אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ורבורג פינקוס פועלת לקדם את כניסת מקס לשוק הביטוח צילום: אריאל שרוסטר

ורבורג פינקוס פועלת לקדם את כניסת מקס לשוק הביטוח

לכלכליסט נודע כי נציג הקרן נפגש עם הממונה על שוק ההון משה ברקת במטרה לקבל היתר להקמת סוכנות ביטוח. גם ישראכרט מבקשת היתר כזה

12.02.2020, 08:12 | רחלי בינדמן

דניאל זילברמן, הנציג בישראל של קרן ההשקעות ורבורג פינקוס שרכשה לפני שנה את הבעלות בלאומי קארד (מקס), נפגש ביום שני האחרון עם הממונה על שוק ההון משה ברקת – כך נודע ל"כלכליסט". בפגישה בין זילברמן, שהוא שותף מנהל בקרן, לברקת נכחו גם יו"ר מקס, ירון בלוך והמנכ"ל רון פאינרו.

הפגישה אמנם קוטלגה כפגישת היכרות אך היא נועדה לקדם את כניסת מקס לתחום הביטוח. מקס מפוקחת כיום על ידי הפיקוח על הבנקים ולא על ידי רשות שוק ההון. לעומת זאת בקשתה לקבל היתר להקים סוכנות ביטוח הופנתה לרשות שוק ההון האמונה גם על תחום הביטוח.

מימין: מנכ"ל מקס רון פאינרו ודניאל זילברמן מנכ"ל ורבורג פינקוס, צילום: אריאל שרוסטר מימין: מנכ"ל מקס רון פאינרו ודניאל זילברמן מנכ"ל ורבורג פינקוס | צילום: אריאל שרוסטר מימין: מנכ"ל מקס רון פאינרו ודניאל זילברמן מנכ"ל ורבורג פינקוס, צילום: אריאל שרוסטר

נזכיר כי ברקת החליט לגלגל את השאלה אם לאפשר למקס להיכנס לשיווק ביטוחים לרשות התחרות, שמצידה שלחה לו לפני חודש וחצי חוות דעת החתומה על ידי הממונה על התחרות מיכל הלפרין, לפיה הכניסה של מקס לשיווק ביטוחים לציבור לא תפגע בתחרות אלא תעודד אותה. אלא שברקת לא מיהר לאמץ את עמדת רשות התחרות. ברקע נמצאים לחצים עזים שמפעילה עליו לשכת סוכני הביטוח בראשות ליאור רוזנפלד שמתנגדת נחרצות למהלך בטענה כי יפגע קשות בסוכנים ואף גייסה באחרונה את שירותיו של משרד עוה"ד יגאל ארנון כדי להיערך לקרב משפטי בנושא.

בשיחה עם נציגי מקס ברקת הביע נכונות לאשר את כניסתה מקס לתחום שיווק ביטוחים אך חזר והתייחס למודל שהוא רואה לנגד עיניו – שיווק ביטוחים של כלל חברות הביטוח — להבדיל מהתקשרות רק עם חברות ביטוח בודדות (בשלב זה למקס יש רק שיתופ פעולה מתהווה עם AIG) וגביית עמלת שיווק אחידה מכל חברות הביטוח. בנוסף, ברקת מסתייג ממתן היתר למקס להיכנס לשיווק פוליסות חיסכון פיננסיות וקופות גמל להשקעה, מוצרים שהוא סבור שדורשים הכוונה מקצועית יותר (זאת הגם שגם היום ניתן להצטרף אליהם בדיגיטל של בתי ההשקעות ללא ייעוץ כלל). מקס, מצידה, מצפה כי אם יוטלו מגבלות על שיווק ביטוחים, הן יוטלו רוחבית על כל הענף.

בתוך כך, הלחץ על ברקת גדל שכן לפני שבוע העניק בנק ישראל היתר סליקה חדש לחברת ישראכרט שמאפשר להם להיכנס לתחומי הביטוח והביג דאטה בכפוף למכירת יתרת אחזקות בנק הפועלים בה. בסמוך לכך הודיע הבנק כי יחלק בתחילת מרץ את יתרת מניות ישראכרט שברשותו (33%) כדיבידנד בעין לבעלי המניות של הבנק, דבר שיסלול את הדרך לישראכרט לקבל היתר לשווק ביטוח. בכירי ישראכרט כבר החלו בתהליך לא פורמלי בנושא מול ברקת.

קבלת הפיקוח על חברות כרטיסי האשראי בכובען כמשווקות ביטוחים עשויה לסייע לרשות שוק ההון, העלולה לאבד את סמכויות הפיקוח שלה על שחקני שירותי התשלום המתקדמים, בעקבות המלצת צוות בשרד האוצר להעבירם לפיקוח רשות ניירות ערך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות