימים לישראל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות