אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מומחה מסע המטופל" או "מנהל שותפויות טכנולוגיות" - המקצועות החדשים בביוטק צילום: בלומברג

"מומחה מסע המטופל" או "מנהל שותפויות טכנולוגיות" - המקצועות החדשים בביוטק

רפואה מותאמת אישית, התפתחויות טכנולוגיות, דגש על המטופל ותמחור לפי יעילות הטיפול יוצרים מקצועות שטרם הכרנו בתחום הפארמה - מהן דרישות התפקיד במקצועות החדשים ומהו השכר

18.02.2020, 13:43 | מעין מנלה

כמו בתחומים אחרים גם בעולם הפארמה מתרחשים שינויים רבים שמשפיעים באופן ישיר על העוסקים בתחום, מקצועות נוצרים ומקצועות נעלמים. ההתפתחויות המדעיות והטכנולוגיות מובילות כבר היום ליצירת מקצועות חדשים אשר חלקם טרם הגיעו לישראל וחלקם מתחילים להיכנס לשוק. החל ממומחי מסע המטופל, דרך מנהלי שיווק דיגיטאלי ועד מנהלי קשרי שותפויות עם חברות טכנולוגיה - אלה המקצועות החדשים בביוטק, אלה דרישות התפקידים השונים ורמות השכר.

קראו עוד בכלכליסט

עולם הפארמה הולך לכיוון של רפואה מותאמת אישית, מניעת מחלות ולא רק טיפול בהן (למשל, חיסונים) ותמחור לפי יעילות הטיפול. התפתחויות טכנולוגיות כמו בינה מלאכותית וביג דאטה משליכות גם על העולם הרפואי. התרופות הביולוגיות הכניסו פיתוחים רבים ופיתוח היידע והכלים מהיר יותר מאשר בעבר. כל אלה מובילים כבר היום ליצירת תפקידים חדשים בתחום, כאשר אחד השינויים התפיסתיים שמשפיעים על המקצועות הוא שמרכז הוא המטופל עצמו ולא המוצר או התרופה. 

הדס בנאי מנהלת דנאל ביוטק בדנאל משאבי אנוש, צילום: דנאל הדס בנאי מנהלת דנאל ביוטק בדנאל משאבי אנוש | צילום: דנאל הדס בנאי מנהלת דנאל ביוטק בדנאל משאבי אנוש, צילום: דנאל

"השינויים במקצועות בעולם הפארמה נובעים מההבנה שהעולם הולך לכיוון של רפואה מותאמת אישית. לא ניתן להסתכל יותר בהסתכלות צרה של תרופה ומוצר אלא בפרספקטיבה של מכלול המחלה, המטופל וכיוצא בזה. בנוסף, תוחלת החיים וההתפתחויות הטכנולוגיות מובילות לעלייה גם במחלות כרוניות, אבחון מוקדם ומדוייק של מחלות והצורך בניהולן לאורך זמן. ככל שהגיל מתקדם יותר, הסבירות למחלות כרוניות בשילוב תופעות נוספות עולה. למדינה יש אינטרס לאתר את המחלות בשלב מוקדם על מנת לתת טיפול מיטבי למטופל, טיפול נכון ומותאם אישית ובאותה נשימה הדבר מאפשר להקטין את הנטל הכלכלי על המדינה. ככל שהמחלה מתקדמת יותר - כך גם הנטל הכלכלי עולה", אומרת הדס בנאי, מנהלת דנאל ביוטק בדנאל משאבי אנוש.

המשמעות של השינויים האלה בכל הקשור למקצועות החדשים היא ראשית שהמידע צריך להיות נגיש בכלים טכנולוגיים ולכן יהיה צורך באנשי דיגיטל כמו למשל מומחי שיווק דיגיטלי, שיווק רב ערוצי ואנשי דיגיטל שיהיו אמונים על הנגשת המידע.

בנוסף, התפיסה לפיה המטופל במרכז ולא המוצר או התרופה מובילה לכך שנוצרים תפקידים של אנשים שמומחים בחוויית מטופל. "אנחנו רוצים לראות היענות גבוהה לטיפול כדי שמצבו של מטופל לא יחמיר והוא ידקק לטיפול אגרסיבי יותר - זה תפקיד נוסף חדש של 'אחראי להיענות טיפול' או 'להגברת היענות טיפול'", אומרת בנאי. כמו כן, נוצרים תפקידים שמתמחים ב'מסע של מטופל' אשר אחראים לדעת מה המטופל עובר, מהם הצרכים שלו מעבר לתרופה עצמה ומעבר לנטילת התרופה בזמן. הם יצטרכו לראות מעבר לתרופה ולהיות מסוגלים לראות את המטופל כמכלול. תפקידים בתחום הם למשל מנהל תיק מטופל או מנהל מסע המטופל.

ההתפתחויות הטכנולוגיות יגרמו גם להעמקת שיתוף הפעולה בין חברות הפארמה לטכנולוגיה. לכן, יווצרו תפקידים של ניהול קשרי שותפויות אשר יידרשו לאתר שירותים משלימים בתחום הטכנולוגיה. "אנחנו מדברים על דאטה זמין יותר ומהיר יותר ממחקרים קליניים שאורכים שנים ורק יתארכו כי אנחנו מכוונים לטיפול מותאם אישית- לכן יהיה צורך באנשי דאטה (Data Scientist); אנחנו מדברים על סביבה שמכילה יותר חדשנות, לכן יהיו יותר בעלי תפקידים שייעודם חדשנות ובנוסף - חברות הפארמה תמיד עבדו ולעולם יעבדו תחת רגולציה מחמירה, על כן נושא הציות (אתיקה) ונושאי הסיכון (Risk) יחייבו בעלי תפקידים נוספים אשר מומחים בעולמות הציות והאתיקה", היא אומרת.

מקצוע נוסף חדש בעולם הפארמה צפוי להיות מנהל חוויית ומחוייבות לקוח (customer success manager). מקצוע שמגיע בהשראת עולם הבנקאות אשר מהותו להתאים ללקוחות, כמו למשל רופאים, את המידע והמוצרים בצורה מותאמת אישית.  

עובד בביוטק, ארכיון, צילום: בלומברג עובד בביוטק, ארכיון | צילום: בלומברג עובד בביוטק, ארכיון, צילום: בלומברג

בכל הנוגע לדרישות התפקידים השונים, מכיוון שמדובר במקצועות שחלקם קיימים כבר בתעשיות אחרות הרי שתואר ראשון בביולוגיה לא יספיק ויידרש גם ניסיון רלוונטי בתחום העיסוק. למשל אנשי דיגיטל שיירצו להשתלב בתעשיית הביוטק יצטרכו להיות בעלי כישורים המשלבים טכנולוגיה, תקשורת ושיווק ואם יש להם ידע מדעי זה יהווה ייתרון. Data Scientists זה מקצוע כבר קיים אך יותר אנשי דאטה ישתלבו בתעשיות הפארמה. אנשי ציות ואתיקה יצטרכו לפי הערכות בשוק תואר ראשון מדעי, פרה-רפואי או בסיעוד. כך גם אנשי ניהול תיק מטופל יצטרכו תואר מדעי או פרה-רפואי או תואר במדעי החברה או עבודה סוציאלית. בכל הקשור לרפואה המותאמת אישית יהיה ייתרון לרוקחים או רוקחים קליניים.

השכר ההתחלתי במקצועות הפארמה היום הוא 12 אלף שקל בחודש וזה השכר ההתחלתי שצפוי לאפיין גם את מקצועות העתיד. בהתאם לניסיון המקצועי וסוג החברה השכר במקצועות החדשים עשוי להגיע ל-30 אלף שקל ומעלה בחודש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות