אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רגע לפני פרסום התקציב: שר האוצר הבריטי התפטר במפתיע צילום: רויטרס

רגע לפני פרסום התקציב: שר האוצר הבריטי התפטר במפתיע

התפטרותו של סעיד ג'אוויד, שכיהן בתפקיד מאז יולי האחרון - אז מונה בוריס ג'ונסון לראשות הממשלה - הפתיעה את השווקים ואת הפרשנים הפוליטיים. לפי דיווחים הצטבר "מתח רב" בין ג'אוויד לבין אנשיו של ראש הממשלה לקראת פרסומו בעוד כחודש של התקציב הראשון של בריטניה לאחר עזיבתה את האיחוד האירופי

13.02.2020, 16:02 | שירות כלכליסט

שר האוצר של בריטניה סעיד ג'אוויד, התפטר היום (ה') מתפקידו, במהלך שהפתיע את השווקים הפיננסים ופרשנים פוליטיים רבים במדינה. ג'אוויד כיהן כשר האוצר (תפקיד הידוע בממלכה כ-'הקנצלר של אוצר המדינה') מאז יולי האחרון, אז מונה בוריס ג'ונסון לראשות הממשלה. כעת הוא שר האוצר שכיהן בתפקיד לאורך הקדנציה הקצרה ביותר מאז 1970.

ג'אוויד, בנו של נהג אוטובוס פקיסטני שכיהן בעבר כמזכיר הפנים, אמור היה להציג את תקציב בריטניה החדש בחודש הבא - הראשון שמוצג אחרי עזיבתה של בריטניה את האיחוד בחודש שעבר. התפטרותו מגיעה אחרי שינויים נוספים שביצע ג'ונסון בממשלתו ביום חמישי האחרון, אז התפטר גם התובע הכללי של בריטניה, ג'פרי קוקס.

קראו עוד בכלכליסט

סעיד ג סעיד ג'אוויד | צילום: רויטרס סעיד ג

מדיווחים באמצעי התקשורת עולה כי לגא'וויד הוצע להישאר שר אוצר, בתנאי שיפטר את כל יועציו; הוא סירב, ובחר להתפטר. בנוסף, דווח כי קיים מתח רב בין שר האוצר המתפטר לבין מעגלו הפנימי של ראש הממשלה, לקראת פרסום התקציב הצפוי בעוד כארבעה שבועות. על פי דיווח בפייננשל טיימס, בעלי בריתו של ראש הממשלה נתנו לגא'וויד את הכינוי 'צ'ינו' (Chino), שמשמעותו 'קנצלר רק בשם'.

רישי סונק, המשמש כמזכיר הראשי באוצר מאז יולי 2019, צפוי להיכנס לתפקיד שהתפנה.

בריטניה עזבה את האיחוד האירופי ב-31 בינואר, והיא אמורה להתחיל במשא ומתן אינטנסיבי עם 27 מדינות האיחוד האחרות במהלך החודשים הקרובים. שווקי החוב של בריטניה נכנסו ללחץ בעקבות ההתפטרות, והתשואה על אג"ח ל-10 שנים הגיעה לרמות הגבוהות ביותר מאז ה-23 בינואר - 0.63%. גורמים בשוק חוששים כי המהלך נובע מלחץ הוצאות נוסף מצד ראש הממשלה ויועציו הבכירים. הפאונד, בינתיים, עלה מול הדולר ב-0.4% בעקבות המהלך המפתיע.

"עד כה נראה שג'ונסון מהדק את אחיזתו בשלטון", אמרה אנה רוזנברג, ראשת אירופה ובריטניה ב-Signum Global, והוסיפה: "אנו מאמינים כי הידוק האחיזה בכוח אומר למעשה סיכון גבוה יותר במשא ומתן עם האיחוד האירופי. יתרה מזו, הכנסת יועציו של ג'ונסון ל'מספר 11' (היכן ששוכן משרד האוצר הבריטי) פירושו של דבר עלייה בהוצאות הציבוריות".

בתוך כך, פול דאלס, כלכלן ראשי ב-Capital Economist, הודיע שהתקציב הבא יכול לחשוף הוצאות גדולות מהצפוי של הממשלה החדשה. "כבר חשבנו שהתקציב שיוגש ב-11 במרץ יהיה כרוך בהקלות במדיניות הפיסקלית בשווי של 0.5% מהתמ"ג בנוסף להוצאות הממשלתיות שהוכרזו בספטמבר 2019 - כלומר שדחיפה פיסקלית של 1.0% נמצאת בדרך. כעת ייתכן שהתקציב יוביל למפץ גדול יותר", כתב בהודעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות