אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
120 פרופסורים וחתני פרס ישראל: "אין להטיל את הקמת הממשלה על נתניהו" עמית שעל, אוראל כהן, אלכס קולומויסקי

120 פרופסורים וחתני פרס ישראל: "אין להטיל את הקמת הממשלה על נתניהו"

במכתב שהועבר היום לנשיא ראובן ריבלין ול-120 חברי הכנסת טוענים החותמים כי "כשם שלא יעלה על הדעת למנות נאשם בעבירות שיש עמן קלון לתפקיד של רופא, מורה, שר או רב, לא יעלה על הדעת להטיל עליו להקים ממשלה"

11.02.2020, 17:22 | שחר אילן

120 בעלי תפקידים בכירים כיום ובעבר בישראל שלחו היום (ג') מכתב לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, ול-120 חברי הכנסת, בו דרשו שלא להטיל את הרכבת הממשלה הבאה על ראש הממשלה בנימין נתניהו "כיוון שיש נגדו כתב אישום חמור".

קראו עוד בכלכליסט

בין החותמים חתנים וכלות של פרס ישראל, נשיאים ורקטורים לשעבר של אוניברסיטאות ומכללות, חברים רבים של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים ועוד.

 מימין: כלת פרס ישראל פרופ מימין: כלת פרס ישראל פרופ' רות ארנון ראש המל"ל לשעבר עוזי ארז נשיא הטכניון לשעבר זאב תדמור | עמית שעל, אוראל כהן, אלכס קולומויסקי  מימין: כלת פרס ישראל פרופ

הם מגדירים את המכתב "קריאה מהלב מ-120 אל 120" (חברי הכנסת), והוציאו אותו בשבוע של ט"ו בשבט, שהוא יום הולדתה של הכנסת. לדבריהם, "אין מצב שנאשם בעבירות חמורות שיש עמן קלון יקבל מנדט להקים ממשלה בישראל ולעמוד בראשה, אלא אם תוכח חפותו". הם מגדירים אמירה זאת כ"קביעה החשובה ביותר למדינת ישראל היום".

בין החותמים נשיאת האקדמיה הישראלית למדעים וכלת פרס ישראל פרופ' רות ארנון, סגן נשיא האקדמיה וחתן פרס ישראל פרופ' דוד הראל, ראש המל"ל לשעבר פרופ' עוזי ארד, נשיא האוניברסיטה העברית לשעבר פרופ' מנחם מגידור, נשיא הטכניון לשעבר פרופ' זאב תדמור ונשיאת אוניברסיטת בן גוריון לשעבר פרופ' רבקה כרמי. בין חתני פרס ישראל שהצטרפו למכתב: פרופ' סמי סמוחה, פרופ' יורם בילו, פרופ' אניטה שפירא, פרופ' איתמר פרוקצ'יה, פרופ' רם לוי ופרופ' אליס שלוי.

בכירים נוספים שחתמו על המכתב הם: סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה לשעבר פרופ' מרדכי קרמניצר, נשיאת בצלאל לשעבר פרופ' אווה אילוז, סגנית יו"ר המועצה להשכלה גבוהה לשעבר פרופ' חגית מסר-ירון, ראש בית הספר לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב פרופ' מנחם לורברבוים, ראש בית הספר להיסטוריה של אוניברסיטת תל אביב פרופ' אביעד קליינברג, ההיסטוריונית פרופ' פניה עוז-זלצברגר ומי שהיתה יו"ר הועדה לבחינת לימודי היהדות בחינוך הממלכתי, פרופ' עליזה שנהר.

"עליכם להוות דוגמה"

הפרופסורים כתבו לח"כים כי "עליכם להוות דוגמה אזרחית וחינוכית לערכים של ניקיון כפים והוגנות. בקרוב מאוד עלולה לעמוד האפשרות שאדם שהוגש נגדו כתב אישום חמור בעבירות שיש עימן קלון יקבל מנדט להקים ממשלה בישראל". הם מציינים "שלכל נאשם עומדת כמובן הזכות להוכיח את חפותו בבית המשפט".

עם זאת, לדבריהם "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד מדעי או חינוכי, לתפקיד של קצין בצה"ל, רופא, מורה, מנכ"ל חברה, גזבר סניף מפלגה, רב של קהילה או שר, לא יעלה על הדעת להטיל עליו להקים ממשלה בעודו תחת כתב אישום כזה ואז לעמוד בראשה". הם קוראים לחברי הכנסת "למלא את חובתכם הציבורית, הערכית והמוסרית ולהתייצב ללא חת מאחורי הקביעה החשובה ביותר למדינתנו כיום: אין מצב שנאשם בעבירות חמורות שיש עמן קלון יקבל מנדט להקים ממשלה בישראל ולעמוד בראשה, אלא אם תוכח חפותו".

בהודעה שהוציאו חותמי המכתב נטען ש" זו אינה שאלה של ימין או שמאל, ואינו עניין לפוליטיקה כזאת או אחרת". והוסיפו: "הפניה אל חברי הכנסת נעשתה מתוך חשש כבד כי מה שברור כשמש לגבי בעלי תפקידים ממונים בכל סקטור שהוא, אינו ברור כלל ועיקר לגבי בעל התפקיד החשוב ביותר במדינה".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות