אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברני לא רלבנטי לעידן טראמפ צילום: רויטרס

ברני לא רלבנטי לעידן טראמפ

התוכנית הכלכלית של סנדרס מגיעה עם תג מחיר גבוה במיוחד, ודווקא כאשר האמון של האמריקאים בכלכלה מזנק; האם הוא המועמד המתאים עבור הדמוקרטים?

16.02.2020, 08:14 | תמר טוניק
התוכנית הכלכלית של הסנאטור ברני סנדרס נושאת תג מחיר גבוה מאוד. מי שמתמודד על ראשות המפלגה הדמוקרטית בארה"ב מקדם תוכנית לצמצום פליטת גזי חממה, שעלותה מוערכת בטריליון דולר בשנה. הוא קורא לביטול חובות סטודנטים, קידום דיור בר השגה, פתיחת מסגרות חינמיות לילדים, ביטול הטבות מס לחברות גדולות, ומעל לכל - הנהגת ביטוח בריאות ממלכתי בעלות מוערכת של 3.2 טריליון דולר. תג המחיר הזה קיבל משמעות חדשה שלשום עם נצחונו של סנדרס בפריימריז בניו המפשייר, שם דחק מההובלה את פיט בוטג'ג'.

קראו עוד בכלכליסט

הניצחון הזה העיר מתרדמת טוויטר את לויד בלנקפיין, לשעבר מנכ"ל בנק ההשקעות גולדמן זאקס ומי שמשנתו הסוציאליסטית של סנדרס מדירה שינה מעיניו. "סנדרס הוא דמות מקטבת לא פחות מטראמפ והוא יחרב את הכלכלה שלנו. הרוסים יצטרכו לבדוק מחדש עם מי לעבוד כדי לדפוק את ארה"ב בצורה הטובה ביותר. לו הייתי רוסי, הייתי הולך הפעם עם סנדרס", צייץ. בינתיים, לכל הפחות, הוא זכה לציוץ תמיכה ממנהיג האופוזיציה ברוסיה, אלכסיי נבלני.

התגובה של בלנקפיין מגיעה כמובן מפוזיציה, אבל עניין הקיטוב מדויק. בעוד סנדרס משנס מותניים לקראת "סופר טיוזדיי", יום השיא של הפריימריז במפלגה הדמוקרטית שיגיע ב־3 במרץ, הדעות חלוקות אם הוא המועמד המתאים להביס את טראמפ.

משנתו של סנדרס מקבלת את קדמת הבמה בתקופה שבה האמון של האמריקאים בכלכלה מזנק. לפי סקר חדש של מכון גאלופ, 59% מהאמריקאים סבורים כי מצבם הפיננסי טוב יותר משהיה לפני שנה - השיעור הגבוה ביותר מאז 1999. כמעט 75% צופים כי בעוד שנה מצבם יהיה אף יותר טוב. אלה הם הנתונים האופטימיים ביותר בתולדות הסקר השנתי של גאלופ על "מצב הרוח של האומה". גם בסקרים אחרים ציינו האמריקאים כי הם מודאגים פחות ממצבם הכלכלי לעומת 2016. התוצאות האלה לא מנבאות טובות לסנדרס או לסיכוייו להדיח את טראמפ. 

ברני סנדרס, צילום: רויטרס ברני סנדרס | צילום: רויטרס ברני סנדרס, צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות