אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקנות חדשות יאפשרו הקמת צל במרחב הציבורי ללא צורך בזכויות בנייה צילום: אלעד גרשגורן

תקנות חדשות יאפשרו הקמת צל במרחב הציבורי ללא צורך בזכויות בנייה

שר האוצר משה כחלון חתם לאחרונה על תיקון לתקנות התכנון והבנייה - והסיר חסם מהותי בתחום. כעת הרשויות המקומיות או גורמים ממשלתיים אחרים יוכלו לקדם הקמת הצללה בגני שעשועים, שבילי הליכה ואופניים, כיכרות, שדרות ומגרשי ספורט

12.02.2020, 13:04 | ענת דניאלי

בשטחים ציבוריים רבים בישראל, בהם גינות ציבוריות ותחנות תחבורה ציבורית, קיימת בעיה ידועה של הצללה. לאחרונה הוסר החסם בהקמת צל במרחבים מסוג זה, עם חתימת שר האוצר, משה כחלון, על תיקון תקנות התכנון והבנייה שביטל את הצורך בזכויות בנייה עבור הקמת הצללות במרחב בציבורי.

קראו עוד בכלכליסט

חוף ת"א. בקרוב עם יותר צל, צילום: צילום מסך חוף ת"א. בקרוב עם יותר צל | צילום: צילום מסך חוף ת"א. בקרוב עם יותר צל, צילום: צילום מסך

עד היום, הקמת הצללות במרחב הציבורי נדרשו בזכויות בנייה. הדבר היווה חסם מהותי, לאור הצורך לאשר תוכנית הקובעת זכויות בנייה טרם הליך הרישוי. עם תיקון התקנות, רשות מקומית או גורם ממשלתי אחר יוכל לקדם הקמת הצללה במרחב הציבורי כמו למשל בגני שעשועים, שבילי הליכה ואופניים, כיכרות, שדרות ומגרשי ספורט.

אישור התקנות החדשות קודם על ידי מינהל התכנון. "מינהל התכנון רואה בהקמת הצללות מלאכותיות פתרון אחד, ובימים אלו מקודמות הנחיות להגדלת היקף נטיעות עצי צל בתהליכי התכנון, כך שיהיה ניתן לשלב בין כמה פתרונות הצללה בהתאם לצורך והישימות המקומית", נמסר.

בחוף הים יוקמו הצללות בטווח 15 מטר לפחות

התקנות החדשות קובעות בין היתר כי אמצעי ההצללה יוקם על ידי המדינה או גוף הפועל מטעמה, חברה ממשלתית, רשות שהוקמה לפי דין, רשות מקומית או תאגיד בבעלות רשות מקומית. אמצעי ההצללה מוקם במרחב הציבורי הפתוח או בשטח שנועד למבני ציבור, ונסמך רק על עמודים או על קירות של מבנה ציבור אחר.

בנוסף קובעות התקנות בתחום חוף הים שאמצעי ההצללה מוקם במקום רחצה מוכרז, טיילת, פארק או גן ציבורי, במקום שהותר בתוכנית לשימוש כאמור, ובמרחק שלא יפחת מ-15 מטרים מקו החוף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות