אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניסאן תובעת 91 מיליון דולר מהנשיא לשעבר קרלוס גוהן צילום: איי פי

ניסאן תובעת 91 מיליון דולר מהנשיא לשעבר קרלוס גוהן

יצרנית הרכב היפנית הודיעה שהגישה תביעה בביהמ"ש המחוזי בטוקיו נגד גוהן, וכי היא מתכננת "להחזיר בחזרה חלק משמעותי מכספי הפיצויים שהוטלו על החברה בעקבות פעילותו של יושב הראש שלה לשעבר"; גוהן שוהה כיום בלבנון לאחר שברח מיפן בשל ההאשמות נגדו

12.02.2020, 12:34 | תומר הדר

יצרנית הרכבים היפנית ניסאן (Nissan) הגישה השבוע תביעה בטוקיו נגד היו"ר לשעבר קרלוס גוהן, בסכום של 10 מיליארד יין (כ-91 מיליון דולר), בדרישה להחזר של סכומים שכביכול לקח מהחברה שלא כדין.

קראו עוד בכלכליסט

התביעה הוגשה בבית משפט מחוזי בעיר. בין היתר, מסרה ניסאן בהודעתה הרשמית כי היא מתכננת "להחזיר בחזרה חלק משמעותי מכספי הפיצויים שהוטלו על החברה בעקבות פעילותו של יושב הראש שלה לשעבר". 

קרלוס גוהן ורעייתו. שניהם אזרחים לבנוניים, צילום: גטי אימג קרלוס גוהן ורעייתו. שניהם אזרחים לבנוניים | צילום: גטי אימג'ס קרלוס גוהן ורעייתו. שניהם אזרחים לבנוניים, צילום: גטי אימג

גוהן שוהה כיום בביירות, בירת לבנון, אחרי שברח אליה כיוון שהואשם ביפן במעשי מרמה והונאה, בין היתר, תוך הסתרת מידע מהרשויות על התגמול שקיבל בניסאן. הימלטותו ההרפתקנית הותירה את הממשל ביפן במבוכה ניכרת.

 

משפטו ביפן היה אמור להיפתח בחודש אפריל ובניגוד לעמדת התביעה, גוהן שוחרר בערבות בתנאים מגבילים. כמו כן הוטלו מגבלות על תנועתו והוצבה שמירה הדוקה על מגוריו ואף נאסר עליו להיפגש עם רעייתו. לאחר מכן ברח ללבנון, שכן הוא ורעייתו אזרחי המדינה.

עוד מסרה ניסאן בהודעתה הרשמית כי: "פעולות משפטיות אלה מהוות חלק ממדיניות ניסאן, לפיה גוהן אחראי לנזק ולהפסדים כספיים שנגרמו כתוצאה מהתנהלותו". עוד הודיעה החברה כי גובה הפיצוי נקבע בהתאם ל"התנהלותו המושחתת של גוהן במשך שנים", וכן שהיא מצפה  שהסכום יעלה בעתיד במידה ויגיעו קנסות נוספים שכנראה תאלץ לשלם לרגולטורים, בעקבות התנהלותו של גוהן. 

קרלוס גוהן , צילום: איי פי קרלוס גוהן | צילום: איי פי קרלוס גוהן , צילום: איי פי

עוד הוסיפה ניסאן כי יתכן ותמשיך בפעולות משפטיות נפרדות, בנוגע למה שכינתה - הערות "משמיצניות וחסרות בסיס", שהעיר גוהן במסיבת עיתונאים שערך בביירות, במהלכה אמר: "החוויה הקשה והבלתי ניתנת להעלות על הדעת שעברתי, נגרמה על ידי קומץ של אנשים נקמניים וחסרי מצפון".

לפי ההערכות, גוהן כנראה לא ישוב ליפן בעודו חי. מטבע הדברים, לנוכח העובדה שמדצמבר האחרון הוא שוהה בלבנון, מדינה שאינה מסגירה אזרחים, סיכויי השלטונות ביפן להביא את גוהן למשפט קלושים למדי.

התביעה השניה נגד גוהן

בין היתר, גוהן הואשם בכך שנתן הצהרה שגויה על גובה משכורתו השנתית ושימוש לרעה בכספי החברה, לפני שברח לטוקיו בדצמבר. בנוסף הואשם גם בשימוש לא ראוי בכספי החברה לביצוע אירועים מעבר לים כמו מסיבה בארמון וורסאי, ונסיעות לקרנבל בריו דה ז'ניירו.

גוהן הכחיש את הטענות נגדו כי השתמש לרעה בכספי החברה ביפן, וטען כי מערכת החוק במדינה "פועלת באופן לא הגון במטרה להפלילו". הונו של גוהן מוערך ב-120 מיליון דולר, והוא היה אחד מהאנשים החזקים ביותר בתעשיית הרכב העולמית, עד מעצרו בנובמבר 2018. כמו כן, השערורייה הנוכחית מטילה בספק את המשך שיתוף הפעולה בין ניסן, רנו ומיציבושי.

זו התביעה השניה שהגישה ניסאן נגד גוהן. התביעה הקודמת הוגשה באיי הבתולה באוגוסט האחרון, בגין מה שהחברה הגדירה כ"פעולות לא חוקיות נוספות" של גוהן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות