אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר הבריאות ככלי ניגוח פוליטי צילום: מיכל פתאל

משבר הבריאות ככלי ניגוח פוליטי

כחול לבן מאשימה את נתניהו בקריסת מערכת הבריאות. חבל שהקמפיין שלה מבוסס על הטעיות

12.02.2020, 08:10 | אדריאן פילוט

כשבוחנים את הקמפיין של כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד, נשאלת השאלה מדוע זנחה המפלגה את העיסוק בחסינות ראש הממשלה בנימין נתניהו לטובת חסינות מערכת הבריאות.

האצבע המאשימה של כחול לבן עדיין מופנית כלפי נתניהו, תחת המיתוג תיק 5,000, מספר שמייצג את מספר הנפטרים מזיהומים בבתי חולים ציבוריים מדי שנה. אלא שהמספר הזה שגוי.

ערב השקת תוכנית הפחתת הזיהומים של משרד הבריאות ב־2015, מספר הנפטרים אכן עמד על כ־5,000, אך כיום הוא עומד על כ־3,000. הכחשת הישגי היריב או ניפוח הנתונים רק גורעים מהאמינות והאפקטיביות של הקמפיין.

מעבר לכך, השימוש בסרטונים ובתמונות קשות וגרפיות של הזנחה, בקמפיין הצליח להרתיח כמה מבכירי מערכת הבריאות. הבולט שבהם הוא מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

בני גנץ יו"ר כחול לבן, צילום: מיכל פתאל בני גנץ יו"ר כחול לבן | צילום: מיכל פתאל בני גנץ יו"ר כחול לבן, צילום: מיכל פתאל

בכירים במערכת טוענים כי ספגו עלבון בעקבות הצגת המערכת שעליה הוא אמון כמפעל מוזנח, מזוהם וכושל. לדבריו, מערכת הבריאות אכן מתמודדת עם אתגרים עצומים, אבל היא לא מערכת כושלת.

גם במשרד הבריאות, שם שקועים בימים אלה בהתמודדות עם התפרצות נגיף הקורונה, הביעו מורת רוח מהדימויים המלווים את הקמפיין.

עוד מצהירה כחול לבן כי תגדיל את תקציב הבריאות ב־12.5 מיליארד שקל, תקים שני בתי חולים חדשים, תוסיף 2,500 מיטות אשפוז בתוך ארבע שנים ו־1,500 תקנים לאחיות. רווחי הגז אמורים לממן את התוספת.

אך התוספת המדוברת לתקציב נראית שרירותית וצינית. זאת כבר לא שגיאה שעשויה להיות תמימה, אלא ממש עבודה בעיניים. ומי שמאשים את השלטון הנוכחי בגניבת הדעת אינו רשאי להשתמש באותם כלים.

קרן הגז של ישראל ריקה וייקח עוד כמה שנים טובות עד שהיא תתמלא ותניב פירות ותשואה נאה, שלא לדבר על כך שברמת העיקרון, אותה קרן איננה מיועדת לשימוש של תקציב שוטף, אלא להשקעות ארוכות טווח.

בכחול לבן גם מבטיחים לבנות שני בתי חולים באופן מיידי ‑ אחד בצפון הארץ ואחד בדרום.

ייתכן כי בכחול לבן לא שמעו על כך שכבר 10 שנים מנסים לבנות בתי חולים כאלה ללא הצלחה. לבנות בית חולים בפועל היא משימה הרבה יותר מורכבת וקשה מפיזור הבטחות לבניית בתי חולים.

ובכל זאת, אפשר להבין מדוע מערכת הבריאות מככבת בקמפיין של כחול לבן: זהו כנראה הנושא היחיד שהושג לגביו קונצנזוס בתוך מפלגה נטולת מחנה משותף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות