אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איילת שקד בפורום המשפט של Dun's 100: "בג"ץ מונע תפקוד סביר בממשלת מעבר" צילום: ניב קנטור

איילת שקד בפורום המשפט של Dun's 100: "בג"ץ מונע תפקוד סביר בממשלת מעבר"

השלישייה המובילה בדירוג Dun's 100 של דן אנד ברדסטריט ישראל שמרה על מקומה גם ב-2019: במקום הראשון משרד הרצוג פוקס נאמן, במקום השני משרד מיתר ובשלישי משרד גולדפרב זליגמן ושות'. בשנת 2019 הוסמכו 2,589 עו"ד - עלייה של 36% לעומת 2018

12.02.2020, 12:20 | ליטל דוברוביצקי ונעמי צורף

משרד עורכי הדין הגדול בישראל ממשיך להיות משרד עו"ד הרצוג פוקס נאמן, עם 417 עורכי דין; במקום השני ניצב משרד מיתר, עם 384 עורכי דין; וסוגר את השלישייה המובילה משרד גולדפרב זליגמן ושות', עם 304 עורכי דין; כך לפי דירוג עורכי הדין Dun's 100 של דן אנד ברדסטריט ישראל - דירוג כמותי עם תנאי סף איכותיים.

קראו עוד בכלכליסט

ראשי משרדי עורכי הדין עם חברת הכנסת איילת שקד, צילום: ניב קנטור ראשי משרדי עורכי הדין עם חברת הכנסת איילת שקד | צילום: ניב קנטור ראשי משרדי עורכי הדין עם חברת הכנסת איילת שקד, צילום: ניב קנטור

אפרת שגב, סמנכ"ל כלכלה, מידע ומחקר בחברה, אמרה כי "התחרות העזה בענף עריכת הדין, ובפרט בקרב הפירמות המובילות, באה לידי ביטוי גם במהלך השנה החולפת במספר מיזוגים משמעותיים של משרדים ותיקים ומובילים בתחומם, אשר נטמעו בפירמות הגדולות על מנת ליהנות מהיתרון לגודל ומחשיפה לקהל לקוחות מגוון ואיכותי. זאת, בעודן מספקות להן מנועי צמיחה משמעותיים בפרקטיקות מקצועיות הנדרשות ללקוחותיהן".

"למרות שאנחנו נמצאים בממשלת מעבר, היה צריך להיבחר פרקליט מדינה קבוע עם ועדת איתור כמו שצריך", אמרה ח"כ ושרת המשפטים לשעבר איילת שקד במסגרת פורום המשפט של Dun's 100, שנערך בהשתתפות בכירי הענף. את הפורום הנחה כתב כלכליסט עמיר קורץ.

"הבחירה בדן אלדד היא הגיונית, הוא בשר מבשרה של פרקליטות. כל בחירה של מישהו מקרב הנהלת הפרקליטות הייתה סבירה בעיני, רק שהיו צריכים ללכת למינוי קבע", הסבירה שקד.

שקד המשיכה להתייחס בדבריה לממשלת המעבר, והביעה ביקורת על סמכויותיה המוגבלות. "אנחנו נמצאים על סף קריסה של המגזר השלישי שלא מועברים לו תקציבים, הממשלה רוצה לבצע מהלכים שונים ולא מצליחה. לממשלה עם סמכויות מוגבלות לאורך זמן יש השלכות קשות מאוד. על פי חוק היסוד כמו שאין חצי הריון אין חצי ממשלה, הממשלה צריכה לתפקד כמו שצריך. אבל בג"ץ והיועמש"ים בשנים האחרונות מונעים תפקוד סביר בבמשלת מעבר.

"אנחנו נמצאים היום במצב קיצוני שלא היה כדוגמתו, אבל הסטטיסטיקה מראשה שבאופן כללי 15% מהממשלות שהיו עד כה במדינה הן ממשלות מעבר ואני חושבת שחבל שמונעים מהן לתפקד בצורה טובה גם בתקופה של מעבר. שר הוא שר לא משנה מה".

שקד המשיכה ואמרה כי "מדינת ישראל שייכת לפורום מצומצם של 21 מדינות שקמו כדמוקרטיות. הדמוקרטיה מושרשת וחזקה אצלנו. אני מכירה את מבקר המדינה, הוא אדם רציני והוא מחזיר את מוסד מבקר המדינה לכפי שהוא היה לפני 20 ו-30 שנה. עם השנים הדרג הפקידותי צבר יותר כוח וזו עובדה. הדיבורים על קץ הדמוקרטיה לא נכונים".

שקד נשאלה על דעתה על אופן פעילות הוועדה למינוי שופטים, לאור לאור הפרסומים והחקירות סביב פרשת אפי נוה והשופטת אתי כרייף ופרשת כחלון-כרייף, והשיבה כי "פעילות הוועדה לא השתנתה, מאז מתמיד היא עובדת על דילים. רוב המינויים היו מוסכמים פה אחד ואם יש מינוי אחד שעכשיו נחקר זה לא צריך להשליך על עבודת הוועדה. בעבר היו מינויים שהיום היו הולכים בגללם לכלא".

עלייה של 36% במספר עורכי הדין המוסמכים

השלישיה הפותחת שמרה על מיקומה, כאמור, עם הרצוג פוקס נאמן בראש, מיתר עורכי דין במקום השני וגולדפרב זליגמן ושות' - שנפרדו לפני כחודש מאחד מעמודי התווך של המשרד, עו"ד אלי זהר - במקום השלישי.

במשרד גולדפרב זליגמן ושות' עלה השנה ב-20% מספר עורכי הדין, לאחר המיזוג עם משרד רוטנברג ושות' בדצמבר 2019, פתיחת סניף בשוויץ ועלייה בפעילות ברוב מחלקות המשרד.

משרד יגאל ארנון ושות' רשם עלייה בדירוג - מהמקום ה-9 למקום ה-8 - לאחר שנהנה מעלייה אורגנית בפעילות, וכתוצאה ממיזוג של וינשטוק זקלר ומיזוג מדבר סופר בינואר 2019

כניסתו המפתיעה של משרד ברנע ג'פה לנדה ושות' לדירוג 20 הגדולים, ישירות למקום ה- 18, היא תוצאה של עלייה במספר השותפים (4 מינויים פנימיים ו-5 חיצוניים) ועלייה במספר המחלקות במשרד.

לצד השינויים המבניים בענף, במסגרת הפורום הוצגו נתוני מאקרו על ענף עריכת הדין בישראל. מהנתונים הללו עולה כי בשנת 2019 הוסמכו 2,589 עו"ד, לעומת 1,910 בשנת 2018 - עלייה של 36%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות