אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
DBSI של ברק דותן ויוסי בן שלום נכנסת לאשראי חוץ־בנקאי צילום: אסף פרידמן

בלעדי לכלכליסט

DBSI של ברק דותן ויוסי בן שלום נכנסת לאשראי חוץ־בנקאי

הקרן רוכשת ממשקי הקיבוצים את קבוצת תואם על שתי זרועותיה - מימון ולוגיסטיקה - תמורת 130 מיליון שקל. מדובר באקזיט שני של הקיבוצים השנה, לאחר שמכרו את בית ההשקעות אלומות להפניקס ב־35 מיליון שקל

17.02.2020, 07:48 | גולן חזני

אקזיט שני בתוך חודש למשקי הקיבוצים: קרן ההשקעות DBSI של ברק דותן ויוסי בן שלום רוכשת את קבוצת תואם ממשקי הקיבוצים, כך נודע ל"כלכליסט". הרכישה תבוצע באמצעות חברת VA משלוחים שבבעלות הקרן. משקי הקיבוצים יקבלו לידיהם 130 מיליון שקל - 40 מיליון שקל במזומן מ־DBSI ו־90 מיליון שקל שיימשכו כדיבידנד מתואם טרם ביצוע העסקה. זאת לאחר שבינואר מכרו הקיבוצים את בית ההשקעות אלומות לחברת הביטוח הפניקס תמורת 35 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הקיבוצים הקימו את קבוצת תואם ב־1975 כחברה שמתמחה במימון וליווי משקים בתק"ם בהליכי יבוא של חומרי גלם וציוד לתעשייה. עם השנים פיתחה החברה גם פעילות בתחום המימון החוץ־בנקאי ונהפכה לחברה הגדולה ביותר למימון שרשרת אספקה בתעשייה עם התמחות במימון תעשייה מסורתית ותעשייה מתקדמת, מזון, חקלאות, גרעינים, מוצרי צריכה, אנרגיה ותשתיות, שינוע נוזלים ואופנה. בנוסף פועלת תואם בתחום הלוגיסטיקה. היא מעסיקה כיום 90 עובדים בסניפיה בתל אביב, נתב"ג, חיפה ואשדוד, ועם לקוחותיה נמנים מאות מפעלים ויבואנים, 70% מהם מהמגזר הקיבוצי.

מבחינת היקפי הפעילות של הקבוצה, זרוע הלוגיסטיקה, עם 36 אלף תיקי לקוחות, גדולה מזרוע המימון. את 2018 סיימה זרוע הלוגיסטיקה עם הכנסות ברוטו של 164 מיליון שקל והכנסות נטו (עמלות שהחברה גובה) של 24.7 מיליון שקל - עלייה של 19% לעומת ההכנסות נטו ב־2017 שהסתכמו ב־20.8 מיליון שקל. הרווח התפעולי־תזרימי (EBITDA) עמד על 4.4 מיליון שקל, זינוק של 144% לעומת 2017, אז הסתכם רווח זה ב־1.8 מיליון שקל. הרווח הנקי עמד על 1.5 מיליון שקל, וזאת לעומת הפסד של 800 אלף שקל ב־2017.

יוסי בן שלום, צילום: אסף פרידמן יוסי בן שלום | צילום: אסף פרידמן יוסי בן שלום, צילום: אסף פרידמן

זרוע המימון אמנם קטנה משמעותית מבחינת היקפי הפעילות, אך רווחית יותר. הכנסותיה ב־2018 הסתכמו ב־13 מיליון שקל, עלייה של 5% בהשוואה לשנה הקודמת, אך הרווח הנקי עמד על 6 מיליון שקל - זינוק של 23% לעומת 2017, שבה הסתכם הרווח הנקי ב־4.8 מיליון שקל. נכון לסוף 2018 עמד תיק האשראי של זרוע המימון על 47 מיליון שקל, וחברות שבחנו את רכישת תואם התרשמו כי רמת הסיכון שלו נמוכה.

עבור DBSI מדובר בכניסה ראשונה לתחום האשראי החוץ־בנקאי, ובהרחבת פעילויות השילוח הבינלאומי והלוגיסטיקה שלה. הקרן הוקמה ב־2002 בידי דותן, בנו של אחד ממייסדי ענקית התוכנה אמדוקס, בועז דותן, ובידי בן שלום, בעבר סמנכ"ל הכספים של קונצרן כור. עם החברות שהקרן רכשה והשביחה או מכרה נמנות סימטרון, דנאל, טלדור, שגריר, כפרית ופוינטר.

את ארגון משקי הקיבוצים מנהל רן רונן, ובראש הוועד המנהל שלו, שמשמש כמעין דירקטוריון בן 11 חברים, עומד דורון סט מקיבוץ יגור. תפקיד הוועד המנהל הוא לאשר את המדיניות ואת תוכנית הפעולה של הקבוצה, ולפקח על ההנהלה. 

עורכי הדין שרית מולכו ויפעת מינצר ממשרד ש.פרידמן ייצגו את DBSI, עורכי הדין רמי צידון ואלון פוגל ייצגו את משקי הקיבוצים ואת תואם. גיזה זינגר אבן שימשו בנקאי ההשקעות בעסקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות