אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרב על לאס וגאס: הדח"צים ניצחו את אי.די.בי בסיבוב הראשון

הקרב על לאס וגאס: הדח"צים ניצחו את אי.די.בי בסיבוב הראשון

עסקת בעלי העניין שבה נכסים ובניין תרכוש את חלקה של אי.די.בי בנדל"ן בלאס וגאס תבוצע בשני שלבים במקום אחד, ותניב לאי.די.בי פחות כסף

18.02.2020, 07:14 | גולן חזני

הדירקטורים החיצוניים (דח"צים) בנכסים ובניין הצליחו לכפות על בעל השליטה אדוארדו אלשטיין לבצע את עסקת בעלי העניין בחברת הנדל"ן המשותפת לה ולאי.די.בי פתוח, שגם היא בבעלות אלשטיין, בשני שלבים במקום בשלב אחד. המשמעות היא שנכסים ובניין תשלם פחות כסף לאי.די.בי פתוח עבור חלקה, וזאת בניגוד לאינטרס של אלשטיין.

מדובר בעסקה שבמסגרתה נכסים ובניין תרכוש את חלקה של אי.די.בי פתוח (50%) בחברת IDBG שמחזיקה בנדל"ן בלאס וגאס, ובכך תעלה לאחזקה של 100%. אלשטיין מעוניין לבצע את העסקה כדי לסייע לאי.די.בי שסובלת ממצב פיננסי קשה ומשווי נכסי נקי שלילי בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר.

ערן סער, צילום: אוראל כהן ערן סער | צילום: אוראל כהן ערן סער, צילום: אוראל כהן

בספטמבר 2019 IDBG היתה צריכה לפרוע הלוואת בעלים שקיבלה בהיקף של 50 מיליון דולר. בשל מצבה המאתגר של אי.די.בי פתוח, נכסים ובניין הלוותה ל־IDBG את כל הסכום. מכיוון ש־IDBG לא יכלה לפרוע את ההלוואה, נקבע כי החלק שהעמידה נכסים ובניין עבור אי.די.בי פתוח יומר למניות IDBG. אי.די.בי, בניהולו של ערן סער, דרשה לבצע את העסקה למכירת חלקה ב־IDBG בשלב אחד, כלומר לדלג על המרת המניות ולקבל תמורה עבור 50% מהן, ואילו הדח"צים של נכסים ובניין בראשות יחזקאל דסקל דרשו לבצע את העסקה בשני שלבים — קודם להמיר את המניות ואז לרכוש את הנתח שיישאר לאי.די.בי פתוח בחברה.

אתמול דווח כי נקבע יחס ההמרה של המניות. כלומר, עמדת הדח"צים היא שהתקבלה. יחס ההמרה נקבע לפי ממוצע של שלוש הערכות שווי ל־IDBG שהתבצעו על ידי פרומתאוס (מטעם אי.די.בי), דלויט (מטעם נכסים ובניין) ודן גלאי, שנשכר כמעריך שווי שלישי לפי דרישת הדח"צים. בסופו של דבר נקבע שווי החברה על 148 מיליון דולר — מעט מעל השווי שנקבה אי.די.בי. מכיוון שלאחר המרת המניות חלקה של נכסים ובניין ב־IDBG יעלה ל־74.18% ואילו חלקה של אי.די.בי יירד ל־25.82%, אי.די.בי אמורה לקבל עבור המניות 37 מיליון דולר בלבד. אולם ייתכן שנכסים ובניין תציע, במסגרת המגעים מול אי.די.בי, סכום נמוך משמעותית לאור המצוקה של אי.די.בי.

משום שאלשטיין, בעל השליטה בנכסים ובניין ואי.די.בי, מכהן כמנכ"ל נכסים ובניין באופן זמני, הדח"צים הם שמנהלים את המגעים מטעם נכסים ובניין.

אמנם מדובר בחדשות לא טובות עבור אלשטיין, אך בחזיתות אחרות הוא יכול לנשום מעט לרווחה. מניית דיסקונט השקעות (דסק"ש) שבשליטתו, ושבאמצעותה הוא שולט בנכסים ובניין, זינקה בשבועיים האחרונים ביותר מ־30% והחברה הגיעה לשווי שוק של 1.1 מיליארד שקל. גם כלל ביטוח, הנכס המרכזי של אי.די.בי פתוח, עלתה אתמול ב־5%, יחד עם חברות הביטוח האחרות, לאור החלטת הממונה על שוק ההון משה ברקת להעניק להן הקלות בכל הנוגע לתקנות ההון המחמירות שיובאו מאירופה, הסולבנסי 2. העלייה במניית כלל ביטוח מסייעת לשיפור במצב השווי הנכסי הנקי של אי.די.בי פתוח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות