אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה: משרד התקשורת בודק את ועדת הרבנים צילום: יריב כץ

לראשונה: משרד התקשורת בודק את ועדת הרבנים

לכלכליסט נודע שהמשרד בוחן את המדיניות כלפי העמותה ששולטת בשוק הסלולר הכשר

17.02.2020, 08:21 | אביאור אבו

בעקבות התערבות מבקר המדינה, משרד התקשורת הודיע לראשונה כי הוא בודק את פעילות ועדת הרבנים לענייני תקשורת - כך נודע ל"כלכליסט". בחודש שעבר התקבלה אצל נציב תלונות הציבור במשרד המבקר המדינה תלונה מאזרח, שטען כי קו הטלפון הפרטי שלו מטעם בזק נחסם לחיוג מטלפונים כשרים. ממכתב תגובה ששלח משרד המבקר לאזרח, עולה כי זוהי אינה התלונה היחידה שהגיעה בסוגיה.

קראו עוד בכלכליסט

מתניהו אנגלמן מבקר המדינה , צילום: יריב כץ מתניהו אנגלמן מבקר המדינה | צילום: יריב כץ מתניהו אנגלמן מבקר המדינה , צילום: יריב כץ

"בתלונתך הלנת על כך שמשרד התקשורת אינו מתערב בפעולת ועדת הרבנים ואינו בוחן פעולותיה ובהן גם טענותייך בדבר חסימת הקו שלך", כתב המבקר. "בעקבות תלונות נוספות שהתקבלו בנציבות תלונות הציבור בעניין הנ"ל, פנינו למשרד התקשורת בעניין והפננו את תשומת לבו לשאלות העולות מאי הסדרת התחום והימנעותו לבחון טענות בעניין. בעקבות בירורנו הודיע משרד התקשורת כי הוא בוחן מחדש את מדיניותו בעניין. הנציבות תעקוב אחר גיבוש מדיניות משרד התקשורת בעניין".

האזרח טען בפני משרד התקשורת כי בוועדת הרבנים מתעלמים מפניותיו, ובמשרד החליטו להפנותו לבזק, שבתורה שלחה את האזרח חזרה לוועדת הרבנים: "הגורם המוסמך לחסום אפשרות חיוג למספרים שנמצאים כאסורים הוא וועדת הרבנים בלבד", נמסר לאזרח מבזק. "לצערי, לא אוכל לסייע לך בכך. אולי, אם תחליט להחליף את המספר למספר אחר שלא חסום, יהיה פתרון לבעיה".

מבדיקת "כלכליסט" עולה שבחודש שעבר נחסמו לחיוג מטלפונים כשרים מספר רב של קווי חירום, בהם קו הסיוע של עמותת ער"ן לשירותי עזרה נפשית, קוי סיוע לנערים ונערות נפגעי פגיעה מינית וקו האגודה להגנת הילד. חסימת קווי חירום מנוגדות לחוק התקשורת.

עמותת ועדת הרבנים לענייני תקשורת שולטת הלכה למעשה בפתיחת וחסימת הקווים וחולשת על שוק הקווים הכשרים במגזר החרדי. הוועדה חתומה על הסכמים מול חברות הסלולר המאפשרים לה לחסום מספרים שהיא מגדירה כלא מוסריים. עם זאת, היא חורגת מגבולות הגזרה שניתנו לה וחוסמת מספרים באופן שרירותי ללא הנמקות, התראות או הסדרה בדין.

זו אינה הפעם הראשונה שמשרד מבקר המדינה נדרש לוועדת הרבנים. ב־2014 שלח המבקר מכתב למשרד התקשורת ובו טען כי המשרד אינו בולם את ההסכמים שחתמה הוועדה עם חברות הסלולר, המונעים בניגוד לחוק מלקוחות בעלי מספר כשר לנייד את מספרם. על אף פנייה זו וחרף פניות רבות של צרכנים משרד התקשורת מסרב להתערב ומפנה את הפניות לוועדת הרבנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות