אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרווח הנקי של כיל צנח ב-61% ברבעון הרביעי צילום: עמית שעל

הרווח הנקי של כיל צנח ב-61% ברבעון הרביעי

חברת הכימיקלים רשמה ברבעון המסכם של 2019 רווח של 48 מיליון דולר לעומת 124 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2018; המנכ"ל רביב צולר: "התוצאות הושפעו מהפסקת הייצור לצורך שדרוג, מחולשה בשוק הקומודיטי ומשערי החליפין"

13.02.2020, 09:28 | שיר רייטר

כיל פירסמה את דוחות הרבעון הרביעי של 2019 שהציגו צניחה משמעותית ברווח וירידה בהכנסות ביחס לרבעון המקביל בשנה הקודמת.

חברת המינרלים והכימיקלים שבשליטת החברה לישראל של עידן עופר רשמה ברבעון החולף הכנסות בגובה 1.106 מיליארד דולר, מעט מתחת לצפי בשוק להכנסות של 1.117 מיליארד דולר ומתחת להכנסות של 1.41 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2018.  

קראו עוד בכלכליסט

הרווח התפעולי צנח ב-47% ל-88 מיליון דולר לעומת 166 מיליון דולר אשתקד, הרווח הנקי המתואם המיוחס לבעלי המניות נפל ב-61.3% ל-48 מיליון דולר לעומת 124 מיליון דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, ועלה מעט על צפי האנליסטים לרווח של 47.85 מיליון דולר.

הנפילה החדה ברווח נגרמה בעיקר מהשבתת מתקני כיל בים המלח לצורך שדרוגם. פרויקט השדרוג ארך קרוב לחודש, והוביל לירידה בהיקף הייצור והמכירות של אשלג וכן בפעילות הברום. הדוחות הושפעו לרעה גם מעיכוב מתמשך בחתימה על חוזה אספקת אשלג עם סין ומחולשה בשוק הסחורות.

מכרה אשלג של כיל במפעלי ים המלח, צילום: בלומברג מכרה אשלג של כיל במפעלי ים המלח | צילום: בלומברג מכרה אשלג של כיל במפעלי ים המלח, צילום: בלומברג

כיל ציינה כי על אף ההשפעות השליליות, בשנת 2019 נרשמה עלייה בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת וברווח התפעולי התזרימי (EBITDA) המתואם של החברה, זאת "עקב ההתמקדות האסטרטגית של כיל במוצרים מיוחדים בעלי ערך מוסף, הנהנים מסביבת מחירים חיובית כמו גם בשליטה בהוצאות וביעילות תפעולית".

דירקטוריון כיל הודיע על המשך המדיניות של חלוקת 50% מהרווח כדיבידנד, ויחלק עבור הרבעון הרביעי של 2019 דיבידנד בהיקף של 23 מיליון דולר או 1.8 סנט למניה. בסך הכל עבור השנה כולה מסתכם הדיבידנד ב-18 סנט למניה או כ-238 מיליון דולר.

נשיא ומנכ"ל כיל רביב צולר אמר כי "כיל השיגה מספר אבני דרך חשובות בשנת 2019, האחרונה שבהן היא שדרוג המתקנים בים המלח.

"על אף שתוצאות הרבעון הרביעי הושפעו מהפסקת הייצור לצורך השדרוג, מהחולשה בשוק הקומודיטי ומהשפעתם השלילית של שערי חליפין, אנו מאמינים כי הפעולות שנקטנו בהן במהלך 2019 חיזקו בצורה משמעותית את מעמדה של כיל ואת סיכוייה ליצור ערך עבור בעלי המניות בשנים הבאות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות