אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצרניות המזגנים מזהירות משיבושים באספקה - וממהרות להעלות מחירים צילום: סיון פרג'

נגיף הקורונה

יצרניות המזגנים מזהירות משיבושים באספקה - וממהרות להעלות מחירים

אלקטרה מסרה כי נגיף הקורונה גרם לנזקים כבדים בשרשרת האספקה - והודיעה על העלאת מחירי המזגנים; גם טורנדו בישרה על התייקרות צפויה; תדיראן הודיעה כי קיימים שיבושים באספקה - אך לא העלתה מחירים

11.02.2020, 20:31 | אורנה יפת

יצרני המזגנים הסיניים עדיין לא חזרו לעבודה סדירה, ובענף החשמל יש כבר מי שממהר להעלות מחירים. חברת אלקטרה מוצרי צריכה, השחקנית הגדולה בענף החשמל, הודיעה אתמול ללקוחותיה כי ביום שישי הקרוב, 14 בפברואר, היא תעלה מחירים.

קראו עוד בכלכליסט

החברה מסרה כי המשך התפרצות נגיף הקורונה בסין גרמה לנזקים כבדים המשפיעים על כל שרשרת האספקה של המזגנים המיוצרים בסין. על פי הודעת אלקטרה, ספקי החברה טרם חזרו לעבודה סדירה לאחר חופשת החג שהיתה אמורה להסתיים ב-1 בפברואר והוארכה עד ל-9 בפברואר.

"בנוסף, המחסור בחומרי הגלם הביא לעליית מחירי הייצור, הייבוא והתפעול", כתבה החברה במכתב ללקוחות. "לכן, אנו נאלצים להודיע על עליית מחירים אשר תחול על מזגני אלקטרה מיום שישי. מחירון מעודכן ופרטים נוספים יועברו דרך סוכני המכירות".

מפעל המזגנים מידאה, המספק לאלקטרה צריכה את המזגנים שהיא מוכרת תחת המותג אלקטרה, חזר אתמול לעבודה, אך בתפוקה נמוכה יחסית. בשלב ראשון חזרו לעבודה עובדי המשרדים ובשלב הבא ישובו עובדי המפעל.

חנות אלקטרה, צילום: סיון פרג חנות אלקטרה | צילום: סיון פרג' חנות אלקטרה, צילום: סיון פרג

לא עברו כמה דקות מאז הודעתה של אלקטרה, והמתחרה טורנדו מיהרה להודיע ללקוחותיה על העלאת מחיר של 10% על כל דגמי המזגנים. טורנדו, השחקנית השלישית בגודלה בשוק, מסרה ללקוחות בהודעת SMS פזיזה, בלי שום הסבר וייחוס לנגיף קורונה או לכל המצאה אחרת, כי "החל מה-14 בפברואר ייכנס לתוקף מחירון חדש עם עליית מחירים", והוא יישלח מחר ללקוחות.

תדיראן, השחקנית הגדולה בשוק המזגנים, היתה קצת פחות פזיזה ובשלב זה הוציאה דיווח לבורסה על שיבושים הצפויים באספקה באם התפרצות הנגיף לא תיעצר. תדיראן רוכשת את המזגנים שלה מהספקית הסינית GREE, וזו הודיעה לה כי בשל התפשטות הנגיף, נכון למועד זה, היא לא חוזרת לעבודה סדירה. גם קבלני המשנה האחרים וספקים של חומרי גלפ של תדיראן בסין הודיעו כי טרם שבו לפעילות ייצור סדירה.

"מבחינה שערכה החברה אודות השפעת השיבושים בפעילות הייצור בסין ולאור מדיניות ניהול המלאי של החברה, נראה כי בטווח המיידי והקצר אין בשיבושים אלה כדי להוות פגיעה מהותית בפעילות החברה ותוצאותיה בטווח הזמן האמור. עם זאת, מאחר שנכון למועד זה אין בידי החברה או ספקיה כאמור יכולת להעריך את מועד הפסקת השיבושים וחזרה של פעילות הייצור בסין לסדרה, ואין בידי החברה יכולת להעריך, בשלב זה, את מידת ההשפעה של משך השיבוש בפעילות הייצור בסין על החברה, אם וככל שיימשכו, בטווח הבינוני והארוך. החברה תשוב ותעדכן אם יחולו התפתחויות בנושא אשר יש בהן כדי להשפיע באופן מהותי על פעילות החברה או תוצאותיה", דיווחה תדיראן הערב.

בשלב זה לכל ספקיות המזגנים יש עדיין מלאי במחסנים שאמור להספיק להן לפחות לחודשיים הקרובים. אלא שהחברות חוששות ממחסור עתידי במזגנים בפתחה של עונת הקיץ ובענף החשמל סבורים בוודאות גבוהה כי כבר במאי יורגש המחסור במזגנים. החשש הוא כי מפעלים קטנים המספקים חלפים ליצרניות הגדולות יתקשו לספק רכיבים באופן סדיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות