אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בורסת ת"א: מניות הביטוח קפצו על רקע הקלה של רשות שוק ההון צילום: בלומברג

דיווח שוטף

בורסת ת"א: מניות הביטוח קפצו על רקע הקלה של רשות שוק ההון

ת"א 35 נחלש ב-0.2%, ת"א 125 ללא שינוי מרמת הפתיחה; ברקת האריך את תקופת היישום של דרישות הון מחמירות בתיקי ביטוח החיים, כלל ומגדל קפצו ב-5.1% ו-6.5% בהתאמה; אלקטריאון זינקה ב-16.4% אחרי שדיווחה על הצלחה בניסוי במערכת הכביש החשמלי שלה בשבדיה

17.02.2020, 17:35 | מיקי גרינפלד ושיר רייטר

ת"א 35 ת"א 125 בנקים-5 טכנולוגיה ביומד נפט וגז נדל"ן

 

לעדכונים שוטפים מהשווקים המובילים בעולם

   

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

17:25 - נעילה בת"א: מדד ת"א 35 נחלש ב-0.2%, ת"א 125 ללא שינוי מהפתיחה. מניות הביטוח קפצו על רקע הקלה של רשות שוק ההון: כלל קפצה ב-5.1%, מגדל ב-6.5% והראל ב-3.4%. אלקטריאון זינקה ב-16.4% לאחר שדיווחה על הצלחת ניסוי בשבדיה. חברה לישראל והחברה הבת כיל ממשיכות במגמה שלילית מאז פרסום דוחות כיל. בזן, גם היא בשליטת חברה לישראל, ירדה ב-3.3%. קורונה: יום שביעי רצוף של ירידות באל על - מנכ"ל חברת התעופה הודיע על היערכות להחלטות כואבות, דלתא ופוקס במגמה דומה.

15:45 - חנן מור הודיעה שחתמה על הסכם ליווי עם גוף בנקאי להקמת ובניית פרויקט מחיר למשתכן במודיעין. הבנק המלווה יעמיד לחנן מור מסגרת מימון של 250 מיליון שקל, בעיקר לצורך רכישת המקרקעין, מימון הקמת הפרויקט וערבויות חוק מכר.

המדדים המובילים עברו למגמה שלילית - ת"א 35 נחלש ב-0.2%, ת"א 125 נסוג ב-0.1%.

 

14:25 - מניית וילאר מרכזת את המחזור הגבוה בבורסה - 27.2 מיליון שקל לעומת ממוצע יומי של 563 אלף שקל במניה זו בחודש האחרון. למחזור הגבוה אחראיות שתי העסקאות האחרונות שהתבצעו במניה - אחת בהיקף של 7 מיליון שקל והשנייה בהיקף של 20.1 מיליון שקל. שתי העסקאות - מתוך 12 עסקאות בסך הכל במניית וילאר היום - התבצעו בשיעור שינוי שלילי של 1.3%-.

חברת הבנייה וילאר שבשליטת שלמה טיסר (75.05%) עלתה לכותרות בחודש שעבר, כשהודיעה על מינוי הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט לדירקטור.

גדי איזנקוט, צילום: דנה קופל גדי איזנקוט | צילום: דנה קופל גדי איזנקוט, צילום: דנה קופל

 

12:50 - מניות חברות הביטוח קופצות לאחר שהממונה על שוק ההון משה ברקת פירסם עדכון שיקל עליהן. הרשות עידכנה את תקופת יישום דרישות ההון המחמירות מעד סוף 2024 לסוף 2032 בכל הקשור לדרישות החלות על תיקי ביטוחי החיים הישנים. ההקלה תשפיע במיוחד על כלל ומגדל, שקופצות ב-6.7% ו-6% בהתאמה. מנורה מטפסת ב-5%, הראל השקעות מתחזקת ב-3.6%, הפניקס עולה ב-2.8%.

הממונה על שוק ההון משה ברקת, צילום: עמית שעל הממונה על שוק ההון משה ברקת | צילום: עמית שעל הממונה על שוק ההון משה ברקת, צילום: עמית שעל

 

12:25 - בהראל פיננסיים מעריכים שהשפעת הקורונה על שוק ההון תהיה בטווח הקצר בלבד ותתמקד בסין וסביבתה, זאת בין היתר בשל שיעור הנדבקים הנמוך באופן יחסי למגיפות קודמות. "בתיקי ההשקעות אנו ממליצים להמשיך להיערך באמצעות הגדלת חשיפה לישראל, שמצטיינת בסטיית תקן נמוכה בהשוואה לשווקים מפותחים אחרים", כתבו כלכלני הראל פיננסים בהמלצות ההשקעה השבועיות שלהם.

"בנוסף, מומלץ לפעול במישור הסקטוריאלי על ידי הקטנת החשיפה לסקטורים שהושפעו בצורה משמעותית מהנגיף כמו תעופה ותיירות ומנגד, הגדלת חשיפה לתחומים שיש להם יתרונות במיוחד במצבים כמו אלה שנוצרו בעקבות התפרצות השפעת בסין. מניות הציוד הרפואי הן דוגמה לסקטור מתאים לתקופה לא רק בשל המוצרים שמייצרות החברות אלא גם בזכות העובדה שמדובר בחברות שנהנות מביקוש צומח ורגולציה מקלה. בנוסף, יש לוודא בתקופות כאלו שיש פיזור רחב מאוד ברכיב המנייתי ולהימנע מאחזקה של שיעור גבוה במניה בודדת".

 

10:45 - אלקטריאון קופצת ב-11.9% במחזור השני בגובהו בבורסה אחרי שדיווחה על הצלחה בניסוי לטעינה אלחוטית של

משאית חשמלית על מערכת הכביש החשמלי שלה בשבדיה. הניסוי נערך במתקן ניסויים שהקימה אלקטריאון ליד שטוקהולם, וכולל את המערכת המלאה של כביש חשמלי שפיתחה החברה.

הניסוי נערך בתנאי מזג אויר חורפיים, בטמפרטורה סביב אפס מעלות צלזיוס, כאשר המערכת פעלה לסירוגין במשך ארבעה ימים. מטרת הניסוי הייתה להתכונן להפעלה דינאמית של המשאית בכביש ציבורי בגוטלנד הצפויה להיערך במהלך חודש מרץ הקרוב.

האי גוטלנד בשבדיה, צילום: מבלומברג האי גוטלנד בשבדיה | צילום: מבלומברג האי גוטלנד בשבדיה, צילום: מבלומברג

10:00 - המסחר נפתח במגמה חיובית - ת"א 35 מתחזק ב-0.4%, ת"א 125 מוסיף לערכו 0.3%. בזן מאבדת 2.6% אחרי שדיווחה שעיריית חיפה לא תחדש היתר זמני לחברה הבת שלה (ראו עדכון קודם), אלקטרה צריכה קופצת ב-5.5% לאחר שפלאפון שבשליטת בזק הגישה הצעת רכישה לחברת הסלולר גולן טלקום שבבעלות אלקטרה צריכה, והצטרפה בכך לסלקום שכבר מתמודדת על רכישת גולן טלקום. בזק מטפסת ב-1.1%, סלקום נחלשת ב-0.8%.

 

9:45 - בזןמקבלת שלילי מעיריית חיפה: חברת בתי הזיקוק שבעיר מדווחת שהחברה הבת גדיב תעשיות פטרוכימיה קיבלה הודעה מעיריית חיפה על החלטתה שלא לחדש את ההיתר הזמני שקיבלה לשינוע חומרים מסוכנים בצנרת התת קרקעית שבין גדיב לבין הנמל – ההיתר הזמני הקיים הוא עד ל-29 בפברואר 2020.

בזן מציינת שהחלטת העירייה עשויה להשפיע מהותית על עסקיה: "ככל שההחלטה של העירייה תישאר על כנה ולא יימצא פיתרון חלופי לשינוע מוצרים באמצעות הצנרת, הדבר יגרום לעצירת פעילותה של גדיב והוא עשוי לשפוע באופן מהותי על פעילות מתקניה האחרים של הקבוצה". החברה מציינת כי בכוונת גדיב לפנות לערכאה משפטית בניסיון לשנות את ההחלטה.

בזן, צילום: אורן פרוינד בזן | צילום: אורן פרוינד בזן, צילום: אורן פרוינד

 

9:30 - סאמיטמעדכנת: החברה הבת סאמיט גרמניה, פרסמה הצעת רכשת לכל מניותיה, בסכום של 215 מיליון יורו, שלאחריה היא צפויה להימחק מהרישום בבורסת AIM בלונדון. סאמיט תמכור לה מניות בסכום של כ-176 מיליון יורו. עוד מודיעה החברה האם סאמיט כי סאמיט גרמניה תציג רווחי שערוכים של 84 מיליון יורו בסיכום המחצית השנייה של 2019.

9:10 - פתאלמוציאה עדכון בנוגע להשלכות מגיפת הקורונה על עסקיה: על פי הערכה ראשונית אשר ביצעה החברה, צפויה בחודשים הקרובים, בפעילות בישראל ובאירופה, "ירידה לא מהותית" בהכנסות החברה, בעיקר בשל ביטול הזמנות קיימות וירידה מסיימת בהזמנות עתידיות, "אשר להערכת החברה ניתן לייחסן לאירוע נגיף הקורונה"והשלכותיו  הישירות והעקיפות".

פתאל מדגישה כי "מטבע הדברים, מדובר באירוע משתנה אשר אינו בשליטת החברה וגורמים כגון המשך התפשטות הנגיף או עצירתו, החלטות של מדינות ורשויות רלבנטיות בארץ ובעולם להפסיק או לחדש טיסות ליעדים שונים או שינויים בביקוש, עשויים או עלולים להשפיע על החברה בהתאם". 

מלון פתאל במינכן מלון פתאל במינכן מלון פתאל במינכן

 

7:50 - מישוריםהודיעה הבוקר כי חתמה על הסכם למכירת נכס בקריית מטלון, פתח תקווה, לפי שווי של כ-43.5 מיליון שקל, בדומה לשווי בספרים.

7:45 - אלון גזדיווחה על מינויו של צחי גרוסוסר לתפקיד המנכ"ל - גרוסוסר כיהן בשנים 2010 עד 2019 כסגן נשיא ויועץ משפטי ראשי של נובל אנרג'י מדיטריניאן.

7:40 - חברת בזקדיווחה אתמול בערב כי החברה הבת פלאפון הגישה הצעה לרכישה במוזמן של חברת הסלולר גולן טלקום בסכום כולל של 710 מיליון שקל. החברה ציינה שההצעה בתוקף עד ל-15 באפריל. מוקדם יותר במהלך היום אישרה אלקטרה צריכה, בעלת השליטה בגולן טלקום, כי היא מנהלת מו"מ עם סלקום למכירת הפעילות תמורת 600 מיליון שקל.

7:30 - המשקיעים בת"א יעקבו בשעות הקרובות אחר המגמה המתפתחת בשווקים הבינלאומיים הנכנסים במהלך היום לשבוע מסחר, אם כי בצורה חלקית בלבד - בניו יורק לא יתקיים היום מסחר בשל חופשת יום הנשיאים, הפעילות תתחדש מחר. באסיה נרשמת מגמה מעורבת, עם ירידה של 0.8% בטוקיו מול עלייה בשיעור של 0.8% בהונג קונג.

אתמול ננעל מדד ת"א 35 ללא שינוי מהותי, ת"א 125 עלה ב-0.3%. לייבפרסון התרסקה ב-21.4% אחרי שרשמה הפסד רבעוני גדול מתחזיות השוק. טבע איבדה 4.9% במחזור הגבוה בבורסה. ישראל קנדה קפצה ב-6% לאחר רכישת מנרב פרויקטים - מדד ת"א נדל"ן זינק ב-2.5%.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות